badanie densytometryczne
Badanie densytometryczne pozwala z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!Jeśli znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę, zrób je po. 50. roku życia.
-
Osteoporoza. Co o kościach wiedzieć powinniśmy
17-10-2012
Słowniki medyczne definiują osteoporozę jako chorobę kości, powodującą zanik tkanki kostnej postępujące rozrzedzenie struktury kostnej. Kości nadmiernie porowate (zrzerzotniałe) są równocześnie kruche i ulegają złamaniom pod wpływem nawet niewielkich urazów. Mniej drastyczną postacią zaniku kostnego jest osteopenia (mało kości). Nazwa ta oznacza zmniejszenie masy kostnej stopniu niezagrażającym złamaniami. Osteopenia jest stanem poprzedzającym osteoporozę.
-
Osteoporoza. Jakie stanowi zagrożenie?
17-10-2012
Osteoporoza jest przyczyną nadmiernej łamliwości kości. Oznacza to występowanie złamań nawet przy małych, pozornie niegroźnych urazach, które u osób zdrowych nie prowadzą do jakichkolwiek konsekwencji.
-
Jak osteoporoza zmienia - lub powinna zmienić - codzienne życie chorego?
17-10-2012
Osteoporoza niepowikłana złamaniami może w każdej chwili być przyczyną złamań kości. Osoby, u których postawiono taką diagnozę, powinny zmienić nie tylko tryb życia, ale nawet sposób poruszania się.
-
Dieta, która sprzyja zdrowiu kości
16-10-2012
Dieta zbyt restrykcyjna pod względem kaloryczności, stosowana podczas odchudzania, powoduje spalanie różnych substancji zmagazynowanych w organizmie. Nie ma problemu, dopóki jest to tłuszcz zgromadzony w tkance tłuszczowej. Jeśli jednak jemy zbyt mało i chudniemy za szybko, jako paliwo zużywane jest białko. Dochodzi wtedy do zanikania mięśni i niszczenia także białka kostnego. Można wtedy niechcący „odchudzić” sobie kości, czyli doprowadzić do zaniku kostnego (osteopenii lub nawet osteoporozy).
-
Aktywność fizyczna zapobiega osteoporozie i ją leczy
16-10-2012
Aktywność fizyczna nie tylko pomaga zapobiegać osteoporozie, lecz może także być ważnym czynnikiem ją leczącym! O wytrzymałości i sprężystości szkieletu decyduje w znacznej mierze zawartość składników mineralnych w tkance kostnej. Składniki te odkładają się w kośćcu wtedy, gdy kości poddawane są regularnemu obciążeniu.
-
Densytometria. Badania kontrolne.
16-10-2012
Densytometria to badanie, które pozwala określić, jaki jest stan kości. Jest to pomiar gęstości minerałów tkanki kostnej. Miejsca, w których można zmierzyć tę gęstość i dla których są ustalone (w oparciu o badania populacji) normy, to: przedramię w okolicy nadgarstka, lędźwiowy odcinek kręgosłupa i część kości udowej wchodząca w skład stawu biodrowego.
-
Osteoporoza. Pierwsza konsultacja medyczna
15-10-2012
Jeśli zdarzy nam się złamać kość w wyniku drobnego urazu, nie powinnyśmy poprzestać na leczeniu ortopedycznym. Zrośnięcie się kości nie jest zakończeniem sprawy. Należy poddać się diagnostyce w kierunku osteoporozy, aby ją wykluczyć, albo rozpocząć leczenie, gdy podejrzenie potwierdzi się.
-
Jaką terapię osteoporozy może zaproponować lekarz?
15-10-2012
Postępowanie w osteoporozie to przede wszystkim farmakoterapia. Istotne, choć nie zasadnicze znaczenie mają też odpowiednia dieta i rehabilitacja ruchowa. Leczenie trwa wiele lat, a jego celem jest zwiększenie odporności kości, tak by nie ulegały złamaniom. W razie złamania kości, zdarza się konieczność interwencji chirurgicznej.
-
Jakich efektów terapii osteoporozy można się spodziewać?
15-10-2012
Leczenie osteoporozy prowadzi zwykle do wzrostu gęstości minerałów tkanki kostnej, co można stwierdzić wykonując kontrolne badanie densytometryczne. Badanie to powinno obejmować ten sam obszar, co poprzednie (kręgosłup lub biodro) i zostać wykonane na aparacie tego samego typu. Poprawa wyniku densytometrii jest bardzo krzepiąca i motywująca do dalszego leczenia, ale nie ona jest najważniejsza.
-
Poradnik dla osób, których bliscy chorują na osteoporozę
15-10-2012
Co trzeba wiedzieć o problemach zdrowotnych i związanych z nimi przeżyciach bliskiej nam osoby, u której zdiagnozowano osteoporozę? Częściej pacjentem jest kobieta. Mężczyźni rzadziej chorują na osteoporozę, aczkolwiek nie aż tak rzadko, by tę chorobę mieli bagatelizować.