Łagodny przerost gruczołu krokowego
Problemy z oddawaniem moczu oraz zaleganie moczu mogą m.in. powodować zakażenia układu moczowego, zaburzenia czynności pęcherza moczowego, kamicę pęcherza moczowego, a nawet niewydolność nerek. Pojawienie się takich objawów powinno skłonić do bezzwłocznej wizyty u urologa.
-
Problemy z oddawniem moczu. Nie warto zwlekać z wizytą u urologa
04-01-2015
Zwiększona częstość oddawania moczu, oddawanie moczu w nocy, uczucie nagłego, trudnego do opanowania parcia na mocz, ból podczas oddawania moczu, zwężenie strumienia moczu, przerywany strumień moczu, trudności z rozpoczęciem oddawania moczu, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza i zalegania moczu w pęcherzu, konieczność parcia podczas oddawania moczu powinny skłonić mężczyznę – zwłaszcza po 50. roku życia – do wizyty u urologa.
-
Prostata (czyli gruczoł krokowy lub stercz). Leczenie łagodnego przerostu
04-01-2012
Łagodny rozrost (przerost) gruczołu krokowego czyli BPH(z ang. benign prostatic hyperplasia) polega na powiększaniu się gruczołu krokowego i powstawaniu tzw. gruczolaka stercza. Rozrost gruczołu krokowego jest procesem łagodnym, a komórki gruczolaka nie mają cech nowotworu złośliwego. Powiększanie się stercza jest procesem uwarunkowanym głównie zmianami hormonalnym zachodzącymi w organizmie starzejącego się mężczyzny.
-
W jaki sposób przerost prostaty wpływa na pożycie seksualne?
29-01-2015
Rozrost gruczołu krokowego jest chorobą mężczyzn starszych. W tej grupie chorych częściej stwierdza się czynniki ryzyka zaburzeń wzwodu, takie jak choroby układu krążenia, podwyższone stężenie cholesterolu we krwi, cukrzyca. Sam proces starzenia się organizmu i związane z nim zmiany w produkcji męskich hormonów płciowych mogą być odpowiedzialne za występowanie zaburzeń we współżyciu płciowym. Problemy te mogą zatem występować równolegle z rozrostem gruczołu krokowego.
-
Czy preparaty bez recepty pomagają zatrzymać przerost prostaty?
10-01-2015
Preparaty dostępne w aptece bez recepty są produkowane głównie w oparciu o składniki naturalne. W ich składzie spotyka się najczęściej ekstrakty z kory śliwy afrykańskiej, owocu palmy karłowatej, owocu boczni piłkowanej, pestek dyni, zarodków kukurydzy, korzenia pokrzywy. Skuteczność preparatów pochodzenia roślinnego nie jest zazwyczaj oceniana w rzetelnych badaniach klinicznych, zatem nie można jednoznacznie wypowiedzieć się o efektach ich działania.
-
Jak operacje gruczołu krokowego wpływają na życie seksualne?
04-01-2015
Czy takie operacje gruczołu krokowego i pęcherza, jak przezcewkowa elektroresekcja gruczołu krokowego i przezcewkowe rozcięcie szyi pęcherza uniemożliwiają uprawianie seksu?
-
Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
04-01-2012
Rak gruczołu krokowego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Nowotwór ten niezwykle rzadko występuje u mężczyzn poniżej 50. roku życia.
-
Prostata, gruczoł krokowy, stercz. Łagodny przerost
04-01-2015
Szacuje się, że dolegliwości wynikające z łagodnego rozrostu (przerostu) gruczołu krokowego czyli BPH (z ang. benign prostatic hyperplasia) zgłasza co trzeci mężczyzna po 50. roku życia! Po 80. roku życia rozrost gruczołu krokowego rozpoznaje się u prawie 90 procent mężczyzn.