choroby

  • Preparaty witaminowe w profilaktyce raka wątroby

    08-10-2012

    Z badań przeprowadzonych przez chińskich naukowców z Shanghai Cancer Institute wynika, że przyjmowanie w suplementach witaminy E, lub spożywanie jej w produktach żywnościowych może w znaczący sposób zmniejszać zachorowanie na raka wątroby. Z kolei przyjmowanie witaminy C i preparatów multiwitaminowych przez osoby z chorą wątrobą (lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku raka wątroby) - zwiększa ryzyko rozwoju tego rodzaju nowotworu.

    więcej »

  • Depresja. Ryzyko zachorowania

    26-01-2015

    Znalazłeś się w trudnej twoim zdaniem sytuacji życiowej? Ktoś w Twojej rodzinie chorował na depresję? Zażywasz leki nasenne? Masz jakieś przewlekłe choroby?  Jesteś w okresie zaburzeń hormonalnych? Uwaga: należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję. Aby zapobiegać lub w porę rozpoznać u siebie lub bliskich depresję, musisz poznać jej mechanizmy

    więcej »

    Przewlekłe obniżenie nastroju z konkretnego powodu też może nas do depresji doprowadzić. W porę wizyta u specjalisty, może nas przed chorobą uchronić!
  • Czy istnieje profilaktyka chorób reumatycznych? Na czym polega?

    25-09-2012

    Ponieważ nieznane są czynniki przyczynowe chorób reumatycznych, profilaktyka nie jest możliwa. Można jednak wyeliminować z życia czynnik, który sprzyja rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów.

    więcej »

    Dr n.med. Małgorzata Tłustochowicz, specjalista reumatolog, internista.
  • Terapia nowotworów klatki piersiowej. Badania naukowe

    11-09-2012

    Stan cywilny osoby chorej na raka płuca może mieć wpływ na długość jej przeżycia po terapii, przy czym pacjenci mający współmałżonka mają szansę żyć dłużej niż samotni - wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z University of Maryland w Baltimore.

    więcej »

    Po trzech latach terapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w III stadium zaawansowania, przy życiu pozostawał co trzeci pacjent mający współmałżonka i tylko co dziesiąty samotny.
  • Łódź i Warszawa za darmo szczepią seniorów przeciw grypie

    11-09-2012

    Mieszkańcy Łodzi i Warszawy, którzy ukończyli 65 lat, mogą się bezpłatnie szczepić przeciw grypie. W Łodzi szczepienia ruszyły 10 września, zaś w Warszawie zaczną się 13 września.

    więcej »

  • Nowe leki na liście refundacyjnej

    23-08-2012

    Popularne preparaty na nadciśnienie i wysoki cholesterol od września zdrożeją. Więcej też przyjdzie zapłacić pacjentom chorym na depresję lub astmę. Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od września, pojawią się bowiem nowe, tańsze leki (zamienniki już na liście obecnych) i to ich cena będzie wyznaczać limit refundacji.

    więcej »

  • Prezydent podpisał ustawę o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych

    27-07-2012

    Prezydent nie posłuchał apeli o odesłanie ustawy o zapobieganiu i zwalczaniu chorób zakaźnych do Trybunału Konstytucyjnego i nie podzielił obaw, że ustawa ta wprowadzi w Polsce przymus szczepień.

    więcej »

    W Polsce odmowa szczepień obowiązkowych należy do rzadkości
  • Leki steroidowe przyczyniają się do osteoporozy w każdym wieku

    19-07-2012

    Glikokortykosteroidy to najsilniejsze leki przeciwzapalne, dlatego stosuje się je  m.in. w takich chorobach, jak astma oskrzelowa, choroby skóry, oczu, nieswoiste zapalenia jelit, choroby reumatyczne i autoagresywne. Niestety leki te mają też działanie niepożądane, prowadzą do osteoporozy. Wielu lekarzy nie robi jednak nic, by zapobiec osteoporozie posteroidowej, choć sposób zapobiegana chorobie jest prosty.

    więcej »

    W grupie wysokiego ryzyka osteoporozy posteroidowej znajdują się chorzy przyjmujący steroidy, np. 4 razy w roku dożylnie lub codziennie doustnie przez minimum 3 miesiące.
  • Na jakiej podstawie lekarz diagnozuje lub wyklucza chorobę reumatyczną u pacjenta?

    05-02-2015

     

    Czy lekarz po opisie rodzaju bólu, bez dodatkowych badań, może wykluczyć występowanie u pacjenta jakiejkolwiek choroby reumatycznej?

    więcej »

    Dr n.med. Andrzej Sawicki
  • Czy tzw. mokre bąki (pozostawiające ślad na bieliźnie) są niepokojącym sygnałem?

    04-07-2012

    Brudzenie bielizny związane jest najczęściej z niewydolnością tzw.  zwieraczy odbytu, czyli mięśni ułatwiających kontrolę nad wypróżnieniem.

    więcej »

    Prof. UJ dr hab. Andrzej Matyja
webstar 2012