Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

22-11-2012

Nietrzymanie moczu. Poznaj problemy chorej, by móc ją wesprzeć

Jak nietrzymanie moczu zmienia życie codzienne?

Każda dolegliwość poza cierpieniem fizycznym, przysparza choremu problemów natury psychicznej. Poza tym utrudnia życie: wypełnianie obowiązków i korzystanie z przyjemności. Warto wiedzieć, na czym polega problem kobiety cierpiącej na wysiłkowe - czy innej natury - nietrzymanie moczu, żeby móc ją wesprzeć.

Kobiety z problemem nietrzymania moczu nie powinno się zaskakiwać długim pobytem w miejscu bez dostępu do toalety lub wyjściem z domu, po tym jak wypiła kawę.     Kobiety z problemem nietrzymania moczu nie powinno się zaskakiwać długim pobytem w miejscu bez dostępu do toalety lub wyjściem z domu, po tym jak wypiła kawę.

Ograniczenia fizyczne

Przede wszystkim kobiety cierpiące na nietrzymanie moczu nie mogą wyjść z domu na dłużej, dźwigać, np. robić większych (cięższych) zakupów. Wiele z nich, chodzi stale z podpaską lub w pieluchomajtkach.

 

Wpływ na życie emocjonalne

Ta uciążliwa dolegliwość może generować przekonanie o własnej niepełnosprawności, wynikające z faktu niepełnej kontroli swojej fizjologii. Panie mogą czuć się nieadekwatnie staro do swojego wieku.

 

Wpływ na relacje z partnerem

Przede wszystkim kłopoty związane z nietrzymaniem moczu mogą wpływać na życie seksualne. Gorszy stan higieniczny narządów rodnych oraz powszechne przy tej dolegliwości popuszczanie moczu podczas stosunku mogą przekładać się na poczucie wstydu i niechęci do jakichkolwiek kontaktów seksualnych.

 

Wpływ na relacje z rodziną

Często panie wstydzą się swoich dolegliwości i nie mówią o nich nawet najbliższym. Tymczasem zadania dnia codziennego (ciężkie zakupy, dłuższa wycieczka, spektakl) mogą stanowić ogromną trudność dla kobiety, potrzebującej pomocy ze strony najbliższych i wymagają rozumienia dotykających ją kłopotów zdrowotnych.

 

Konsekwencje dla życia zawodowego

Najbardziej uciążliwa jest niemożność przewidzenia sytuacji – kobieta nie wie, czy zmoczy się, kiedy i w jakim stopniu. Zdarza się, iż nasilone nietrzymanie moczu bywa nawet przyczyną przerwania pracy zawodowej.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012