rss | wpisy: 197

Blog użytkownika Agnieszka_Usiarczyk

  • data publikacji: 2014-06-17 09:21:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Na dobry wzrok - kawa!

    Przeciwutleniacze obecne w kawie mogą zapobiec procesowi pogorszenia wzroku, a nawet jego utracie – twierdzą naukowcy z Cornell University. Wykonali doświadczenie na myszach i okazało się, że kwas chlorogenowy (przeciwuteniacz), zapobiega uszkodzeniom siatkówki u myszy. Siatkówka to cienka warstwa tkanki, która jest złożona z milionów komórek nerwowych i wymaga dostarczania dużych ilości tlenu. Jego brak oraz wolne rodniki uszkadzają wzrok lub powodują jego utratę.

    Naukowcy planują jeszcze zbadać czy picie kawy pomaga w dotlenieniu oka. W przyszłości może się okazać, że zamiast tabletek, lekarz zaleci picie kawy. Wcześniej pisałam już o wpływie kawy na zdrowie, m.in. o tym, że obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób, np. Parkinsona, raka gruczołu krokowego, cukrzycy czy choroby Alzheimera.

     

  • data publikacji: 2014-06-13 10:28:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Imbir zmniejsza poziom cukru

    Świeży imbir prawie codziennie dodaję do herbaty, ale tylko jesienią i zimą. Świetnie rozgrzewa i cudownie pachnie. W miesiącach ciepłych zwykle o nim zapominam. To błąd, bo jest nie tylko aromatyczną przyprawą, ale też ma lecznicze działanie: poprawia trawienie, odporność, łagodzi stany zapalne, a ostatnie badania potwierdzają, że zmniejsza poziom cukru o osób z cukrzycą typu 2. Naukowcy wyjaśnili, że dzieje się tak na skutek wpływu imbiru na aktywność enzymów wątrobowych, które przyczyniają się do rozkładu glukozy. I radzą, by osoby z cukrzycą codziennie jadły ok 3-4 gramy imbiru i po pewnym czasie powinny zauważyć efekty. Niekoniecznie trzeba go dodawać do herbaty, można również przyprawić nim potrawy rybne, zupy, pasztety, a także dodać do wypieków. Napar z imbiru pomaga pozbyć się mdłości, łagodzi bóle miesiączkowe. Imbiru nie poleca się kobietom w ciąży, karmiącym, osobom, które mają np. wrzody żołądka lub dwunastnicy, cierpiącym na refluks żołądkowy.

     

     

  • data publikacji: 2014-05-27 12:01:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Celebrujmy posiłki!

    Pośpiech nie jest naszym sprzymierzeńcem. Życie w biegu odbija się na kondycji zdrowotnej. Zwolnijmy, szczególnie w czasie posiłków. Ważna jest nie tylko jakość pożywienia, ale i to w jakim tempie je zjadamy. Szybkie opróżnianie talerza może być przyczyną dodatkowych oponek, ponieważ nie zostawiamy naszemu organizmowi czasu na informację, że jesteśmy już najedzeni (do mózgu z opóźnieniem docierają sygnały wskazujące, że już zaspokoiliśmy głód), przez co pochłaniamy znacznie więcej. Lepiej brać mniejsze kęsy i wolniej je przeżuwać. Wówczas szybciej poczujemy się syci i dzięki temu mniej zjemy.

    Naukowcy odkryli, że osoby, które jadły wolniej spożywały o 88 kalorii mniej niż osoby, które jadły w pośpiechu. Ci, którzy celebrowali posiłki pili też więcej wody, co także ma wpływ na poczucie sytości i zapobiega nadmiernemu objadaniu się. Ponadto jedząc wolniej możemy delektować się smakiem. 

    Smacznego i wolnego :) 

  • data publikacji: 2014-05-22 15:19:00

    Palenie szkodzi także zębom

    Paradontoza to częste schorzenie jamy ustnej, na które cierpi od 70 do nawet 90 proc. Polaków. U palaczy ryzyko paradontozy rośnie aż o 50 proc. Przyczyną zapalenia przyzębia są bakterie, dlatego bardzo ważna jest higiena. U palących dodatkowo substancje obecne w dymie tytoniowym przyspieszają rozwój bakterii beztlenowych, które tworzą płytkę nazębną. Leczenie bywa długie i nierzadko kończy się interwencją chirurgiczną. Najlepiej zatem zapobiegać niż leczyć i rzucić palenie.

    Na szczęście, ostatnie badania pokazują, że maleje liczba palących Polaków. Według ośrodka badającego rynek tytoniowy, teraz wypalamy 46,6 mld sztuk papierosów rocznie, czyli o 26 mld mniej niż w 2006 r. Badania pokazują, że po papierosy rzadko sięga nowe pokolenie. Najwięcej palaczy ubyło w grupie uczniów i studentów, wśród prywatnych przedsiębiorców oraz u osób z wyższym wykształceniem. Kopcą nadal bezrobotni mężczyźni między 45. a 59. rokiem życia.  

  • data publikacji: 2014-05-20 09:38:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Panie, na ryby !

    Jedzenie ryb minimum dwa razy w tygodniu zmniejsza u kobiet ryzyko depresji, nawet o 25 proc. w porównaniu z paniami, które ryb nie jadają. Naukowcy podejrzewają, że zbawiennie na zdrowie psychicznie działają kwasy omega 3 w połączeniu z kobiecymi hormonami. Planują przeprowadzić kolejne badania, by dokładniej się temu przyjrzeć. Wiadomo na pewno, że tłuste ryby wpływają na poprawę samopoczucia, na pracę mózgu. Naukowcy podkreślają, że niedobory niektórych składników odżywczych i witamin mogą przyczynić się do wystąpienia takich dolegliwości jak choćby depresja. Naukowcy podkreślają, że niedobory niektórych składników odżywczych i witamin mogą przyczynić się do wystąpienia takich dolegliwości jak choćby depresja.

    A zatem na ryby ! 

     

     

  • data publikacji: 2014-05-08 10:57:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Zdrowszy brązowy niż biały

    Jednym z moich ulubionych dań z ryżem jest pieczona papryka po brzegi wypełniona ryżem z cebulą i startą marchewką. Faszeruję ją białym lub brązowym ryżem, czasem pomieszanym z czarnym, dzikim. Często też ryż mieszam z cukinią i innymi warzywami lub robię risotto.

    Ryż, poza wieloma wartościami odżywczymi, ma wpływ na smukłą sylwetkę, ponieważ pozwala długo zachować sytość. Osoby jedzące codziennie porcję ryżu dostarczają organizmowi m.in. potas, magnez, żelazo, kwas foliowy, błonnik. Zdrowszy od białego, jest brązowy ryż, który ma więcej witamin: B6, E i K i błonnika. Ma również niski indeks glikemiczny.

    Wiele jest badań potwierdzających dobroczynne właściwości ryżu. Naukowcy z Luizjany zbadali otręby z czarnego ryżu i zauważyli, że zawierają dużą ilość przeciwutleniaczy, które zabezpieczają naczynia krwionośne i chronią komórki przed uszkodzeniami DNA, które mogą być przyczyną powstawania zmian nowotworowych. Dowiedziono również, że jedzenie ryżu obniża poziom cholesterolu, poprawia trawienie, neutralizuje nadmiar soków w żołądku oraz korzystnie wpływa na serce. Dawniej brązowy ryż był stosowany jako środek regulujący poziom cukru we krwi. 

    Podzielcie się przepisami na dania z ryżu. 

  • data publikacji: 2014-04-30 10:19:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Sezon na kalarepę

    W maju rozpocznie się sezon na kalarepę, choć dostępna jest cały rok, to o tej porze roku, według mnie, najsmaczniejsza, młoda i jędrna. Najbardziej lubię ją na surowo - w takiej postaci ma najwięcej witamin, ale można ją poddać również obróbce termicznej. Ostatnio spróbowałam, poleconych przez Magdę Gessler, przysmaków z kalarepy. Najbardziej zasmakowała mi na ciemnym chlebie: cieniutki plasterek kalarepy położyłam na kromce pieczywa, a na nią nałożyłam twarożek z dymką i koprem. Można z chleba zrezygnować i zastąpić go grubszym plastrem kalarepy. Smaczna jest również mizeria z kalarepy doprawiona solą i kwaśną śmietaną. Gessler poleca jeszcze dodać cukier, miód i ocet jabłkowy. Proponuje także kalarepę na ciepło, jako sos do młodych ziemniaków: ugotowane kalarepy ucieramy na puch razem z masłem, śmietaną, sokiem z cytryny i koprem. Można ugotować z niej również zupę.

    Kalarepa jest warzywem o dużych wartościach odżywczych. Jej młode liście (są jadalne i najlepiej dodać je do sałatek) zawierają mnóstwo soli mineralnych: potas, magnez, sód, wapń, żelazo czy kwas foliowy, a także witaminy z grupy B i witaminę C. Kalarepa zawiera luteinę, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku, wpływa pozytywnie na układ trawienny, regulując perystaltykę jelit. To małe warzywo powinni jeść chorzy na miażdżycę, osoby mające podwyższony cholesterol, problemy z zaparciami, diabetycy, wskazana jest także w profilaktyce zaćmy i nowotworów. Bez wyrzutów sumienia mogą ją jeść odchudzający się - 100 g ma niespełna 30 kalorii.

    Unikać jej powinny osoby z kamicą nerkową, bowiem kalarepa zawiera szczawiany oraz z chorobami przewodu pokarmowego, bo może podrażniać błonę śluzową żołądka.

    Podzielcie się swoimi przepisami na kalarepę. 

  • data publikacji: 2014-04-29 11:58:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Jedzmy strączki !

    Wcinanie dziennie choć jednej porcji soi, fasoli, grochu, bobu, ciecierzycy bądź soczewicy znacząco obniża poziom tzw. złego cholesterolu, zmniejszając przy tym ryzyko chorób układu krążenia - donoszą amerykańscy naukowcy. Strączkowe obniżają również ryzyko zachorowania na cukrzycę i raka jelita grubego. 

    Warto je jeść również dlatego, że są bogate w białko, zawierają spore ilości żelaza, witaminy z grupy B, A i C, wapń, potas i magnez. Zawierają też węglowodany i błonnik, który poprawia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Warzywa strączkowe mają niski indeks glikemiczny, co znaczy, że po ich zjedzeniu, energia jest stopniowo uwalniana.  Zaleca się łączenie ich ze zbożami, np. fasoli z ryżem.  Można przygotować z nich: zupy, przeciery, sosy, puree, dodać do sałatek.  

    Ja najchętniej przygotowują z nich pasty do kanapek: z ciecierzycy hummus, a z grochu lub fasoli pasty z dodatkiem np. natki pietruszki, suszonych pomidorów, oliwy. Pysznie smakują również w sałatkach i zupach. Nie jadam mięsa, więc są dla mnie cennym źródłem białka. 

  • data publikacji: 2014-04-11 12:31:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Pić czy nie pić?

    Kolejne badania naukowców i kolejne dowody. Wielokrotnie czytałam, że mleko w dorosłym wieku przynosi więcej szkody niż pożytku, a tym razem naukowcy namawiają, by je pić, bo dzięki niemu kobiety mogą uniknąć zmian zwyrodnieniowych w stawach kolanowych lub znacznie opóźnić ich rozwój.

    Osteoartroza jest chorobą zwyrodnieniową stawów kolanowych i może prowadzić do niesprawności układu ruchu. Objawia się obrzękiem i bólem stawów oraz ograniczeniem ich ruchomości. Narażone są osoby po 45. r.ż., otyłe, po urazach. Szacuje się, że w Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 2 mln osób. U kobiet zwykle pojawia się częściej.

    Zespół doktora Binga Lu z Brigham & Women's Hospital przeprowadził największe jak dotąd badania nad wpływem spożycia nabiału na przebieg choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. I okazało się, że u pań, które jadły ser zmiany zwyrodnieniowe postępowały szybciej niż u kobiet, które piły mleko chude lub odtłuszczone. U mężczyzn dieta nie miała wpływu na stan kolan. Dr Lu planuje dalsze badania dotyczące wpływu spożycia mleka na stawy kolanowe.

    Myślę, że utrzymywanie szczupłej sylwetki i regularny ruch na świeżym powietrzu pozwolą na długie życie w zdrowiu. 

  • data publikacji: 2014-04-03 12:17:00
    Nikt nie skomentował tego wpisu. skomentuj

    Zdrowsza herbata niż kawa

    Włoscy naukowcy z Uniwersytetu w Kalabrii zalecają kobietom picie herbaty zamiast kawy, ponieważ jest ona korzystniejsza dla ich zdrowia, np. pomaga w walce z nadwagą, polepsza stan kości, poprawia koncentrację i samopoczucie. Polecają tym razem picie aromatyzowanej bergamotką herbaty earl grey. Dobroczynnych właściwości szukajmy w bergamotce, a właściwie pomarańczy bergamota. Roślina jest niskim, wiecznie zielonym drzewem o liściach przypominających cytrynę, ale z oskrzydlonymi ogonkami. Kwitnie tylko raz w roku i jest uprawiana głównie we Włoszech. Z jej kwiatów, skórki i liści robi się ekstrakt, którym aromatyzuje się m.in. herbatę. Włosi od dawna wykorzystują roślinę przy problemach układu trawiennego, a także w aromaterapii (słynie z właściwości antydepresyjnych) oraz w perfumerii. Olejek z bergamoty ma działanie przeciwskurczowe, oczyszczające, regeneracyjne, kojące i uspokajające, pomaga w trawieniu i wzmacnia ośrodkowy układ nerwowy. Zalecany jest także przy bezsenności i zaburzeniach hormonalnych. Sprawdza się również w okładach na rany i oparzenia, a także jako środek antyseptyczny i do inhalacji. Naukowcy dowiedli również, że picie herbaty earl grey z bergamotką, może dawać taki sam efekt, co przyjmowanie statyn, czyli leków na zbicie "złego" cholesterolu. 

    Lubicie? 

Listopad 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
webstar 2012