Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
Miej oko na wzrok
Im będziemy starsi, tym większe będziemy mieć problemy ze wzrokiem. Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku, wpływają na to: godziny spędzane przy monitorze komputera i przed ekranem telewizora, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu, brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego osoby po 45. roku życia, nawet jeśli nie mają zdiagnozowanej żadnej wady, powinny regularnie badać wzrok.
Wady refrakcji
Czterech na dziesięciu Polaków ma wady refrakcji – krótko lub dalekowzroczność lub astygmatyzm. Jeśli wady są wyrównane przez prawidłowo dobrane soczewki, okulistę warto odwiedzać raz na kilka lat, ale zawsze wówczas, gdy czujemy, że wzrok się nam pogorszył. Okulary (szkła kontaktowe) nie są dane raz na całe życie, bo wady wzroku się zmieniają (najczęściej – pogłębiają).
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
U osób po 50. roku życia coraz częściej diagnozuje się zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) – ma je ok. miliona Polaków. Objawy tego schorzenia to pogorszenie się ostrości widzenia, rozmazywanie i falowanie kształtów.
Jaskra
Kolejny problem to jaskra, czyli neuropatia, obumieranie nerwu wzrokowego. Wysokie ciśnienie jest jednym z parametrów tej choroby, ale nie jest tożsame z jaskrą. Zdarzają się przypadki jaskry, mimo że ciśnienie w gałce ocznej jest niskie. I nie każde wysokie ciśnienie oznacza jaskrę! Wśród czynników ryzyka są m.in. krótkowzroczność, choroby układu krążenia, nadczynność tarczycy, cukrzyca, astma, a także palenie tytoniu. Nazywana już chorobą cywilizacyjną XXI wieku, jaskra jest jedną z najczęstszych przyczyn ślepoty, dotyka przede wszystkim osoby po 35. roku życia.
Zespół suchego oka
Przypadłością na ogół osób starszych - choć może się pojawić już po czterdziestce u osób wykonujących pracę przy komputerze i w klimatyzowanych pomieszczeniach - jest tzw. zespół suchego oka. Słabo nawilżony nabłonek gałki ocznej złuszcza się i przez to łatwiej dostają się do niego bakterie, grzyby, wirusy. Łatwo o stany zapalne i infekcje, oczy są zaczerwienione i pieką. Suchość oczu może być też wywołana przez burze hormonalne – np. podczas menopauzy. Mogą ją wywoływać również niektóre leki – w tym antyalergiczne i antykoncepcyjne.
Powikłania cukrzycy
Poważnym problemem są powikłania cukrzycy, prowadzące do ślepoty. Kontrola poziomu cukru we krwi ma zasadnicze znaczenie w profilaktyce tych powikłań!
Zaćma, inaczej katarakta
Jedną z najczęstszych chorób oczu, która dotyka zazwyczaj osoby po 50-tym roku życia, jest zaćma. Jedna z odmian tej choroby ma nawet nazwę „starcza”, bo nie ma innego podłoża poza wiekiem.
Zaćma, znana też jako katarakta. Polega na prowadzącym do zaburzeń w ostrości widzenia zmętnieniu soczewki. Wraz z upływem lat zmianie ulega równowaga biochemiczna, konieczna do zachowania przejrzystości soczewki. Gdy w zewnętrznych warstwach soczewki zwiększa się nawodnienie, tracą one przejrzystość a to niekorzystnie wpływa na ostrość widzenia.
Zaćma o charakterze w wtórnym występuje często jako powikłanie po zapaleniu błony naczyniowej. Znane są też przypadki zaćmy pourazowej powstałej w wyniku uszkodzenia oka ciałami obcymi, silnego promieniowania, porażenia prądem. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zaćmy wtórnej może być np. cukrzyca, dlatego bardzo ważna jest kontrola poziomu cukru we krwi.
W przypadku zaćmy związanej z wiekiem najczęstsze objawy choroby to zamglone widzenie, szybkie męczenie się oczu i zniekształcone widzenie przedmiotów. Jeśli zauważymy u siebie takie objawy, nie powinniśmy zwlekać z udaniem się do okulisty.
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: choroby, choroby wieku dojrzałego, jaskra, menopauza, senior, seniorka, wady wzroku i choroby oczu , wiek dojrzały, wzrok, ZaćmaPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Dieta redukcyjna dla kobiet. Dieta redukcyjna dla mężczyzn
- Konkurs kulinarny "Słodycz miłości"
- Nowa piramida żywieniowa. Jak zdrowo się odżywiać i żyć?
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Książki „Mężczyzna i one” Jana Nowickiego do odbioru
- Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
- Dobry wygląd bez sztucznej metryki
- Ermitaż odkryty. Wystawa multimedialna
- Henri Matisse. Wycinanki
- Pieniądze z opieki społecznej i gminy
monika_bohatyrowicz | 28-03-2014