Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

28-01-2013

Aktywność fizyczna w leczeniu otyłości i zapobieganiu jej

Ruch dla ciała, ale i duszy

Jednym z aspektów otyłości jest cierpienie psychiczne, jakie wywołuje, bo nadwaga nie kojarzy się w naszej kulturze z atrakcyjnością. Obok troski o zdrowie, jako motywy podjęcia regularnego wysiłku fizycznego można wykorzystać chęć poprawy samopoczucia związanego z wyglądem.

Rower to nie tylko sprzęt służący aktywnej rekreacji, ale i realny środek lokomocji! Rower to nie tylko sprzęt służący aktywnej rekreacji, ale i realny środek lokomocji!

Niektóre korzyści płynące z regularnych ćwiczeń aerobowych (tych, podczas których następuje spalanie tłuszczu):

- zwiększenie przekroju naczyń krwionośnych i ich elastyczności, co utrudnia tworzenie się złogów miażdżycowych i zatorów w tętnicach i żyłach; zmniejsza się ryzyko udaru mózgu,

- wytrenowanie serca, dzięki czemu staje się silniejsze i nie musi gwałtownie przyspieszać przy każdym wysiłku; mniej grozi nam zawał serca,

- podwyższenie poziomu „dobrego” cholesterolu (HDL) i obniżenie poziomu „złego” (LDL),

- pozytywny wpływ na podwyższone ciśnienie krwi,

- polepszenie nastroju spowodowane uwolnieniem do krwiobiegu endorfin - naturalnych substancji uśmierzających ból i poprawiających samopoczucie,

- poprawa kondycji ogólnej oraz siły i elastyczności mięśni,

- możliwy spadek ciężaru ciała.

Następstwem, jest lepsza samoocena i samopoczucie z powodu poprawy wyglądu, a także satysfakcja z odniesionego sukcesu. Utrata kilku czy kilkunastu kilogramów jest zawsze ogromnym sukcesem!

 

Do grupy ćwiczeń aerobowych zaliczyć można:

- spacer żwawym krokiem,

- jazdę na rowerze,

- jogging, bieganie,

- pływanie,

- taniec towarzyski

- aerobik.

Którekolwiek wybierzemy ćwiczenia aerobowe, powinniśmy przeznaczyć na nie minimum 30 minut, 3 razy w tygodniu. Regularność jest sprawą zasadniczą. Każdą sesję należy rozpocząć od pięciominutowej rozgrzewki: chodu, jazdy, biegu, tańca itd. w tempie znacznie wolniejszym niż normalnie. Podobne, kilkuminutowe zwolnienie należy zastosować pod koniec ćwiczeń.

Jeśli przez długi czas prowadziliśmy siedzący, mało aktywny tryb życia, powinniśmy skonsultować ze swoim lekarzem zamiar podjęcia regularnego wysiłku fizycznego.

Najlepiej wybrać formę aktywności, która sprawi nam przyjemność i satysfakcję. Przy nadciśnieniu tętniczemu, trzeba jednak unikać dyscyplin wymagających gwałtownych przyspieszeń i zrywów jak tenis, squash, piłka nożna, koszykówka czy siatkówka na punkty, a także trzeba wystrzegać się obciążeń statycznych - jak na siłowni.

 

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012