osteoporoza profilaktyka
Żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania na osteoporozę trzeba pozbyć się otyłości brzusznej, dbać o duże spożycie wapnia i witaminy D, nie palić papierosów, nie pić za dużo alkoholu,nie pić dużych ilości kawy.Uwaga! osteoporoza to choroba, która może zabić!
-
Odchudzanie po czterdziestce. Odchudzanie po pięćdziesiątce
29-01-2015
O tym, dlaczego w dojrzałym wieku szybciej przybieramy na wadze i mamy większe, niż młodzież, problemy z gubieniem centymetrów rozmawiamy z Alicją Kalińską, właścicielką Centrów Dietetycznych SetPoint
-
Jak można scharakteryzować mężczyznę, który powinien sam zadbać o to, by zrobić sobie densytometrię? W jakim wieku?
23-05-2012
Wysokie ryzyko osteoporozy i złamań u mężczyzny może być związane z wieloma przyczynami lub czynnikami ryzyka zaniku kostnego. Głównym czynnikiem ryzyka jest wiek powyżej 60 lat, inne czynniki to drobna budowa, niska masa mięśniowa, złamanie kości po niewielkim urazie ( np. nadgarstka po upadku na lodzie), nadużywanie alkoholu, mała aktywność fizyczna (praca siedząca), objawy andropauzy (otyłość i zanik mięśni, poty, uderzenia gorąca, obniżenie lub brak popędu seksualnego, obniżone stężenie testosteronu ).
Zwrócić uwagę na swoje wyniki powinni też panowie, u których rodziców doszło do złamania biodra, oraz ci którzy leczą np. enkortonem przewlekłe choroby stawów czy płuc, lub zażywający leki przeciwpadaczkowe.
-
Czy osteopenia musi przerodzić się w osteoporozę? Czy możemy temu przeciwdziałać, a jeśli tak, to jak?
09-02-2015
Profilaktyka osteoporozy to stosowanie diety z dużą zawartością wapnia, częste przebywanie na słońcu oraz aktywny, wręcz sportowy tryb życia. Wapń w diecie możemy zastąpić tabletkami zawierającymi 800-1000 miligramów wapnia elementarnego zawartego w 2-2,5 grama soli węglanu wapnia.
-
Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
26-04-2012
Maksymalną ilość masy kości tzw. szczytową masę kości osiągamy ok. 25. roku życia. Następnie po 50-60 roku życia osoby zdrowe tracą ok. 1 proc. rocznie, natomiast predysponowani do osteoporozy tracą od 3 do nawet 6 proc. rocznie (niekiedy nawet więcej). Ryzyko złamań jest bardzo duże przy utracie kości większej niż 30 proc. Co te liczby oznaczają?
-
Gimnastyka, ruch w wodzie. Co zdrowe, a co szkodzi?
14-03-2012
Czy to prawda, że gimnastyka w wodzie nikomu nie zaszkodzi? Jakie stosować ćwiczenia w wodzie, aby poprawić swoją kondycję? Na pytania odpowiada Katarzyna Michalik, trenerka i koordynatorka Klubu Wellness w Parku Wodnym w Krakowie.
-
Osteoporoza. Profilaktyka
09-02-2015
Możemy wyeliminować z naszego życia wiele czynników, sprzyjających osteoporozie – groźnej chorobie cywilizacyjnej.
-
Osteoporoza. Jedna z głównych chorób cywilizacyjnych
09-01-2012
Złamania osteoporotyczne dotykają w Europie co trzecią kobietę i co piątego mężczyznę. Towarzyszą im ból, po złamaniu czasem pozostaje niepełnosprawność, a im pacjent starszy, tym większe jest zagrożenie jego życia. Zamiast żartować, że chorobę tę wymyśliły firmy farmaceutyczne, lepiej – gdy znajdujemy się w grupie ryzyka zachorowania na nią – poddać się badaniu densytometrycznemu. Pozwala ono z wyprzedzeniem od 5 do 20 lat stwierdzić zwiększone ryzyko złamań kręgów i kości udowej!
-
Skoro osteoporoza jest cichym złodziejem kości czy każdy powinien w pewnym wieku zrobić sobie badanie densytometryczne?
04-01-2012
Badanie densytometryczne jest badaniem przesiewowym, które nie obciąża zdrowotnie pacjenta ponieważ dawka promieniowania pochłaniana w czasie oznaczenia mineralnej gęstości kości jest minimalna. Nie należy się go więc obawiać. Ale najpierw wnikliwie się obserwujmy.
-
Dlaczego ruch jest ważny w profilaktyce osteoporozy? Jaki jest najbardziej zalecany?
04-01-2012
Nie jest prawdą, że kości wzrastają tylko w okresie młodości. Odnawiają się cały czas – pod warunkiem, że się poruszamy. Ruch jest istotnym elementem profilaktyki osteoporozy, bo od niego zależy prawidłowe funkcjonowanie mechanizmu odnowy kości.