cukrzyca
-
Zasłabnięcia i omdlenia
10-04-2013
U osób w starszym wieku chwilowe zasłabnięcia lub omdlenia nie są rzadkie. Jakie są najczęstsze przyczyny zasłabnięć u ludzi w podeszłym wieku? Czy są groźne? Jak ma się zachować osoba, której robi się słabo? Co powinni robić świadkowie zdarzenia?
-
Cukrzyca typu 2
05-04-2013
Cukrzyca typu 2 występuje zwykle u ludzi po 30-tym roku życia i stanowi 90 procent wszystkich zachorowań na cukrzycę. Jest to choroba będąca zespołem zaburzeń, które prowadzą do hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we krwi. Te zaburzenia to: nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez trzustkę w odpowiedzi na wzrost poziomu glukozy we krwi oraz osłabienie skuteczności działania insuliny, tzw. insulinooporność - szczególnie wyraźna u chorych otyłych.
-
Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
03-04-2013
Niewydolność serca jest skutkiem wielu schorzeń. Mogą one dotyczyć mięśnia sercowego, zastawek lub innych narządów. Inne są przyczyny niewydolności lewej komory serca, inne komory prawej.
-
Otyłość. Nadmiar energii spożytej nad energią wydatkowaną
18-01-2013
Choć otyłość nie do końca można nazwać chorobą, na pewno znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób i na pewno skraca życie!
-
Profilaktyka cukrzycy
14-11-2017
Cukrzyca jest uważana za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku – zmiany w stylu życia powodują, że zapadają na nią już nie tylko osoby starsze. Cukrzyca typu 2, bo o niej mowa, to choroba, której w znacznej części przypadków można zapobiec lub przynajmniej opóźnić ryzyko jej pojawienia się.
-
Chorzy na cukrzycę. Monitorowanie choroby
21-11-2012
Jeśli masz już wykrytą cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2,regularnie wykonuj testy, by ją monitorować!
-
Cukrzyca. Objawy
21-11-2012
Objawy cukrzycy często, przez długi czas, są nie do zauważenia. To sprawia, że gdy cukrzyca zostaje zdiagnozowana, okazuje się, że u pacjenta nastąpiły już groźne powikłania związane z chorobą. Dlatego, jeśli należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę, lepiej wykonać badania zanim wystąpią wyraźne objawy!
-
Sprawdź czy należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę
21-11-2012
Sprawdź czy należysz do grupy zwiększonego ryzyka zachorowania na cukrzycę. Jeśli należysz, nie zapominaj o regularnych badaniach kontrolnych!
-
Depresja. Ryzyko zachorowania
26-01-2015
Znalazłeś się w trudnej twoim zdaniem sytuacji życiowej? Ktoś w Twojej rodzinie chorował na depresję? Zażywasz leki nasenne? Masz jakieś przewlekłe choroby? Jesteś w okresie zaburzeń hormonalnych? Uwaga: należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję. Aby zapobiegać lub w porę rozpoznać u siebie lub bliskich depresję, musisz poznać jej mechanizmy
-
Jak załatwić sobie sanatorium z dofinansowaniem NFZ? Jakie warunki trzeba spełniać?
03-09-2012
Leczenie uzdrowiskowe zalecane jest m.in. przy schorzeniach ortopedyczno-urazowych, chorobach serca, cukrzycy, chorobach skóry, układu nerwowego, reumatologicznych czy dróg oddechowych. Do sanatorium można pojechać komercyjnie, płacąc za wszystko, ale można też starać się o dofinansowanie NFZ. Ja to zrobić?