Nie przegap
-
„Hitchcock”, reż. Sacha Gervasi, USA
07-03-2013
To historia m.in. o tym, że nie byłoby genialnego Alfreda Hitchcocka (Anthony Hopkins), gdyby nie jego żona Alma Reville (Hellen Mirren) – mistrzyni słowa, montażu, scenarzystka. Film pokazuje relacje między małżonkami po 30 latach bycia razem. Zaczyna się zaraz po wejściu na ekrany ostatniego filmu Hitchcocka „Północ – północny zachód”.
-
Co piątek program rozrywkowy zapowiadający 50. festiwal piosenki w Opolu
01-03-2013
Style gwiazd polskiej estrady, najpiękniejsze piosenki o miłości, królowie kiczu, najgorętsze pary, najzabawniejsze kabarety czy Miss obiektywu, to tematy poszczególnych 15 odcinków programu rozrywkowego, zapowiadającego jubileuszowy 50. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Program będzie emitowany do 7 czerwca.
-
W piątki w TVP serial biograficzny o Annie German
22-02-2013
10-odcinkowy serial wiernie rekonstruuje historię życia piosenkarki, Anny German. Serial otwiera scena z 1967 roku, w której bohaterka śpiewa dla publiczności melancholijną piosenkę "Wrócić do Sorrento" i jej występ spotyka się z owacyjnym przyjęciem. Po sukcesie na festiwalu w San Remo piosenkarka została okrzyknięta nową gwiazdą europejskiej sceny. Wkrótce miała rozpocząć długie tournee po świecie. Ale te plany zniweczył wypadek samochodowy, który na trzy lata wyłączył Annę German z życia artystycznego. Pierwsze cztery odcinki serialu opowiadają historię rodziny Germanów od 1938 do 1944 roku.
-
„Wróg numer jeden”, reż. Kathryn Bigelow, USA
20-02-2013
Opowieść o trwającym dziesięć lat polowaniu na Osamę bin Ladena otrzymała pięć nominacji do Oskara, w tym w najważniejszych kategoriach - najlepszy scenariusz i najlepszy film. Przynajmniej te dwie - w stu procentach zasłużone. I nawet jeśli Akademia Oskarów filmowi Kathryn Bigelow nie przyzna, („Wróg numer jeden” w USA budzi kontrowersje niemniejsze niż w Polsce „Pokłosie”, część krytyków uważa go za skrajnie antyamerykański), zdecydowanie wart jest obejrzenia.
-
„Poradnik pozytywnego myślenia”, scen. i reż. David O. Russell, USA
20-02-2013
Osiem nominacji do Oscara. Rewelacyjna rola Roberta De Niro. Historia ciekawa, podana z dużym poczuciem humoru. I trochę prawdy o życiu. O tym, że gdy jedna osoba ma problemy psychiczne, choruje z nią cała rodzina. Ale, gdy wszyscy się starają, powstaje nowa jakość życia. Też dla wszystkich.
-
“Moja ulica” reż. Marcin Latałło, dokument, Francja, Polska
15-02-2013
Autor dokumentalnego filmu, Marcin Latałło, powracał z kamerą do swych bohaterów przez pięć lat, rejestrując najważniejsze zdarzenia z ich życia. Trzypokoleniowa rodzina Furmańczyków mieszka na ulicy Ogrodowej, po sąsiedzku z imponującą wielkością i rozmachem Manufakturą - galerią handlową.
-
“Lincoln”, reż. Steven Spielberg
08-02-2013
Nie sposób ten film pominąć i to nie tylko dlatego, że otrzymał 12 nominacji do Oscara. Dwie i pół godziny rzetelnie zrealizowanego kina najbardziej spodoba się zapewne miłośnikom historii. Jest to szczegółowa opowieść z 1865 roku, kiedy to amerykański prezydent Abraham Lincoln (Daniel Day-Levis) zabieagł o przeprowadzenie w Izbie Reprezentantów 13 poprawki do Konstytucji, mającej całkowicie znieść niewolnictwo w Stanach.
-
„Zamieszkajmy razem” Stéphane'a Robelina
05-02-2013
Niezależna Jeanie, układna Annie, sybaryta Albert, aktywista Jean oraz kobieciarz Claude są przyjaciółmi od ponad czterdziestu lat. W ostatnim etapie życia postanawiają zamieszkać razem. Wychodzą z założenia, że razem są silniejsi i w każdej chwili mogą sobie pomóc, jak nikt inny. Wprowadza się do nich też student antropologii, który prowadzi badania na temat starości.
Stéphane Robelin stworzył film dowcipny i krzepiący, ale też wolny od kiczu. Dużą siłą obrazu jest oczywiście brawurowe aktorstwo gwiazd światowego kina - Jane Fondy, Geraldine Chaplin, Pierre’a Richarda, Claude’a Richa, Guya Bedosa oraz Daniela Brühla.
-
„Cezar musi umrzeć”, reż. Paolo i Vittorio Taviani
25-01-2013
Historia więźniów odsiadujących w rzymskim zakładzie karnym o zaostrzonym rygorze wyroki za najcięższe przestępstwa. Przygotowują się do wystawienia szekspirowakiego „Juliusza Cezara”. Pracuje z nimi Fabio Cavalli, reżyser teatralny. Wielka literatura robi swoje – nie tylko skłania do refleksji, ale i zmienia.
-
„Piąta pora roku”, reż. Jerzy Domaradzki
18-01-2013
„Piąta pora roku”, w reż. Jerzego Domaradzkiego jest o tym, że na miłość nigdy nie jest za późno. Marian Dziędziel i Ewa Wiśniewska tworzą na ekranie parę, która pozwala w to wierzyć.