miażdżyca

  • Choroba wieńcowa. Jakich efektów terapii można się spodziewać?

    14-01-2013

    Jeśli, mimo przyjmowania leków, pacjent ma dolegliwości wieńcowe, konieczna jest zmiana terapii, być może poddanie się leczeniu chirurgicznemu. Jeśli takie są zalecenia lekarzy, nie należy się opierać. Jest to dla pacjenta szansa, a nie nieszczęście. Rodzaj terapii zależy od stadium choroby i od zagrożenia, jakie ona stwarza dla życia pacjenta. Dobrze, że są różne sposoby ratowania twojego serca.

    więcej »

    Wielu pacjentów po zawale jest w lepszej formie niż przed, ponieważ zaczęli dbać o zdrowie, poprawili swoją kondycję i nauczyli się cieszyć drobiazgami.
  • Choroba wieńcowa. Badania kontrolne

    10-01-2013

    Poza pomiarem masy ciała, tętna i ciśnienia, wskazania do przeprowadzenia innych badań, oceniających stan zdrowia u osoby z chorobą wieńcową lub podejrzanej o nią, ustala lekarz. Warto jednak sprawdzać od czasu do czasu poziom cholesterolu i cukru. Osoby z obciążającym wywiadem rodzinnym powinny wykonać takie badania już w młodym wieku (nawet w dzieciństwie), pozostałe po 30 –tym roku życia i potem co 5 lat (dopóki wyniki wypadają prawidłowo).

    więcej »

    Poza pomiarem masy ciała, tętna i ciśnienia - wskazania do przeprowadzenia innych badań, oceniających stan zdrowia u osoby z chorobą wieńcową lub podejrzanej o nią - ustala lekarz.
  • Choroba wieńcowa. Aktywność fizyczna w profilaktyce i chorobie

    10-01-2013

    Wysiłek fizyczny pomaga przeciwdziałać prawie wszystkim czynnikom ryzyka miażdżycy i choroby wieńcowej. Jest wskazany zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu choroby wieńcowej!

    więcej »

    Energiczny marsz, to najprostsze ćwiczenie, które można wykonywać bez kontroli medycznej, odpowiednie także dla osób starszych.
  • Profilaktyka choroby wieńcowej łatwa i skuteczna

    10-01-2013

    Ponieważ znane są czynniki ryzyka choroby wieńcowej i większość zależy od nas - od rozsądku, dobrej woli i odrobiny wysiłku zależy czy unikniemy poważnych problemów, będących konsekwencją choroby wieńcowej.

    więcej »

    Niepalenie to podstawa w profilaktyce i leczeniu choroby wieńcowej. Ale, jeśli ktoś nie pali papierosów a ma nadwagę, jest za ambitny, a do tego je byle co, to też jest zagrożony chorobą!
  • Stadia choroby wieńcowej

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa może przebiegać w różny sposób: są na przykład osoby, które mają zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych, nie odczuwając żadnych dolegliwości.

    więcej »

    Stan, w którym częstość i intensywność bólów ulega nasileniu, pojawiają się tzw. bóle spoczynkowe i nocne, które nie chcą szybko ustąpić, mimo przyjęcia pod język tabletki nitrogliceryny jest wskazaniem do pilnej hospitalizacji
  • Choroba wieńcowa. Długa lista możliwych objawów

    09-01-2013

    Symptomy choroby wieńcowej mogą być różne. Czasami rozpoznanie choroby wieńcowej w oparciu o zgłaszane przez pacjenta dolegliwości jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe z powodu ich całkowitego kamuflażu przez inne dolegliwości. Dlatego dobrze wiedzieć, jak odczytywać różne sygnały, które wysyła nam nasz organizm.  

    więcej »

    Najczęściej ból wieńcowy jest zlokalizowany w klatce piersiowej, za mostkiem. Zdarzają się jednak bóle o nietypowej lokalizacji.
  • Choroba wieńcowa. W czołówce chorób układu krążenia

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa stanowi jedną z głównych przyczyn zgonów, także osób w tzw. wieku produkcyjnym.

    więcej »

    Choroba wieńcowa to bezpośrednie zagrożenie zawałem serca, czyli martwicą fragmentu niedokrwionego mięśnia sercowego; zawał serca z kolei stanowi bezpośrednie zagrożenie życia.
  • Choroba wieńcowa. Co to jest?

    09-01-2013

    Choroba wieńcowa jest to schorzenie serca spowodowane zmianami w tętnicach wieńcowych, prowadzącymi do ich zwężenia i utrudnienia swobodnego przepływu krwi potrzebnej do odżywienia mięśnia sercowego.

    więcej »

    Zwężenie nawet jednej, stosunkowo drobnej tętnicy, może doprowadzić do ogólnoustrojowej katastrofy. Stąd choroba wieńcowa stanowi duże zagrożenia dla życia
  • Nadciśnienie tętnicze. Objawy

    04-01-2012

    Nadciśnienie tętnicze przez dłuższy czas może się rozwijać bezobjawowo. Dlatego profilaktycznie należy je regularnie mierzyć. Po 50-tym roku życia co najmniej raz w roku.

    więcej »

    Do pomiaru ciśnienia tętniczego trzeba używać ciśnieniomierzów naramiennych. Ciśnieniomierze nadgarstkowe nie dają miarodajnych wyników.
  • Jak palenie papierosów wpływa na poziom złego cholesterolu?

    27-01-2015

    Prawidłowo ważę, zdrowo się odżywiam, zażywam Atoris, uprawiam regularnie sport, ale też palę papierosy i wciąż mam wysoki poziom LDL. Dlaczego?

    więcej »

    Prof. zw. dr hab. n. med. Józef Drzewoski
123
webstar 2012