Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

18-04-2013

Kręgosłup. Schorzenia kręgosłupa zależą m.in. od trybu życia

Jak się układać podczas snu? Jak wstawać z łóżka?

Wiele osób po 50. roku życia jest mało aktywnych fizycznie, spędza od kilku do kilkunastu godzin w pozycji siedzącej, śpi w niezdrowej pozycji i niewłaściwie traktuje oś i podporę swojego ciała. Konsekwencją tych zaniedbań są dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Żabka, bardzo dobrze wykonywana technicznie, nie stwarza zagrożenia. W przeciwnym razie, bardziej szkodzi, niż pomaga.     Żabka, bardzo dobrze wykonywana technicznie, nie stwarza zagrożenia. W przeciwnym razie, bardziej szkodzi, niż pomaga.

 

W pracy nie siedź za długo

 

Osoby, które spędzają dużo czasu w pozycji siedzącej – w pracy, z gazetą, czy przed telewizorem mogą się skarżyć na dolegliwości bólowe. - Pozycja siedząca nie jest dla człowieka pozycją naturalną i – co się z tym bezpośrednio wiąże – nie jest zdrowa dla kręgosłupa - mówi dr Rymarczyk. Tymczasem szkodzimy sobie dodatkowo, siedząc w nieprawidłowy sposób na niewygodnym siedzisku. - Zła pozycja siedząca czyli zgarbione plecy, niedostateczne podparcie lędźwiowej części kręgosłupa, skutkuje napięciem i obciążeniem kręgosłupa, karku i mięśni ramion, ale także wpływa niekorzystnie na układ trawienny i hamuje pełny oddech, przez co powoduje redukcję zapasów tlenu w krwioobiegu. Prowadzi to do ogólnego zmęczenia nie tylko ciała, ale i umysłu - mówi ortopeda. Siedząc przy biurku, należy się wyprostować, ale nie w pozycji pionowej, tylko podczas opierania się o blat - dzięki temu siedzimy pod kątem 20-30 stopni i mięśnie grzbietu są odciążone (podparcie na kończynach górnych zdejmuje z pleców obciążenie). - To tzw. proste plecy z zachowaniem naturalnych krzywizn – trzeba pamiętać, że pozycja ta wyklucza korzystanie z oparcia krzesła. Niemniej ważne są odpowiednia pozycja głowy, która nie powinna się przechylać w żadną stronę oraz dbałość o higienę kręgosłupa czyli krótkie, regularne przerwy w pracy oraz gimnastyka, np. rozciąganie, skłony - mówi dr Adrian Rymarczyk.

 

Regularnie spaceruj z kijami i pływaj

 

Wiele osób dojrzałych boryka się z różnymi problemami kręgosłupa i zwyrodnieniami, co jednak wcale nie musi wykluczać uprawiania sportu. Trzeba tylko dobrać odpowiednią dla siebie aktywność. - Unikanie ruchu w obawie przed nadwyrężeniem kręgosłupa jest złym podejściem. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, to skonsultujmy je z lekarzem, który podpowie nam jaka aktywność fizyczna jest dla nas wskazana, a z jakiej powinniśmy zrezygnować - mówi ortopeda. Ćwicząc nie należy narzucać sobie na początek zbyt szybkiego tempa. Trzeba pamiętać, że organizm, który długo był nieaktywny, potrzebuje czasu by się rozruszać. Specjaliści podpowiadają też, by nie oczekiwać, że będziemy osiągać takie wyniki w sporcie, jak kiedyś w młodości. - Częstym błędem jest udowadnianie sobie, że nadal jesteśmy w świetnej formie, co kończy się przetrenowaniem czy kontuzją. Najlepiej zacząć od czegoś łatwiejszego, np. spacerów. Dobrym pomysłem jest Nordic Walking, ponieważ kijki odciążają kręgosłup - dodaje.

Innym dobrym ćwiczeniem jest pływanie, podczas którego pracuje wiele mięśni, ponadto nie wymaga większego wysiłku i nie obciąża kręgosłupa. Na kręgosłup pomoże również aqua aerobic czyli aerobik w wodzie.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012