Na polskich stołach królują kurczak, indyk oraz wieprzowina. Z danych Agencji Rynku Rolnego wynika, że uwielbiamy mięsne dania. Rocznie w Polsce, na każdą osobę przypada średnio aż 85,4 kg różnego rodzaju mięs, z czego tylko 1,5 kilograma to wołowina. To bardzo mało w porównaniu ze średnią unijną, która wynosi ok. 15 kg tego mięsa na osobę. Wołowinę najbardziej lubią Niemcy, Hiszpanie i Francuzi, choć i u nich ostatnio jada się jej mniej niż kiedyś.
Wołowina nie cieszy się popularnością z wielu względów. Po pierwsze, uważa się ją za mięso trudne w przygotowaniu, twarde, po drugie, wielu sądzi, że jest niezdrowa. I do tego droga. Polacy często nie są też pewni jakości i składu dostępnego na naszym rynku mięsa, ponieważ do niedawna najlepszej jakości mięso trafiało na zagraniczne rynki. Obecnie w Polsce możemy kupić wysokiej jakości wołowinę. Na opakowaniu należy szukać certyfikatu jakości QMP, który decyzją Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi został uznany za pierwszy krajowy system jakości mięsa wołowego.
Hodowcy, którzy sprzedają certyfikowane mięso muszą spełnić kilka warunków: karmić zwierzęta paszą, która nie zawiera antybiotyków czy hormonów przyspieszających wzrost, zapewnić humanitarne warunki transportu i uboju, odpowiednio przechowywać mięso. Mięso oznaczone znakiem QMP jest kruche i soczyste. Ponadto wołowina jest źródłem wielu cennych witamin, kwasów tłuszczowych, a przede wszystkim białka.
Może spróbujecie sałatki z wołowiną z przepisu Artura Grajbera, szefa kuchni Hotelu Sheraton?
Sałatka w stylu tajskim z mielonej wołowiny
Składniki na 4 porcje:
800 g łopatki wołowej zmielonej QMP
3 świeże łodygi trawy cytrynowej
100 g świeżego imbiru
1 zielona i 1 czerwona papryczka chili
2 małe czerwone cebule
3 średniej wielkości pomidory
250 g ogórka świeżego
1 mała doniczka świeżej kolendry
1 litr bulionu wołowego
2 łyżki jasnego sosu rybnego
4 łyżki jasnego sosu sojowego
Mięso partiami podsmażyć na lekko brązowy kolor. Trawę cytrynową obrać z wierzchnich liści, odciąć końcówki z dwóch stron. Imbir obrać. Trawę i imbir dusić z mięsem około godziny, podlewając bulionem. Następnie wyjąć przyprawy. Z pomidora i ogórka wyciąć komory nasienne i pociąć je w podłużne paseczki „łódeczki”. Z kolendry poobrywać listki, wyjęty wcześniej imbir pociąć w bardzo drobną kosteczkę, trawę cytrynową pokroić bardzo cienko, a cebulę czerwoną w piórka. Dodać papryczki chilli (dla lubiących super pikantny smak - pociąć w cienkie paseczki z pestkami). Wszystkie składniki wraz z sosami połączyć z chłodnym mięsem - delikatnie mieszając.