ból stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów to przewlekła, niezapalna choroba stawów. Zaburzona równowaga między tworzeniem a niszczeniem chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości m.in. powoduje sztywność poranną (około 30 minut), ogranicza ruchomość stawu, który trzeszczy w czasie ruchu.

  • Czy istnieje profilaktyka chorób reumatycznych? Na czym polega?

    25-09-2012

    Ponieważ nieznane są czynniki przyczynowe chorób reumatycznych, profilaktyka nie jest możliwa. Można jednak wyeliminować z życia czynnik, który sprzyja rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista.
  • Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?

    30-08-2012

    Typowymi objawami reumatoidalnego zapalenia stawów są: obrzęk tkanek miękkich, upośledzenie funkcji stawu objawiające się sztywnością po wstaniu z łóżka i trwającą dłużej niż 1 godzinę (tzw. sztywność poranna), stały ból nasilający się w czasie ruchów. Najbardziej typowe jest jego nasilenie w godzinach nocnych, a więc w czasie spoczynku. 

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • Program – prewencja rentowa ZUS

    06-08-2012

    Do sanatorium osoby pracujące mogą wyjechać nie tylko ze skierowaniem NFZ. Jeśli spełniamy warunki, możemy skorzystać z programu prewencji rentowej. Na taki wyjazd rehabilitacyjny czeka się kilka miesięcy, a więc krócej niż na sanatorium w ramach NFZ. Lekarz – orzecznik ZUS szybko podejmuje decyzję, czy należy osobę ubezpieczoną  zakwalifikować do programu.

    więcej »

    W ramach prewencji rentowej, ZUS pokrywa koszty leczenia rehabilitacyjnego, zakwaterowania i wyżywienia pacjenta a także koszt dojazdu do ośrodka rehabilitacyjnego i powrotu do domu
  • Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?

    05-02-2015

     

    Czy lekarz po opisie rodzaju bólu, bez dodatkowych badań, może wykluczyć występowanie u pacjenta jakiejkolwiek choroby reumatycznej?

    więcej »

    Dr n.med. Andrzej Sawicki
  • Co może być przyczyną zapalenia pochewek ścięgien?

    03-07-2012

    Zapalenie pochewek ścięgnistych należy do tzw. reumatyzmu tkanek miękkich. Pochewki ścięgniste obejmują ścięgna mięśni i ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia i ułatwienie ślizgania się ścięgna na kości,

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • Programy lekowe

    15-06-2012

    Na 37 dzisiaj obowiązujących, działających programów terapeutycznych, wszystkie będą zakontraktowane - zapewnił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Jakub Szulc. W sumie zostanie zakontraktowanych 42 programy, bo w skład programów lekowych wejdzie również leczenie chemią niestandardową.

    więcej »

  • Czy dieta i ruch mogą być pomocne w leczeniu bólu i sztywnienia stawów?

    14-06-2012

    Ruch jest niezwykle ważny dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), rehabilitacja stanowi bowiem drugą podstawową metodę leczenia, chory musi ją stosować codziennie przez całe życie, a zwłaszcza w okresach zaostrzeń choroby.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • W jakich chorobach reumatologicznych jest skuteczna krioterapia?

    24-05-2012

    Krioterapia jest formą fizykoterapii. Obecnie stosuje się krioterapię miejscową  oraz krioterapię ogólną. Krioterapia miejscowa polega na działaniu bardzo niskiej temperatury na zmienione chorobowo tkanki. Krioterapia ogólna natomiast polega na działaniu niskich temperatur (nawet -160°C) na całe ciało przez bardzo krótki czas - do trzech minut.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz
  • Co to jest leczenie biologiczne? W leczeniu jakich chorób z zakresu reumatologii się je stosuje?

    25-01-2015

    W rozwoju chorób reumatycznych znacząca rolę odgrywają tzw. cytokiny. Są to wydzielane przez różne komórki białka, które między innymi mają wpływ na reakcje zapalne. Udowodniono, że w tych chorobach dominują cytokiny prozapalne np. czynnik martwicy nowotworu TNF, interleukina 6, interleukina 1. Poznanie ich roli w podtrzymywaniu zapalenia i destrukcji stawów stało się podstawą wprowadzenia leków biologicznych, których zadaniem jest zniesienie działania cytokin.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • Czym objawia się zwyrodnieniowe zapalenie stawów?

    17-01-2015

    Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą, ale niezapalną chorobą stawów. W schorzeniu dochodzi do zaburzenia równowagi między tworzeniem a niszczeniem chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Jest to najczęściej występująca choroba związaną z wiekiem oraz jedna z głównych przyczyn kalectwa u ludzi powyżej 65. roku życia.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog
123
webstar 2012