zaparcia
Zaparcia to oddawanie stolca twardego, z trudnością lub rzadko (rzadziej niż 5 razy w tygodniu) lub uczucie niepełnego wypróżnienia po zakończeniu defekacji.To,że ktoś nie oddaje stolca codziennie nie oznacza, że ma zaparcia
-
Zioła. Warto stosować, ale zawsze po konsultacji z lekarzem
27-10-2017
Zioła stosowane z umiarem i pod kontrolą lekarza mogą poprawić stan zdrowia, skóry czy ogólne samopoczucie. Po jakie i kiedy warto sięgnąć?
-
Choroba hemoroidalna: przyczyny, objawy, leczenie
06-06-2017
Z chorobą hemoroidalną boryka się około 50 proc. osób powyżej 50. roku życia, a ostatnio diagnozuje się ją u coraz młodszych osób. Przyczyną powiększonych hemoroidów w odbycie są przede wszystkim siedzący tryb życia, ciężkostrawna dieta, otyłość. Lekarze przestrzegają, by nie czekać z wizytą u specjalisty, bo choroba sama nie minie. Im bardziej zaawansowana, tym trudniejsze i obarczone ryzykiem powikłań, leczenie.
-
Bóle brzucha w późniejszym wieku. Zmiany w przewodzie pokarmowym
18-04-2013
Starzenie dotyka narządów jamy brzusznej tak samo, jak skóry czy stawów. Śluzówka przewodu pokarmowego regeneruje się trudniej. Gruczoły, których zadaniem jest produkcja i wydzielanie soków trawiennych, stają się mniej wydajne. Te zmiany w przewodzie pokarmowym bywają przyczyną różnych dolegliwości.
-
Zaparcia
10-04-2013
Nie ma jednoznacznej definicji zaparć, ponieważ rytm wypróżnień nie jest taki sam u wszystkich. To, że ktoś nie oddaje stolca codziennie nie oznacza, że ma zaparcia. Wypróżnienia co 2-3 dni mogą być normą, jeśli nie wiąże się to z dolegliwościami brzusznymi i dużym wysiłkiem przy wypróżnieniu. Wielu lekarzy uznaje, że zaparcia to oddawanie stolca twardego, z trudnością lub rzadko (rzadziej niż 5 razy w tygodniu) lub uczucie niepełnego wypróżnienia po zakończeniu defekacji.