Teneryfa. Tu słońce świeci przez cały rok
Złoto czarna Atlantyda
Złoty, drobny piasek króluje na południu. Czarny, lśniący na północy. Między nimi rozciągają się odcienie zieleni laurowych drzew, ochry skał i granat Atlantyku. Teneryfa to wyspa niekończącej się wiosny, gdzie słone świeci 365 dni w roku. Ma swoje kolory, smaki i niepowtarzalne formy.
Smaki
Różne rodzaje kałamarnic, krewetki, langustynki, sardynki. Dorsze, moreny, rekiny. Stosy papai, mango, rozmaite melony, owoce kaktusa, figi. Zwracają uwagę olbrzymie kiście (nawet 28 kg) drobnych bananów. Są krótkie i słodkie. Do spróbowania tylko tutaj. Ich rozmiar nie spełnia wymogów UE i nie mogą być eksportowane poza Hiszpanię. W liść bananowca można owinąć rybę, która zyska niepowtarzalny aromat. Mięso raczej królicze lub kozina. Sery żółte i białe. Z serów słyną Arico-Fasnia, Anaga, Teno i El Tanque. Są świeże i suszone o wyjątkowym smaku, lekko kwaśne i słone. Wizyta na targu w którejś z wiosek to obowiązek. Posiłki w czterogwiazdkowych hotelach są smaczne, ale uśrednione dla przeciętnych europejskich kubków smakowych. Wystarczy zajrzeć do baru, gdzie siedzą miejscowi i spróbować tamtejszego hamburgera, czyli bułki na ciepło, tyle że z kukurydzianej mąki, wypełnionej owocami morza.
Autorka blogu Dom na Teneryfie poleca ryneczek w San Isidro, gdzie największy wybór jest w sobotę przed południem. Ryneczek znajdziemy też w sobotę w Adeje, Las Chafiras, Taraconte (czynny też w niedzielę). Los Abrigos szczyci się targowiskiem popołudniowym (od g. 17-21). W tej miejscowości mieści się Los Roqes, restauracja rekomendowana przez przewodnik Michelina, ciesząca się sławą najlepszej na południu. Ceny powyżej średniej, jednak menu siedmiodaniowe. Widok na port i zatokę wzmaga apetyt. Każde danie serwowane jest z opowieścią o jego historii i z lokalnym winem. Rosół z komarów z imbirem czy kurczak po peruwiańsku, przegrzebki w zielonym melonie, tygrysie krewetki z kokosową panacottą. Uwaga! Bez rezerwacji – bez szans.
Opcja bardziej ekonomiczna, to El Mirador z pięknym dużym tarasem, gdzie można zjeść kanaryjskie ziemniaczki papas arrugadas gotowane w mundurkach z sosem mojo verde (kolendra, czosnek, oliwa, sól i ocet winny) lub morskie stworzonka przyrządzone na tysięczne sposoby.
Los Abrigos podobnie jak La Caleta, to wioski rybackie, które niedawno zmieniły się w kameralne kurorty i słyną ze świetnych restauracji i knajpek serwujących morskie dobra dostarczone przez miejscowch rybaków. Coraz więcej dociera tu turystów szukających lokalnych smaków, więc co chwilę powstają nowe miejsca.
Jeśli sięgać po kieliszek regionalnego wina, to warto skosztować tego z winnic Tacoronte Acentejo, Icoden-Daute-Isora, Valle de Guimar, Valle de la Orotava, Abonaina. Przeważają wina słodkie, ale coraz więcej wytrawnych, które cenią somalierzy za smak jaki daje wulkaniczna gleba. W upalne dni dobrze smakuje tutejsze piwo Dorada i zmrożona lemoniada ze świeżych cytryn.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
Dobrze dobrana fryzura może odjąć nawet 5 lat. No i jest dużo tańsza niż zabiegi medycyny...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Łagodny przerost gruczołu krokowego. Kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza?
- „Widok z mostu” z Markiem Strongiem
- Profilaktyka cukrzycy
- Trzeba oszczędzać pieniądze za młodu, by na starość mieć za co żyć
- Późne macierzyństwo. Ciąża po 45 roku życia
- Stwardnienie skóry na łokciach i piętach
- Kwiaty w domu. Storczyk, czyli orchidea
- „Hamlet” z Benedictem Cumberbatchem
- Rak jelita grubego. Czynniki ryzyka, objawy, badanie i leczenie
- Zakażenia układu moczowego. Leki dostępne bez recepty