szczepienia przeciw grypie
Szczepionka przeciw grypie powoduje, że w surowicy krwi powstają przeciwciała i odporność poszczepienna trwa od 6-12 miesięcy. Nawet jeśli po sczepieniu ktoś zachoruje na grypę, przebieg choroby jest łagodniejszy i przy odpowiednim postępowaniu nie pociąga za sobą powikłań.
-
Grypa. Polacy się nie szczepią i tracą miliardy złotych
04-11-2015
W sezonie jesienno-zimowym wzrasta liczba zachorowań na grypę. Chorobie i jej groźnym powikłaniom można zapobiec, szczepiąc się. W porównaniu z innymi krajami Europy, jesteśmy na przedostatnim miejscu jeśli chodzi o liczbę osób szczepiących się. W poprzednim sezonie epidemicznym 2014-2015 zaszczepiło się przeciwko grypie tylko 3,55 proc. Polaków. Skutki takich działań mogę być opłakane, zarówno dla zdrowia jak i gospodarki. Każdego roku, z powodu wirusa grypy, tracimy miliardy złotych.
-
Szczepienia profilaktyczne osób dojrzałych
04-03-2015
Od kilku tygodni temat szczepień nie schodzi z pierwszych stron portali internetowych, gazet. Media śledzą liczbę zachorowań na odrę, zarówno po niemieckiej jak i polskiej stronie granicy. Przy okazji wracają pytania o szczepienia. Nie tylko te obowiązkowe, którymi objęte są dzieci.
-
Rozpoczyna się sezon szczepień przeciw grypie
18-09-2013
Warszawiacy, którzy ukończyli 65. rok życia, mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie. Ratusz szacuje, że z tej możliwości skorzysta ponad 75 tys. seniorów.
-
Bóle stawów. Niektórych nękają rzadko, inni prawie się z nimi nie rozstają
16-04-2013
Forsowny wysiłek fizyczny, związany z pracą zawodową lub zajęciami domowymi, bywa początkiem nasilenia bólów. Niektórzy mogą przepowiadać pogodę, ponieważ każdy zbliżający się front atmosferyczny czują w stawach. Dolegliwości stawowe częściej występują u osób otyłych. Dotyczą zwykle kręgosłupa, kolan i bioder.
-
Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
03-04-2013
Niewydolność serca jest skutkiem wielu schorzeń. Mogą one dotyczyć mięśnia sercowego, zastawek lub innych narządów. Inne są przyczyny niewydolności lewej komory serca, inne komory prawej.
-
Dlaczego niektóre osoby mimo przyjęcia szczepionki przeciw grypie chorowały? Miały wysoką temperaturę, dreszcze, nie mogły wręcz podnieść się z łóżka?
12-02-2013
Należy zdawać sobie sprawę, że w tym samym czasie, w którym krąży wirus grypy, występuje około 200 typów wirusów oddechowych. Gdy dana osoba skarży się na wyżej wymienione objawy, należałoby zrobić rozszerzone badanie wirusologiczne, które można wykonać w Zakładzie Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy NIZP. Jeśli po ciężkiej infekcji wystąpiły komplikacje płucne, należałoby też sprawdzić jak najszybciej, również za pomocą badań laboratoryjnych, jaka bakteria spowodowała je oraz dowiedzieć się na co jest wrażliwa.
-
W zimowym sezonie 2012/2013 najwięcej osób choruje na grypę w pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i małopolskim
22-01-2013
Gdyby istniała w Polsce dokładna rejestracja powikłań pogrypowych oraz zgonów z powodu powikłań pogrypowych, być może ludzie chętniej by się szczepili - mówi prof. dr hab. Lidia Brydak, kierownik Zakładu Badania Wirusów Grypy i Krajowego Ośrodka ds. Grypy w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - PZH. Z prof. dr hab. Lidią Brydak rozmawiamy o zapobieganiu i leczeniu grypy.
-
Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie
11-09-2012
Mieszkańcy Łodzi i Warszawy, którzy ukończyli 65 lat, mogą się bezpłatnie szczepić przeciw grypie. W Łodzi szczepienia ruszyły 10 września, zaś w Warszawie zaczną się 13 września.
-
Sprawdź czy w twojej gminie będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie
01-08-2012
Ważna wiadomość dla mieszkańców stolicy, którzy skończyli 65 lat. Od września będą mogli się bezpłatnie zaszczepić przeciw grypie! Jeśli więc ktoś planuje w tym roku takie szczepienie i spełnia warunki, ma okazję zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych.