Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

08-05-2014

Krioterapia. Kto może korzystać z tej formy rehabilitacji

Zimno leczy i odmładza

Trzyminutowy pobyt w kriokomorze, w temperaturze do minus 160 stopni C poprawi nastrój, ukoi nerwy i uśmierzy ból. Krioterapię stosuje się w leczeniu wielu chorób, głównie stawów (RZS) i mięśni. Regularne zabiegi wpłyną pozytywnie również na skórę, która stanie się jędrna i gładka.

W krioterapii używany jest ciekły azot, który schładza się do -160 st. C W krioterapii używany jest ciekły azot, który schładza się do -160 st. C

W komorach kriogenicznych wykorzystuje się ciekły azot jako czynnik chłodzący - schładzana jest komora, która oziębia całe ciało. Są również urządzenia służące tylko do miejscowego mrożenia, np. wybranego stawu czy mięśni. Terapię poleca się w wielu chorobach i schorzeniach, m.in.: w chorobach stawów, przy urazach, przy osteoporozie, stwardnieniu rozsianym, dnie moczanowej, osobom cierpiącym na chorobę Parkinsona, migreny, depresję, przemęczonym, cierpiącym na nerwobóle czy rwę kulszową.

 

Zimno pomaga, ale nie wszystkim

 

Terapia zimnem działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie, pobudzająco, oczyszczająco, poprawia nastrój – zwiększone wydzielanie się endorfin, podnosi wydolność organizmu, ułatwia tradycyjną rehabilitację, obniża napięcie mięśni, które stają się bardziej elastyczne, sprawniejsze i mogą wykonać większy wysiłek, ponadto szybciej następuje proces gojenia i regeneracji skóry, następuje poprawa mineralizacji kości, a nawet zwiększenie libido.

Jak działa pobyt w kriokomorze? - Najpierw następuje zwężenie naczyń krwionośnych w tkankach, krew zaczyna wolniej płynąć, po czym naczynia krwionośne rozszerzają się i dochodzi do ich przekrwienia, a krew krąży nawet cztery razy szybciej niż zwykle - mówi Piotr Cenecki, fizjoterapeuta w Centrum Medycznym Damiana. Skierowanie na krioterapię może wystawić lekarz opieki podstawowej.

Z terapii zimnem nie mogą korzystać osoby chore na serce, ponieważ bardzo niska temperatura jest dla tętnic wieńcowych ogromnym szokiem i może spowodować zawał serca, arytmię lub gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego. Zabiegów nie poleca się również osobom z niedokrwistością, niedoczynnością tarczycy, z chorobami nowotworowymi, osobom nadmiernie pocącym się, z nieustabilizowanym ciśnieniem krwi, z uszkodzoną skórą, odmrożeniami, ciężarnym, osobom z chorobami nerek i pęcherza moczowego.

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012