Ocena:
(głosy: 2)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

05-02-2015

Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej

Miej oko na wzrok

Im będziemy starsi, tym większe będziemy mieć problemy ze wzrokiem. Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku, wpływają na to: godziny spędzane przy monitorze komputera i przed ekranem telewizora, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu, brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego osoby po 45. roku życia, nawet jeśli nie mają zdiagnozowanej żadnej wady, powinny regularnie badać wzrok.

Zespół suchego oka może pojawić już po czterdziestce u osób wykonujących pracę przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach.   Zespół suchego oka może pojawić już po czterdziestce u osób wykonujących pracę przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Wady refrakcji

Czterech na dziesięciu Polaków ma wady refrakcjikrótko lub dalekowzroczność lub astygmatyzm. Jeśli wady są wyrównane przez prawidłowo dobrane soczewki, okulistę warto odwiedzać raz na kilka lat, ale zawsze wówczas, gdy czujemy, że wzrok się nam pogorszył. Okulary (szkła kontaktowe) nie są dane raz na całe życie, bo wady wzroku się zmieniają (najczęściej – pogłębiają).

 

Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)

U osób po 50. roku życia coraz częściej diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – ma je ok. miliona Polaków. Objawy tego schorzenia to pogorszenie się ostrości widzenia, rozmazywanie i falowanie kształtów.

 

Jaskra

Kolejny problem to jaskra, czyli neuropatia, obumieranie nerwu wzrokowego.  Wysokie ciśnienie jest jednym z parametrów tej choroby, ale nie jest tożsame z jaskrą. Zdarzają się przypadki jaskry, mimo że ciśnienie w gałce ocznej jest niskie. I nie każde wysokie ciśnienie oznacza jaskrę! Wśród czynników ryzyka są m.in. krótkowzroczność, choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, astma, a także palenie tytoniu. Nazywana już chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty, dotyka przede wszystkim osoby po 35. roku życia.

 

Zespół suchego oka

Przypadłością na ogół osób starszych - choć może się pojawić już po czterdziestce u osób wykonujących pracę przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach - jest tzw. zespół suchego oka. Słabo nawilżony nabłonek gałki ocznej złuszcza się i przez to łatwiej dostają się do niego bakterie, grzyby, wirusy. Łatwo o stany zapalne i infekcje, oczy są zaczerwienione i pieką. Suchość oczu może być też wywołana przez burze hormonalne – np. podczas menopauzy. Mogą ją wywoływać również niektóre leki – w tym antyalergiczne i antykoncepcyjne.

 

Powikłania cukrzycy

Poważnym problemem są powikłania cukrzycy, prowadzące do ślepoty. Kontrola poziomu cukru we krwi ma zasadnicze znaczenie w profilaktyce tych powikłań!

 

Zaćma, inaczej katarakta

Jedną z najczęstszych chorób oczu, która dotyka zazwyczaj osoby po 50-tym roku życia, jest zaćma. Jedna z odmian tej choroby ma nawet nazwę „starcza”, bo nie ma innego podłoża poza wiekiem.

Zaćma, znana też jako katarakta. Polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Wraz z upływem lat zmianie ulega równowaga biochemiczna, konieczna do zachowania przejrzystości soczewki. Gdy w zewnętrznych warstwach soczewki zwiększa się nawodnienie, tracą one przejrzystość a to niekorzystnie wpływa na ostrość widzenia.

Zaćma o charakterze w wtórnym występuje często jako powikłanie po zapaleniu błony naczyniowej. Znane są też przypadki zaćmy pourazowej powstałej w wyniku uszkodzenia oka ciałami obcymi, silnego promieniowania, porażenia prądem. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zaćmy wtórnej może być np. cukrzyca, dlatego bardzo ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi.

W przypadku zaćmy związanej z wiekiem najczęstsze objawy choroby to zamglone widzenie, szybkie męczenie się oczu i zniekształcone widzenie przedmiotów. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do okulisty.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.

Skomentuj artykuł

  • monika_bohatyrowicz | 28-03-2014

    no niestety tak to już jest, że z czasem nasze ciało odmawia posłuszeństwa, forma nie taka, słuch, wzrok nie ten sam. Mnie się ciężko było przyzwyczaić do okularów, bo ich nigdy nie nosiłam, ale teraz nie wyobrażam sobie życia bez nich. Powiem wam, że jak zaczęłam mieć problemy ze wzrokiem to postawiłam na soczewki progresywne JZO, są bardzo wygodne.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012