choroby wieku dojrzałego

  • Kosmetyki w chorobie

    27-04-2012

    Pełna oferta na półkach z drogerii nie jest dla każdego. Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne - ma je też skóra. I potrzebuje kosmetyków o specjalnych właściwościach.

    więcej »

    Jeśli ktoś ma problemy zdrowotne - ma je też skóra. I potrzebuje kosmetyków o specjalnych właściwościach. Warto wiedzieć o ich istnieniu.
  • Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?

    26-04-2012

    Maksymalną ilość masy kości tzw. szczytową masę kości osiągamy ok. 25. roku życia. Następnie po 50-60 roku życia osoby zdrowe tracą ok. 1 proc. rocznie, natomiast predysponowani do osteoporozy tracą od 3 do nawet 6  proc. rocznie (niekiedy nawet więcej). Ryzyko złamań jest bardzo duże przy utracie kości większej niż 30 proc. Co te liczby oznaczają?

    więcej »

    Dr n.med. Andrzej Sawicki, specjalista chorób wewnętrznych, endokrynolog
  • Pacjenci skarżą Polskę do Komisji Europejskiej

    25-04-2012

    Pacjenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa zaskarżyli Polskę do Komisji Europejskiej. Skarga dotyczy przepisów, które ograniczają pacjentom dostęp do leczenia lekami biologicznymi. Leki te są kosztowne, ale skuteczne.

    więcej »

    Leki biologiczne są równoważne pod względem skuteczności i bezpieczeństwa, przypomina prof.prof. Witold Tłustochowicz,krajowy konsultant ds. reumatologii.
  • Co to jest leczenie biologiczne? W leczeniu jakich chorób z zakresu reumatologii się je stosuje?

    25-01-2015

    W rozwoju chorób reumatycznych znacząca rolę odgrywają tzw. cytokiny. Są to wydzielane przez różne komórki białka, które między innymi mają wpływ na reakcje zapalne. Udowodniono, że w tych chorobach dominują cytokiny prozapalne np. czynnik martwicy nowotworu TNF, interleukina 6, interleukina 1. Poznanie ich roli w podtrzymywaniu zapalenia i destrukcji stawów stało się podstawą wprowadzenia leków biologicznych, których zadaniem jest zniesienie działania cytokin.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista
  • Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?

    19-04-2012

    Nowoczesną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, stosowana w Polsce rutynowo od kilkunastu lat, w Stanach Zjednoczonych znana już od dawna. Ta metoda polega na rozbiciu ultradźwiękami jądra zmętniałej soczewki oka, która utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi widzenie i zastąpienie jej sztuczną soczewką, dzięki której pacjenci odzyskują pełną ostrość widzenia, część po operacji zaćmy obywa się w ogóle bez okularów.

    więcej »

    Dr n. med. Jolanta Dubiel, okulista
  • Czym objawia się zwyrodnieniowe zapalenie stawów?

    17-01-2015

    Choroba zwyrodnieniowa stawów jest przewlekłą, ale niezapalną chorobą stawów. W schorzeniu dochodzi do zaburzenia równowagi między tworzeniem a niszczeniem chrząstki stawowej oraz warstwy podchrzęstnej kości. Jest to najczęściej występująca choroba związaną z wiekiem oraz jedna z głównych przyczyn kalectwa u ludzi powyżej 65. roku życia.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog
  • Ostroga piętowa. Przyczyny, objawy, leczenie

    12-01-2015

    Przewlekły stan zapalny w okolicach pięty, spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych, przewlekłym przeciążaniem wiązadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien może spowodować, że w okolicy pięty pojawi się narośl kostna, czyli tzw. ostroga. Pacjentów, którzy zgłaszają się z bólem pięty do lekarza, czeka prześwietlenie RTG, bo tylko tak można potwierdzić, że ból jest spowodowany właśnie ostrogą.

    więcej »

    Przewlekły stan zapalny w okolicach pięty, spowodowany podrażnieniem włókien nerwowych, przewlekłym przeciążaniem wiązadeł lub zapaleniem pochewek ścięgien może przyczynić się do powstania ostrogi piętowej.
  • Dlaczego palacze powinni wykonywać badanie spirometryczne?

    10-04-2012

    Palenie papierosów zwiększa ryzyko nie tylko zachorowania na nowotwory – w tym przede wszystkim płuc, krtani i przełyku, ale również inne groźne choroby układu oddechowego, w tym POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc). Ta choroba skraca życie człowieka nawet o kilkanaście lat – układ oddechowy starzeje się w sposób przyspieszony. Dlaczego?

    więcej »

    Prof. dr hab. Michał Pirożyński
  • W Polsce seniorzy są chorzy i samotni

    10-04-2012

    Za 20 lat 1/3 Polaków przekroczy 60. rok życia, a to oznacza, że będzie rosła liczba pacjentów z wieloma chorobami związanymi z wiekiem. To ogromne wyzwanie nie tylko medyczne, ale także społeczne i ekonomiczne. Już dziś kondycja zdrowotna osób w tym wieku nie jest dobra. Osamotnienie, choroby, brak pieniędzy to najpoważniejsze problemy Polaków po 55. roku życia - wynika z ogólnopolskiego badania seniorów.

    więcej »

    Według autorów badania PolSenior, z braku pieniędzy wynika izolowanie się czy ograniczanie kontaktów społecznych.
  • Jakie są przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej (AMD)? Czy istnieje jakaś profilaktyka tej choroby?

    04-04-2012

    Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba zdecydowanie związana z wiekiem, która jest spowodowana biochemicznymi zmianami zachodzącymi w strukturze siatkówki, a zwłaszcza w jej szczególnym miejscu, czyli tzw. plamce.

    więcej »

    Dr n. med. Jolanta Dubiel, okulista
webstar 2012