cukrzyca
-
Co powinien robić chory na cukrzycę, gdy pojawiają się u niego zmiany skórne?
03-08-2012
Zmiany skórne nie są wiodącym problemem w cukrzycy, choć dla osób, które nie wiedzą, że są chore mogą być wskazówką, że coś niedobrego dzieje się w ich organizmie. Zmiany skórne mogą mieć podłoże bakteryjne (najczęściej są to zmiany ropne) lub grzybicze, wiążą się z osłabioną odpornością organizmu.
-
Kosmetyki w chorobie
27-04-2012
Pełna oferta na półkach z drogerii nie jest dla każdego. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne - ma je też skóra. I potrzebuje kosmetyków o specjalnych właściwościach.
-
Jakie witaminy i suplementy powinno się zażywać po 50-tce?
21-01-2015
Preparaty witaminowe należy zażywać z głową. Nie można ich traktować jako środka na przedłużenie młodości. Witaminę C, selen, beta karoten, można łatwo przedawkować. Zaś stosowane w dużych ilościach przez dłuższy czas stanowią nawet zagrożenie życia. Preparaty witaminowe są agresywnie reklamowane, ale klient nie do końca wie, co przyjmuje. Choć kupujemy je w aptekach, nie są lekami i nie podlegają takiej kontroli. Zalecałbym dużą powściągliwość w ich przyjmowaniu.
-
Co powinni jeść chorzy na cukrzycę?
21-02-2015
Czy któreś z produktów spożywczych są szczególnie zalecane w diecie osób chorych na cukrzycę?
-
Leki przeciwbólowe. Zasady zażywania
03-03-2015
Z powodu nadużywania leków przeciwbólowych co roku kilka tysięcy osób trafia do polskich szpitali. Po pigułki dostępne bez recepty nie tylko w aptekach, ale w hipermarketach, na stacjach benzynowych i ulicznych kioskach wiele osób sięga bez zastanowienia. To leki, które przynoszą ulgę, ale źle zażywane mogą zaszkodzić!
-
Zakażenia układu moczowego. Jak im zapobiegać, jak je leczyć
20-11-2014
Zakażenia układu moczowego należą do częstych chorób w każdej populacji i u osób w każdym wieku, choć częściej występują u kobiet pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Zapalenie dróg moczowych zawsze wymaga leczenia. Zaniedbany stan zapalny pęcherza może się bowiem przerodzić nawet w zakażenie nerek.
-
Sezon grypowy trwa zwykle od stycznia do kwietnia
28-02-2015
Co dwudziesty Polak szczepi się przeciw grypie, to jeden z najsłabszych wyników w Europie. Lekceważymy grypę, choć ta co roku zbiera śmiertelne żniwo, bo jej powikłania mogą być naprawdę groźne. Lekarze przekonują, że preparaty są bezpieczne. A jeśli mimo zaszczepienia zachorujemy, przebieg grypy będzie łagodny i bez powikłań.
-
Zostawcie peny w placówkach ochrony zdrowia
18-01-2012
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków apeluje do ministra zdrowia, by lekarze w przychodniach nadal mogli wydawać peny do podawania insuliny*.
-
Pneumokoki. Szczepionka zalecana dla przewlekle chorych i po 65. roku
17-01-2012
Szczepienia przeciw pneumokokom rekomendowane są dla osób po 65. roku życia i młodszych dorosłych, przewlekle chorych np. na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu oddechowego, np. astmę.
-
Jak często należy badać cukier we krwi i jak go monitorować, zapisywać wyniki?
04-01-2015
Monitorowanie poziomu cukru we krwi w warunkach domowych, glukometrem, powinno być dostosowane do intensywności leczenia - tak zaleca Polskie Towarzystwo Diabetologiczne. Oznacza to, że: