Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

09-01-2012

Osteoporoza. Jedna z głównych chorób cywilizacyjnych

Warto mierzyć sobie wzrost

Złamania osteoporotyczne dotykają w Europie co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Towarzyszą im ból, po złamaniu czasem pozostaje niepełnosprawność, a im pacjent starszy, tym większe jest zagrożenie jego życia. Zamiast żartować, że chorobę tę wymyśliły firmy farmaceutyczne, lepiej – gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na nią – poddać się badaniu densytometrycznemu. Pozwala ono z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!

Kość udowa, której proces rzeszotowienia się rozpoczął. Czas się nią zająć!     Kość udowa, której proces rzeszotowienia się rozpoczął. Czas się nią zająć!

Badanie densytometryczne, które określa stopień zmniejszenia zawartości składników mineralnych w kości ma ogromne znaczenie nie tylko we wczesnej diagnostyce osteoporozy, ale również osteopenii, czyli prawdopodobnego zagrożenia osteoporozą. Wykrycie go z dużym wyprzedzeniem pozwala podjąć intensywną profilaktykę.    

Objawy, które możemy dostrzec sami i które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza, to kurczenie się sylwetki, zmiany w sylwetce (trudność lub niemożność wyprostowania się), bóle krzyża w ciągu dnia.


Co to jest osteoporoza?

Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w wyniku której zmniejsza się masa kostna i dochodzi do upośledzenia mikroarchitektury tkanki kostnej. W konsekwencji kości chorego są bardziej łamliwe, nawet przy nieznacznym urazie dochodzi do złamania kręgów, szyjki kości udowej czy innych kości.Przyczyny choroby

Na to, czy zachorujemy na osteoporozę duży wpływ miało to, jak się odżywialiśmy od wczesnego dzieciństwa –  tę informację możemy jednak już jedynie propagować wśród  młodych rodziców.

 

Do przyczyn osteoporozy zaliczamy:

- przekwitanie (zwłaszcza wczesne)
- zaawansowany wiek

 

Strona: 1 2
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: stars, Superstarsi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012