jaskra
Czynniki ryzyka jaskry, to: wiek powyżej 35-go roku życia; dziedziczność; cukrzyca; znaczna krótkowzroczność (powyżej - 4 dioptrii); niskie ciśnienie ogólne; miażdżyca; skłonność do migren; stres.
-
Ból głowy. Różne lokalizacje bólu głowy
18-04-2013
Ból głowy jest częstą dolegliwością, dokuczającą ludziom w każdym wieku. Ludzie starsi za często sięgają po leki przeciwbólowe, których nadużywanie może prowadzić do uszkodzeń nerek, wątroby i śluzówki żołądka.
-
Pogorszenie wzroku
12-04-2013
Zwykle po 35-40 - tym roku życia zaczyna pogarszać się ostrość wzroku. Pierwszym sygnałem jest konieczność odsuwania książki czy gazety od oczu, bo tekst rozmazuje się, gdy jest za blisko. Osoby, które mają do czynienia z czytaniem i pisaniem w pracy i codziennie spędzają nad tym wiele godzin, odczuwają wyraźny dyskomfort, nie zawsze uświadamiając sobie od razu, dlaczego praca stała się tak męcząca. Po pewnym czasie zaczynają się dokuczliwe bóle głowy. W końcu problem rozwiązuje dobranie odpowiednich okularów do czytania.
-
Jaskra. Stopniowa utrata wzroku
05-04-2013
Istotą jaskry jest wzrost ciśnienia śródgałkowego w oku. Podwyższone ciśnienie zależy od zaburzeń stosunku wytwarzania i odpływu płynu z gałki ocznej.
-
Czy i jak można zapobiec jaskrze?
06-06-2012
Jaskra jest neuropatią nerwu wzrokowego, więc zapobiegać jej nie można. Jedyne, co możemy robić profilaktycznie, to wcześnie jaskrę wykryć – dzięki badaniu dna oka, pomiarowi ciśnienia wewnątrzgałkowego czy tomografii nerwu wzrokowego. Wtedy okulista może stwierdzić początki jaskry zanim sam pacjent odczuje jej objawy.
-
Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
05-02-2015
Im będziemy starsi, tym większe będziemy mieć problemy ze wzrokiem. Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku, wpływają na to: godziny spędzane przy monitorze komputera i przed ekranem telewizora, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu, brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego osoby po 45. roku życia, nawet jeśli nie mają zdiagnozowanej żadnej wady, powinny regularnie badać wzrok.