Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS)
Leki biologiczne początkowo stosowano w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, a obecnie również w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa i łuszczycowym zapaleniu stawów oraz w innych chorobach reumatycznych.
-
Zespół cieśni nadgarstka. Objawy, leczenie
26-02-2016
Zespół cieśni nadgarstka najczęściej atakuje w nocy. Z czasem ból i drętwienie ręki utrudniają codzienne czynności. Chorobie nie da się zapobiec, ale można ją skutecznie leczyć. Zbagatelizowanie objawów może prowadzić do kalectwa.
-
Krioterapia. Kto może korzystać z tej formy rehabilitacji
08-05-2014
Trzyminutowy pobyt w kriokomorze, w temperaturze do minus 160 stopni C poprawi nastrój, ukoi nerwy i uśmierzy ból. Krioterapię stosuje się w leczeniu wielu chorób, głównie stawów (RZS) i mięśni. Regularne zabiegi wpłyną pozytywnie również na skórę, która stanie się jędrna i gładka.
-
Pacjenci o swoich doświadczeniach z leczeniem chorób reumatycznych
10-10-2013
Na reumatyzm się nie umiera. Ale choroby reumatyczne dramatycznie pogarszają jakość życia pacjenta. Tymczasem w Polsce z dostępem do specjalistów w tej dziedzinie jest kiepsko. Ankieta, przeprowadzona przez Stowarzyszenie "3majmy się razem" i Stowarzyszenie Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa (ZZSK), nie pozostawia żadnych złudzeń.
-
Które z chorób reumatycznych najbardziej predestynują chorego do osteoporozy?
22-04-2013
Najbardziej predestynują zapalne choroby stawów, szczególnie wymagające leczenia glikokortykoidami np. enkortonem. Na pierwszym miejscu RZS - Reumatoidalne Zapalenie Stawów poza tym ZZSK ( Zesztywniające Zapalenia Stawów Kręgosłupa)
-
Bóle stawów. Niektórych nękają rzadko, inni prawie się z nimi nie rozstają
16-04-2013
Forsowny wysiłek fizyczny, związany z pracą zawodową lub zajęciami domowymi, bywa początkiem nasilenia bólów. Niektórzy mogą przepowiadać pogodę, ponieważ każdy zbliżający się front atmosferyczny czują w stawach. Dolegliwości stawowe częściej występują u osób otyłych. Dotyczą zwykle kręgosłupa, kolan i bioder.
-
Jakie dolegliwości powinny skłonić pacjenta do wizyty u reumatologa?
02-01-2013
Ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości stawu utrzymujące się kilka tygodni, nie będące następstwem urazu oraz podwyższone wskaźniki aktywności zapalenia (OB i CRP) są wskazaniem do konsultacji reumatologicznej.
-
Czy da się wyleczyć reumatoidalne zapalenie stawów?
11-12-2012
Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą, zapalną chorobą stawów. Choroba przebiega z okresami remisji i zaostrzeń i celem leczenia jest osiągnięcie remisji.
-
Czytałem, że osteoporozą zagrożone są osoby z chorobami reumatycznymi. Czy zagrożenie w tym samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn?
29-10-2012
Zagrożeni osteoporozą są chorzy z RZS ( reumatoidolnym zapaleniem stawów) czyli z ciężko przebiegającym zapaleniem stawów. W tej chorobie szybciej występuje zanik tkanki kostnej. Ale kobiety z RZS są bardziej zagrożone osteoprorozą, szczególnie po menopauzie.
-
Depresja. Ryzyko zachorowania
26-01-2015
Znalazłeś się w trudnej twoim zdaniem sytuacji życiowej? Ktoś w Twojej rodzinie chorował na depresję? Zażywasz leki nasenne? Masz jakieś przewlekłe choroby? Jesteś w okresie zaburzeń hormonalnych? Uwaga: należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję. Aby zapobiegać lub w porę rozpoznać u siebie lub bliskich depresję, musisz poznać jej mechanizmy
-
Czy istnieje profilaktyka chorób reumatycznych? Na czym polega?
25-09-2012
Ponieważ nieznane są czynniki przyczynowe chorób reumatycznych, profilaktyka nie jest możliwa. Można jednak wyeliminować z życia czynnik, który sprzyja rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.