Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

21-07-2014

Jak znaleźć pracę po 50. roku życia? Programy aktywizacji zawodowej

Dojrzały pracownik na trudnym rynku

Osoby powyżej 50. roku życia są cenionymi pracownikami w większości firm. Bezrobocie w tej grupie wiekowej jest niewielkie, ale – rośnie. Dlaczego tak się dzieje i jak radzić sobie na trudnym, bo zmiennym, rynku pracy?

Osoby 50+ są cenionymi pracownikami w wielu firmach. Nowa praca po 50-tce? Można ją znaleźć! Osoby 50+ są cenionymi pracownikami w wielu firmach. Nowa praca po 50-tce? Można ją znaleźć!

 

Ważne właściwe nastawienie i przygotowanie 

To, czy uda się znaleźć zatrudnienie, zależy także od tego, jak kandydat zaprezentuje się podczas rozmowy z pracodawcą. Zdaniem ekspertów zasadnicze znaczenie odgrywa właściwe nastawienie i przygotowanie. - Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, kandydat powinien być uśmiechnięty, pozytywnie nastawiony oraz pewien własnej wartości. Bardzo ważne jest zachowanie wszystkich elementów składających się na pozytywne pierwsze wrażenie. Zwróćmy uwagę na odpowiedni ubiór świadczący o szacunku dla rozmówcy, ale dopasowany do stanowiska, o które się staramy. Dla zrobienia dobrego wrażenia ważny jest kontakt wzrokowy, pewny uścisk dłoni przy powitaniu, zajmowane miejsce przy stole, skorzystanie, jeżeli pada propozycja, z czegoś do picia - mówi Piotr Prendota, specjalista ds. HR, partner zarządzający Solid Bridge Solutions. 

Podczas rozmowy należy koncentrować się na mocnych stronach takich jak doświadczenie, solidność, sumienność. - Dobrze jest prezentować się poprzez pryzmat swoich sukcesów, czyli przygotować najważniejsze i najciekawsze, z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, osiągnięcia. Niech sukcesy definiują kandydata, a nie jego wiek - dodaje Prendota. I podkreśla, że bardzo ważne jest, by znać oczekiwania firmy i swoje CV. Przed spotkaniem warto przypomnieć sobie chronologię oraz sukcesy, trudne czy kryzysowe sytuacje zaistniałe w poszczególnych miejscach pracy, z którymi kandydat musiał sobie poradzić.  - Najważniejsze jednak będzie ostatnie 10 – 15 lat doświadczenia i na tym czasie warto się skupić - mówi. 

 

Porady dla osób w wieku 50+ oraz lista propozycji wsparcia, z jakich mogą skorzystać osoby dojrzałe – zarówno pracujący jak i poszukujący pracy w urzędach pracy dostępna jest na stronie: www.50plus.gov.pl i www.zielonalinia.gov.pl. Z portalem informacyjnym służb zatrudnienia „Zielona Linia” kontakt możliwy jest także pod nr telefonu 19 524.

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012