leki dla przewlekle chorych
Choroby przewlekłe, to te, które mają co najmniej jedną z cech: są trwałe, prowadzą do inwalidztwa, wynikają z nieodwracalnych zmian patologicznych, wymagają specjalnego postępowania rehabilitacyjnego albo będą wymagać długiego okresu nadzoru, obserwacji lub opieki
-
Depresja. Ryzyko zachorowania
26-01-2015
Znalazłeś się w trudnej twoim zdaniem sytuacji życiowej? Ktoś w Twojej rodzinie chorował na depresję? Zażywasz leki nasenne? Masz jakieś przewlekłe choroby? Jesteś w okresie zaburzeń hormonalnych? Uwaga: należysz do grupy ryzyka zachorowania na depresję. Aby zapobiegać lub w porę rozpoznać u siebie lub bliskich depresję, musisz poznać jej mechanizmy
-
Nowe leki na liście refundacyjnej
23-08-2012
Popularne preparaty na nadciśnienie i wysoki cholesterol od września zdrożeją. Więcej też przyjdzie zapłacić pacjentom chorym na depresję lub astmę. Na liście refundacyjnej, która zacznie obowiązywać od września, pojawią się bowiem nowe, tańsze leki (zamienniki już na liście obecnych) i to ich cena będzie wyznaczać limit refundacji.
-
Programy lekowe
15-06-2012
Na 37 dzisiaj obowiązujących, działających programów terapeutycznych, wszystkie będą zakontraktowane - zapewnił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Jakub Szulc. W sumie zostanie zakontraktowanych 42 programy, bo w skład programów lekowych wejdzie również leczenie chemią niestandardową.
-
Jak można scharakteryzować mężczyznę, który powinien sam zadbać o to, by zrobić sobie densytometrię? W jakim wieku?
23-05-2012
Wysokie ryzyko osteoporozy i złamań u mężczyzny może być związane z wieloma przyczynami lub czynnikami ryzyka zaniku kostnego. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 60 lat, inne czynniki to drobna budowa, niska masa mięśniowa, złamanie kości po niewielkim urazie ( np. nadgarstka po upadku na lodzie), nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna (praca siedząca), objawy andropauzy (otyłość i zanik mięśni, poty, uderzenia gorąca, obniżenie lub brak popędu seksualnego, obniżone stężenie testosteronu ).
Zwrócić uwagę na swoje wyniki powinni też panowie, u których rodziców doszło do złamania biodra, oraz ci którzy leczą np. enkortonem przewlekłe choroby stawów czy płuc, lub zażywający leki przeciwpadaczkowe.
-
Pacjenci skarżą Polskę do Komisji Europejskiej
25-04-2012
Pacjenci zrzeszeni w Stowarzyszeniu Chorych na Zesztywniające Zapalenie Stawów Kręgosłupa zaskarżyli Polskę do Komisji Europejskiej. Skarga dotyczy przepisów, które ograniczają pacjentom dostęp do leczenia lekami biologicznymi. Leki te są kosztowne, ale skuteczne.
-
Co to jest leczenie biologiczne? W leczeniu jakich chorób z zakresu reumatologii się je stosuje?
25-01-2015
W rozwoju chorób reumatycznych znacząca rolę odgrywają tzw. cytokiny. Są to wydzielane przez różne komórki białka, które między innymi mają wpływ na reakcje zapalne. Udowodniono, że w tych chorobach dominują cytokiny prozapalne np. czynnik martwicy nowotworu TNF, interleukina 6, interleukina 1. Poznanie ich roli w podtrzymywaniu zapalenia i destrukcji stawów stało się podstawą wprowadzenia leków biologicznych, których zadaniem jest zniesienie działania cytokin.
-
Leki przeciwbólowe. Zasady zażywania
03-03-2015
Z powodu nadużywania leków przeciwbólowych co roku kilka tysięcy osób trafia do polskich szpitali. Po pigułki dostępne bez recepty nie tylko w aptekach, ale w hipermarketach, na stacjach benzynowych i ulicznych kioskach wiele osób sięga bez zastanowienia. To leki, które przynoszą ulgę, ale źle zażywane mogą zaszkodzić!
-
Nowe zasady refundacji leków w 2012 roku
04-01-2012
Pierwsze dni roku i już minister zdrowia musi się gęsto tłumaczyć. Tym razem z tego, co pacjenci przeżywają w aptekach. Lub, nim do apteki w ogóle pójdą. Nowa ustawa o refundacji leków miała wprowadzić rewolucję. Na razie jest rewolucyjny chaos i trzeba zachować rewolucyjną czujność, żeby przy okienku farmaceuta nie powiedział nam, że musimy pójść do lekarza po nową receptę, albo zapłacić za leki pełną stawkę, kilkadziesiąt lub nawet kilkaset złotych.
-
Cukrzyca. Przyczyny, objawy, powikłania
04-01-2015
Cukrzyca jest obecnie główną przyczyną ślepoty u osób dorosłych, niewydolności nerek i amputacji kończyn oraz głównym czynnikiem ryzyka niedokrwiennej choroby serca i zawału serca, a także udaru mózgu, miażdżycy tętnic kończymy dolnej. Tymczasem ocenia się, że nawet co druga osoba chorująca na cukrzycę nie ma pojęcia o swoim stanie!