ból
Leki przeciwbólowe można sobie aplikować nie dłużej niż 3 dni. Gdy nie pomogą, trzeba iść do lekarza, który może zalecić dalsze przyjmowanie leków przeciwbólowych. Jeśli przepisze nam na dłuższą terapię lek inny niż paracetamol, należy zażywać też preparat chroniący żołądek przed podrażnieniem
-
Akupunktura. Pomaga w bólu, w pokonaniu stresu i przemęczenia
29-11-2017
Akupunktura jest skuteczną metodą walki z wieloma rodzajami bólu. Najczęściej wykorzystuje się ją w leczeniu bólów głowy czy bólów kostno-stawowych. Poleca się ją także osobom zestresowanym, przemęczonym, cierpiącym na bezsenność. Stosuje się ją też w przypadku chorób skóry czy przewodu pokarmowego. Nie zastąpi leczenia konwencjonalnego i nie jest cudownym panaceum na wszelkie dolegliwości, ale właściwie zastosowana może znacznie poprawić komfort życia.
-
Bóle bioder: przyczyny, pierwsze objawy, leczenie
28-09-2017
Dolegliwości związane ze stawem biodrowym nie są wyłącznie problemem osób starszych. Biodro może ulec uszkodzeniu w wyniku wypadku, ale również długotrwałego uprawiania sportu, doskwierać osobom otyłym i ciężko pracującym fizycznie. Ważne, by nie bagatelizować objawów bowiem mogą prowadzić do powstania choroby zwyrodnieniowej i silnego bólu.
-
Bruksim, choroba okluzyjna. Objawy i leczenie
24-08-2017
Starte zęby, zgrzytanie, nadwrażliwość, ból - to objawy choroby okluzyjnej lub bruksizmu. Nie należy ich bagatelizować bowiem mogą doprowadzić do zniszczenia lub utraty zębów.
-
Kamica żółciowa. Objawy, zapobieganie, leczenie
21-03-2016
Bóle w nadbrzuszu, nudności, wymioty, zgaga - to główne objawy kamicy żółciowej. Zdarza się jednak, że kamica przebiega bezobjawowo. Najczęściej chorują panie, dopiero po 70 roku życia kamica pojawia się także u mężczyzn. Zwykle konieczna jest operacja.
-
Krioterapia. Kto może korzystać z tej formy rehabilitacji
08-05-2014
Trzyminutowy pobyt w kriokomorze, w temperaturze do minus 160 stopni C poprawi nastrój, ukoi nerwy i uśmierzy ból. Krioterapię stosuje się w leczeniu wielu chorób, głównie stawów (RZS) i mięśni. Regularne zabiegi wpłyną pozytywnie również na skórę, która stanie się jędrna i gładka.
-
Jak egzekwować prawo pacjenta do leczenia bez bólu?
27-09-2013
Każdy pacjent ma prawo do leczenia bólu - jest to opisane w odpowiednich aktach prawnych np. Europejskiej Konwencji Praw Pacjenta, Karcie Praw Pacjenta. W rzeczywistości jednak nie wszystko jest tak proste jak opisane w aktach prawnych.
-
Jakich zasad należy przestrzegać stosując leki przeciwbólowe?
27-09-2013
Leczenie bólu przewlekłego zazwyczaj wymaga stosowania leków z kliku grup farmaceutycznych, stosowanych jednocześnie dla uzyskania lepszego efektu przeciwbólowego przy minimalnych działaniach niepożądanych. W przypadku zarówno klasycznych leków przeciwbólowych, niesterydowych leków przeciwzapalnych, paracetamolu czy w końcu leków opioidowych, jak i tak zwanych koanalgetyków, leków wspierających leczenie bólu, konieczne jest przede wszystkim przestrzeganie zaleceń lekarskich.
-
Bóle brzucha w późniejszym wieku. Zmiany w przewodzie pokarmowym
18-04-2013
Starzenie dotyka narządów jamy brzusznej tak samo, jak skóry czy stawów. Śluzówka przewodu pokarmowego regeneruje się trudniej. Gruczoły, których zadaniem jest produkcja i wydzielanie soków trawiennych, stają się mniej wydajne. Te zmiany w przewodzie pokarmowym bywają przyczyną różnych dolegliwości.
-
Ból głowy. Różne lokalizacje bólu głowy
18-04-2013
Ból głowy jest częstą dolegliwością, dokuczającą ludziom w każdym wieku. Ludzie starsi za często sięgają po leki przeciwbólowe, których nadużywanie może prowadzić do uszkodzeń nerek, wątroby i śluzówki żołądka.
-
Kręgosłup. Schorzenia kręgosłupa zależą m.in. od trybu życia
18-04-2013
Wiele osób po 50. roku życia jest mało aktywnych fizycznie, spędza od kilku do kilkunastu godzin w pozycji siedzącej, śpi w niezdrowej pozycji i niewłaściwie traktuje oś i podporę swojego ciała. Konsekwencją tych zaniedbań są dolegliwości bólowe kręgosłupa.