Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości i zapobieganiu jej
Ruch dla ciała, ale i duszy
Jednym z aspektów otyłości jest cierpienie psychiczne, jakie wywołuje, bo nadwaga nie kojarzy się w naszej kulturze z atrakcyjnością. Obok troski o zdrowie, jako motywy podjęcia regularnego wysiłku fizycznego można wykorzystać chęć poprawy samopoczucia związanego z wyglądem.
Nawet życiowy kryzys, można wykorzystać do schudnięcia
Pan Jan, 52 lata. Miał sporą nadwagę: przy wzroście 175 cm ważył 88 kg. Pracuje jako taksówkarz. Ma dwoje dorosłych dzieci, niedawno rozszedł się z żoną. To ostatnie stało się impulsem do zmiany stylu życia.
Postanowił wrócić do czynnego uprawiania swej ukochanej dyscypliny sportowej - piłki nożnej. Ostatni raz biegał po boisku ok. 15 lat temu, sędziując mecze młodzieżowej ligi dzielnicowej. Obecnie jego dalekosiężnym celem stała się gra w drużynie oldbojów miejscowego klubu trzecioligowego. Udało mu się przekonać starego przyjaciela do wspólnych treningów. Postanowili najpierw poprawić ogólną kondycję fizyczną i stracić na wadze. Między listopadem i kwietniem (6 miesięcy) obaj panowie maszerowali godzinę dziennie, 7 dni w tygodniu. Codziennie kilkakrotnie okrążali pobliski park lub zapuszczali się w okoliczne uliczki. Mimo, że pan Jan nie miał wystarczającej motywacji, aby przejść na dietę, w ciągu tego półrocza zrzucił 9 kilogramów! I potrafił tę wagę utrzymać. Gdy przyszła wiosna, 2 razy w tygodniu marsz zamienili na trening piłkarski. Są na dobrej drodze, aby osiągnąć cel gry w drużynie oldbojów.
Historia druga dotyczy pani Halinki, „puszystej” pięćdziesięciolatki, która postanowiła poprawić swą figurę i zdrowie (wysoki poziom cholesterolu i silna bolesność przeciążonych kolan). Nie postawiła sobie żadnego konkretnego celu, co do liczby kilogramów, które pragnęła utracić. Zdecydowała jedynie, że będzie ćwiczyć 4 razy w tygodniu po ok. 45 minut. W poniedziałki, wtorki i czwartki - jazda na stacjonarnym rowerze - średnie tempo z niedużym obciążeniem. Zaś środy przeznaczyła na pływanie. Pierwsze tygodnie były trudne. Wytrzymywała po 10–15 minut na rowerze i kilka minut w basenie. Resztę czasu spędzała w ciepłym jacuzzi. Powoli jednak przyzwyczajała się do wysiłku. Po pewnym czasie polubiła nawet zmęczenie po treningu. Zmodyfikowała także dietę, kierując się zaleceniami francuskiego autora Montignaca. Po sześciu tygodniach bez większych już problemów spędzała w sumie tygodniowo 2 godziny i 15 minut na rowerze oraz 45 minut na basenie. Gdy było pogodnie, zamiast na rowerze stacjonarnym, jeździła po osiedlu starym składakiem. Początkowo wstydziła się przechodniów, wydawało jej się, że wszyscy śmiali się z ,,grubej baby na rowerze”. Gdy jednak pewnego dnia sąsiadka wyraziła podziw dla jej wytrwałości, zaczęła być dumna z siebie i swoich sukcesów. Po trzech miesiącach schudła 5 kilogramów, a po kolejnych trzech – jeszcze dodatkowych 7 kg! I nie zauważyła efektu jojo. Czuła się też zdecydowanie lepiej psychicznie i fizycznie. Cholesterol wrócił do górnych granic normy, kolana doskwierały znacznie mniej niż pół roku wcześniej.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Seks. Zaburzenia erekcji
Rozmowa z Ewą Lisowską-Kanią, psychologiem i seksuologiem, na temat najczęstszej dysfunkcji...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
- Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Renta dożywotnia za mieszkanie
- Konkurs kulinarny "Grzybobranie!"
- W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
- Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
- Konkurs filmowy i fotograficzny dla 50+
- Rak prostaty (czyli gruczołu krokowego lub stercza)
- Porachunki, reżyseria Luc Besson
- „Koriolan” z National Theatre z Tomem Hiddlestonem