choroby wieku dojrzałego

  • Cukrzyca typu 2

    05-04-2013

    Cukrzyca typu 2 występuje zwykle u ludzi po 30-tym roku życia i stanowi 90 procent wszystkich zachorowań na cukrzycę. Jest to choroba będąca zespołem zaburzeń, które prowadzą do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Te zaburzenia to: nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi oraz osłabienie skuteczności działania insuliny, tzw. insulinooporność - szczególnie wyraźna u chorych otyłych.

    więcej »

    Osoby chorujące na cukrzycę powinny poszerzać swoją wiedzę na temat choroby, zapobiegania powikłaniom i prawidłowego odżywiania się.
  • Depresja często objawia się dolegliwościami narządów wewnętrznych

    05-04-2013

    Widoczne przygnębienie, zwłaszcza u osoby starszej - często jest tłumaczone ogólnym złym samopoczuciem, spowodowanym chorobą somatyczną, czyli schorzeniem narządów wewnętrznych a nie psychiki. Tymczasem coraz częściej depresja "udaje" chorobę somatyczną.

    więcej »

    U osób starszych łatwo przegapić depresję, bo ich ogólny zły stan zwykło tłumaczyć się innymi chorobami i zaawansowanym wiekiem.
  • Niedokrwistość. Anemia

    03-04-2013

    O niedokrwistości mówimy, gdy we krwi obwodowej krąży za mało krwinek czerwonych, i gdy stężenie hemoglobiny we krwi jest zbyt małe.

    więcej »

    Objawy, które wynikają z niedotlenienia organizmu, są wspólne dla wszystkich rodzajów niedokrwistości.
  • Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa

    03-04-2013

    Niewydolność serca jest skutkiem wielu schorzeń. Mogą one dotyczyć mięśnia sercowego, zastawek lub innych narządów. Inne są przyczyny niewydolności lewej komory serca, inne komory prawej.

    więcej »

    Trzeba umożliwić wychodzenie z domu osobom nie mogącym chodzić po schodach z powodu nasilonej duszności.
  • Przerost prostaty

    03-04-2013

    Łagodny przerost gruczołu krokowego powoduje utrudnienie odpływu moczu z pęcherza. Przyczyna przerostu nie jest jednoznacznie określona. Uważa się, że prowadzą do niego zmiany hormonalne, zależne od starzenia się organizmu.

    więcej »

    Łagodny przerost  gruczołu krokowego występuje u około połowy mężczyzn w wieku 51-60 lat i  u ok. 80 proc. mężczyzn po 80-tym roku życia.
  • Uchyłkowatość jelita grubego

    03-04-2013

    Uchyłki jelita, czyli podobne do woreczków uwypuklenia śluzówki ściany jelitowej, wgłębiające się w warstwę mięśniową, występują u osób po 40-tym roku życia. Z wiekiem ich liczba może się zwiększać. Powyżej 80-ego roku życia prawie każdy człowiek ma uchyłki jelita grubego.

    więcej »

    Uchyłki najlepiej uwidacznia rentgen jelita grubego po podaniu kontrastu. Ale uchyłkowatość jelita grubego można też stwierdzić w kolonoskopii.
  • Uszkodzenie błędnika

    03-04-2013

    Uszkodzenie błędnika prowadzi do zaburzeń równowagi i zawrotów głowy. Zaburzenia błędnikowe objawiają się nasilonymi zawrotami głowy z wrażeniem wirowania lub ruchu liniowego. Chory odczuwa ruch własnego ciała, podczas gdy w rzeczywistości nie porusza się. Może też mieć wrażenie wirowania otoczenia wokół niego.

    więcej »

    Diagnostyką i leczeniem zaburzeń błędnikowych zajmują się laryngolodzy. Czasem potrzebna jest konsultacja z neurologiem, bo podłożem zawrotów głowy bywają problemy neurologiczne.
  • Zaćma. Skuteczne zabiegi

    02-04-2013

    Zaćma zdarza się w każdym wieku. Jej rozwojowi sprzyjają niektóre czynniki zewnętrzne, na przykład ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie lub podczerwień, prawdopodobnie również przewlekłe oddziaływanie promieni nadfioletowych.

    więcej »

    Jeżeli pogorszenie wzroku uniemożliwia czytanie czy prowadzenie samochodu, leczeniem z wyboru jest chirurgiczne usunięcie zaćmy.
  • Żylaki kończyn dolnych

    02-04-2013

    Żylaki są to poszerzone, wydłużone i kręte żyły powierzchowne. Powstają przede wszystkim, na kończynach dolnych. Jak się je leczy? Czym grozi zaniedbanie leczenia? Jak z nimi żyć?

    więcej »

    Żeby zapobiec powiększaniu się żylaków i występowaniu zapalenia żył, w żadnym razie nie wolno opalać nóg.
  • W Polsce coraz więcej przypadków nowotworów. Postęp w leczeniu

    22-03-2013

    Z roku na rok wzrasta liczba nowych przypadków chorób nowotworowych. Według raportu, jaki opublikował właśnie zespół kierowany przez prof. Witolda Zatońskiego, w 2010 roku odnotowano 140,5 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych (o 2,5 tys. więcej niż w 2009 roku). Na choroby nowotworowe zmarło w analizowanym okresie 92,5 tys. osób.

    więcej »

    Co prawda liczba zachorowań na raka piersi wzrasta, ale odsetek zgonów – na przestrzeni ostatnich lat – albo pozostaje na tym samym poziomie, albo nawet nieznacznie się zmniejsza.
webstar 2012