zawroty głowy
Zawroty głowy i zaburzenia równowagi często są wynikiem uszkodzenia błędnika. Zaburzenia błędnikowe objawiają się nasilonymi zawrotami głowy z wrażeniem wirowania lub ruchu liniowego. Chory odczuwa ruch własnego ciała, podczas gdy w rzeczywistości nie porusza się. Może też mieć wrażenie wirowania otoczenia wokół niego.
-
Problemy z zatokami. Objawy, leczenie zapalenia zatok
25-10-2017
Katar, zatkany nos, ból u jego nasady, bóle głowy - takie objawy mogą oznaczać zapalenie zatok. Położenie zatok przynosowych w pobliżu narządu wzroku i mózgu sprawia, że nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie zatok może doprowadzić do groźnych powikłań.
-
Zawroty głowy
10-04-2013
U osób starszych zawroty głowy należą do powszechnych zaburzeń i mogą prowadzić do częstych upadków. Ich następstwem bywają poważne urazy, takie jak wstrząśnienie mózgu czy złamanie biodra. Zawroty głowy jest to stan, w których człowiek pozostający w spoczynku ma wrażenie ruchu w przestrzeni lub też wrażenie ruchu obiektów wokół niego. Zawrotom głowy towarzyszą na ogół zaburzenia równowagi.
-
Klimakterium. Okres w życiu kobiety po menopauzie, czyli zaprzestaniu miesiączkowania
05-04-2013
Choć klimakterium to nie choroba, a okres fizjologiczny, jednak zmiany, które zachodzą w organizmie po ustaniu funkcji jajników sprawiają wielu kobietom mnóstwo kłopotów. Obniżony poziom hormonów produkowanych przez jajniki - estrogenów - jest przyczyną tak zwanego zespołu klimakterycznego, na który składają się następujące objawy: uderzenia krwi do głowy, kołatanie serca, zimne ręce i stopy, bezsenność, obniżony nastrój, drażliwość, nerwowość, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, przyrost masy ciała.
-
Nadciśnienie tętnicze. Choroba, którą trzeba leczyć
04-04-2013
Optymalne ciśnienie tętnicze, to skurczowe poniżej 120 mmHG i rozkurczowe poniżej 80 mmHg, na przykład 115/75 mmHg. Tak wyśrubowane normy ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia w oparciu o badania, które wykazały, że od ciśnienia 120/80 mmHg zaczyna się zwiększone ryzyko udaru mózgu i rośnie ono wraz ze wzrostem wartości ciśnienia tętniczego.
-
Uszkodzenie błędnika
03-04-2013
Uszkodzenie błędnika prowadzi do zaburzeń równowagi i zawrotów głowy. Zaburzenia błędnikowe objawiają się nasilonymi zawrotami głowy z wrażeniem wirowania lub ruchu liniowego. Chory odczuwa ruch własnego ciała, podczas gdy w rzeczywistości nie porusza się. Może też mieć wrażenie wirowania otoczenia wokół niego.