Ogólne osłabienie to ważny sygnał
Wiele osób uważa, że nadeszła starość, więc "siły już nie te" i trzeba się z tym pogodzić. Często jednak przyczynę osłabienia można usunąć, poprawiając komfort życia i przywracając chęć do działania. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które osłabiają kondycję fizyczną.
Wiele spośród starszych osób ma niedokrwistość (anemię) spowodowaną niedoborem żelaza lub niektórych witamin. Nie zawsze anemia jest rozpoznawana. Jeśli porównujesz wynik morfologii krwi z normami, wydaje ci się, że wszystkie ważne parametry mieszczą się w granicach normy. Liczba krwinek czerwonych, stężenie hemoglobiny i wartość hematokrytu nie wskazują na niedokrwistość. Trzeba jednak zwrócić uwagę, w którym miejscu zakresu normy plasują się te wyniki - przy jej dolnej czy górnej granicy.
U osób starszych sprawność układu krążenia i wydolność układu oddechowego są zwykle niższe, niż u ludzi młodych. Odpowiednie zaopatrzenie tkanek w tlen jest dla organizmu trudnym zadaniem, a dodatkowo staje się ono problematyczne, jeśli we krwi nie ma dostatecznej ilości nośnika tlenu - hemoglobiny.
Hemoglobina wypełnia krwinki czerwone. Jeśli zatem liczba krwinek czerwonych i poziom hemoglobiny mieszczą się w granicach normy, ale są niskie, to u starszego człowieka oznacza to niedokrwistość. Najwyraźniej szpik nie produkuje dostatecznej ilości czerwonych ciałek.
Osoba w podeszłym wieku powinna mieć prawidłowy - wysoki poziom hemoglobiny i prawidłową - wysoką liczbę krwinek czerwonych w jednym milimetrze sześciennym.
Względna niedokrwistość u osób starszych jest zwykle skutkiem nieprawidłowego odżywiana się i rozmaitych niedoborów, przede wszystkim żelaza i kwasu foliowego.
Dieta seniora zawiera na ogół mało mięsa, które jest podstawowym źródłem żelaza. Kwasu foliowego dostarczają nam głównie warzywa, szczególnie te, z których jadalną częścią są zielone liście. Osoby w podeszłym wieku unikają mięsa i warzyw z powodu braków uzębienia i kłopotów z dokładnym pogryzieniem kęsów pokarmowych. Przyczyną mało urozmaiconej diety bywają również zaburzenia trawienia spowodowane problemami jelitowymi (wzdęcia, bóle brzucha po surowych warzywach i owocach).
Jeżeli rozszerzenie diety nie jest możliwe, warto okresowo uzupełniać żelazo za pomocą preparatów farmakologicznych i przyjmować witaminy, przede wszystkim C i kwas foliowy.