powiększona prostata
Łagodny rozrost (przerost) gruczołu krokowego czyli BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia) polega na powiększaniu się gruczołu krokowego i powstawaniu tzw. gruczolaka stercza. Rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego.
-
Przerost prostaty
03-04-2013
Łagodny przerost gruczołu krokowego powoduje utrudnienie odpływu moczu z pęcherza. Przyczyna przerostu nie jest jednoznacznie określona. Uważa się, że prowadzą do niego zmiany hormonalne, zależne od starzenia się organizmu.
-
Jak podtrzymać efekty terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego?
08-02-2013
Wybór leczenia podtrzymującego efekty terapii jest zawsze sprawą indywidualną i wymaga wspólnej decyzji lekarza i pacjenta.
-
Łagodny przerost gruczołu krokowego. Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
08-02-2013
Zazwyczaj panowie zgłaszają się do lekarza bardzo późno: gdy dochodzi do całkowitego zatrzymania moczu. A przecież warto pomóc sobie wcześniej. Lekarzem, który zajmuje się chorobami gruczołu krokowego jest urolog.
-
Łagodny przerost gruczołu krokowego. Profilaktyka
08-02-2013
W profilaktyce łagodnego przerostu gruczołu krokowego lekarze zalecają coroczne wykonywanie badania prostaty przez odbytnicę u każdego mężczyzny po 50 roku życia.
-
Typowe objawy łagodnego przerostu gruczołu krokowego
07-02-2013
Wymienione objawy mogą wskazywać na łagodny przerost prostaty. Jeśli mężczyzna zauważy niektóre z nich u siebie, powinien odwiedzić urologa.
-
Lista powikłań nieleczonego łagodnego przerostu gruczołu krokowego
07-02-2013
Przerost prostaty rozwija się zwykle dość wolno, ale gdy gruczoł krokowy osiągnie duże rozmiary - pojawienie się powikłań jest sprawą nieuniknioną. Warto więc zadbać o to, by leczenie rozpocząć jak najwcześniej - jeszcze zanim pojawią się powikłania.
-
Problemy z oddawniem moczu. Nie warto zwlekać z wizytą u urologa
04-01-2015
Zwiększona częstość oddawania moczu, oddawanie moczu w nocy, uczucie nagłego, trudnego do opanowania parcia na mocz, ból podczas oddawania moczu, zwężenie strumienia moczu, przerywany strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza i zalegania moczu w pęcherzu, konieczność parcia podczas oddawania moczu powinny skłonić mężczyznę – zwłaszcza po 50. roku życia – do wizyty u urologa.
-
Prostata (czyli gruczoł krokowy lub stercz). Leczenie łagodnego przerostu
04-01-2012
Łagodny rozrost (przerost) gruczołu krokowego czyli BPH(z ang. benign prostatic hyperplasia) polega na powiększaniu się gruczołu krokowego i powstawaniu tzw. gruczolaka stercza. Rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Powiększanie się stercza jest procesem uwarunkowanym głównie zmianami hormonalnym zachodzącymi w organizmie starzejącego się mężczyzny.
-
W jaki sposób przerost prostaty wpływa na pożycie seksualne?
29-01-2015
Rozrost gruczołu krokowego jest chorobą mężczyzn starszych. W tej grupie chorych częściej stwierdza się czynniki ryzyka zaburzeń wzwodu, takie jak choroby układu krążenia, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca. Sam proces starzenia się organizmu i związane z nim zmiany w produkcji męskich hormonów płciowych mogą być odpowiedzialne za występowanie zaburzeń we współżyciu płciowym. Problemy te mogą zatem występować równolegle z rozrostem gruczołu krokowego.
-
Czy preparaty bez recepty pomagają zatrzymać przerost prostaty?
10-01-2015
Preparaty dostępne w aptece bez recepty są produkowane głównie w oparciu o składniki naturalne. W ich składzie spotyka się najczęściej ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej, owocu palmy karłowatej, owocu boczni piłkowanej, pestek dyni, zarodków kukurydzy, korzenia pokrzywy. Skuteczność preparatów pochodzenia roślinnego nie jest zazwyczaj oceniana w rzetelnych badaniach klinicznych, zatem nie można jednoznacznie wypowiedzieć się o efektach ich działania.