reumatyzm
Nie każdy ból stawów sygnalizuje stany zapalne. Ale z każdym warto iść do reumatologa, by skonsultować dolegliwość.
-
Zioła. Warto stosować, ale zawsze po konsultacji z lekarzem
27-10-2017
Zioła stosowane z umiarem i pod kontrolą lekarza mogą poprawić stan zdrowia, skóry czy ogólne samopoczucie. Po jakie i kiedy warto sięgnąć?
-
Pacjenci o swoich doświadczeniach z leczeniem chorób reumatycznych
10-10-2013
Na reumatyzm się nie umiera. Ale choroby reumatyczne dramatycznie pogarszają jakość życia pacjenta. Tymczasem w Polsce z dostępem do specjalistów w tej dziedzinie jest kiepsko. Ankieta, przeprowadzona przez Stowarzyszenie "3majmy się razem" i Stowarzyszenie Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), nie pozostawia żadnych złudzeń.
-
Jakie dolegliwości powinny skłonić pacjenta do wizyty u reumatologa?
02-01-2013
Ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu utrzymujące się kilka tygodni, nie będące następstwem urazu oraz podwyższone wskaźniki aktywności zapalenia (OB i CRP) są wskazaniem do konsultacji reumatologicznej.
-
Czy istnieje profilaktyka chorób reumatycznych? Na czym polega?
25-09-2012
Ponieważ nieznane są czynniki przyczynowe chorób reumatycznych, profilaktyka nie jest możliwa. Można jednak wyeliminować z życia czynnik, który sprzyja rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.
-
Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?
30-08-2012
Typowymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów są: obrzęk tkanek miękkich, upośledzenie funkcji stawu objawiające się sztywnością po wstaniu z łóżka i trwającą dłużej niż 1 godzinę (tzw. sztywność poranna), stały ból nasilający się w czasie ruchów. Najbardziej typowe jest jego nasilenie w godzinach nocnych, a więc w czasie spoczynku.
-
Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?
05-02-2015
Czy lekarz po opisie rodzaju bólu, bez dodatkowych badań, może wykluczyć występowanie u pacjenta jakiejkolwiek choroby reumatycznej?
-
Co może być przyczyną zapalenia pochewek ścięgien?
03-07-2012
Zapalenie pochewek ścięgnistych należy do tzw. reumatyzmu tkanek miękkich. Pochewki ścięgniste obejmują ścięgna mięśni i ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia i ułatwienie ślizgania się ścięgna na kości,
-
Czy dieta i ruch mogą być pomocne w leczeniu bólu i sztywnienia stawów?
14-06-2012
Ruch jest niezwykle ważny dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), rehabilitacja stanowi bowiem drugą podstawową metodę leczenia, chory musi ją stosować codziennie przez całe życie, a zwłaszcza w okresach zaostrzeń choroby.
-
W jakich chorobach reumatologicznych jest skuteczna krioterapia?
24-05-2012
Krioterapia jest formą fizykoterapii. Obecnie stosuje się krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną. Krioterapia miejscowa polega na działaniu bardzo niskiej temperatury na zmienione chorobowo tkanki. Krioterapia ogólna natomiast polega na działaniu niskich temperatur (nawet -160°C) na całe ciało przez bardzo krótki czas - do trzech minut.
-
Pacjenci skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
25-04-2012
Pacjenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa zaskarżyli Polskę do Komisji Europejskiej. Skarga dotyczy przepisów, które ograniczają pacjentom dostęp do leczenia lekami biologicznymi. Leki te są kosztowne, ale skuteczne.