Zaćma
Choć zaćma to choroba oczu pojawiająca się wraz ze starzeniem się organizmu, zdarza się w każdym wieku. Np. przy cukrzycy, po zapaleniu naczyniówki oka czy po urazie gałki ocznej albo u osób leczonych glikokortykoidami.
-
Ustawa o leczeniu transgranicznym weszła w życie
15-11-2014
Pacjent, który ma prawo do bezpłatnego leczenia w kraju, będzie mógł wyjechać na leczenie za granicę a po powrocie domagać się od Narodowego Funduszu Zdrowia zwrotu poniesionych kosztów. W sobotę, 15 listopada 2014 roku, weszły w życie przepisy tzw. ustawy o leczeniu transgranicznym.
-
Pogorszenie wzroku
12-04-2013
Zwykle po 35-40 - tym roku życia zaczyna pogarszać się ostrość wzroku. Pierwszym sygnałem jest konieczność odsuwania książki czy gazety od oczu, bo tekst rozmazuje się, gdy jest za blisko. Osoby, które mają do czynienia z czytaniem i pisaniem w pracy i codziennie spędzają nad tym wiele godzin, odczuwają wyraźny dyskomfort, nie zawsze uświadamiając sobie od razu, dlaczego praca stała się tak męcząca. Po pewnym czasie zaczynają się dokuczliwe bóle głowy. W końcu problem rozwiązuje dobranie odpowiednich okularów do czytania.
-
Zaćma. Skuteczne zabiegi
02-04-2013
Zaćma zdarza się w każdym wieku. Jej rozwojowi sprzyjają niektóre czynniki zewnętrzne, na przykład ekspozycja na promieniowanie rentgenowskie lub podczerwień, prawdopodobnie również przewlekłe oddziaływanie promieni nadfioletowych.
-
Jakie są nowoczesne metody leczenia zaćmy?
19-04-2012
Nowoczesną metodą leczenia zaćmy jest fakoemulsyfikacja, stosowana w Polsce rutynowo od kilkunastu lat, w Stanach Zjednoczonych znana już od dawna. Ta metoda polega na rozbiciu ultradźwiękami jądra zmętniałej soczewki oka, która utrudnia lub uniemożliwia pacjentowi widzenie i zastąpienie jej sztuczną soczewką, dzięki której pacjenci odzyskują pełną ostrość widzenia, część po operacji zaćmy obywa się w ogóle bez okularów.
-
Choroby oczu w wieku dojrzałym. Jaskra, zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej
05-02-2015
Im będziemy starsi, tym większe będziemy mieć problemy ze wzrokiem. Poza naturalnym procesem starzenia się narządu wzroku, wpływają na to: godziny spędzane przy monitorze komputera i przed ekranem telewizora, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach, zła dieta, w której brakuje ryb, owoców i warzyw, palenie tytoniu, brak regularnego odpoczynku na świeżym powietrzu. Dlatego osoby po 45. roku życia, nawet jeśli nie mają zdiagnozowanej żadnej wady, powinny regularnie badać wzrok.