Tradycyjna czeska kuchnia jest zdrowa
Czeski polniczek wyzwolony
Z Janem Sechterem, ambasadorem Republiki Czeskiej i Ivaną Bilkovą, dyrektor Czeskiej Centrali Ruchu Turystycznego rozmawiamy o czeskiej kuchni.
A jakie produkty warto kupić w takich sklepach z tradycyjną żywnością, będąc w Czechach?
JS: Na pewno piwa z małych, lokalnych browarów. Wspominałem też o winach morawskich – ich eksport nie jest opłacalny, rynek polski jest duży, ale opanowany przez potentatów i mali czescy producenci nie mogą z nimi konkurować. Hitem w naszych uzdrowiskach są wafle, zupełnie inne niż w Polsce, zdecydowanie polecam zakup, na pewno będą smakować. Osoby, które lubią nowe smaki, nie zawiodą się na czeskich serach czy kiełbasach. Zresztą Czechów również zachęcam, żeby w Polsce kupowali polskie sery i wędliny. Dzięki takiej spożywczej turystyce można urozmaicić swój stół. Tylko nie róbmy zakupów w supermarketach!
IB: Niektóre czeskie produkty są zresztą dobrze znane w Polsce. Na przykład Lentilki, które od lat cieszą się dużą popularnością.
JS: Mamy nadzieję, że Polacy polubią najnowszą czeską propozycję, czyli naturalną wodę mineralną Magnezja, produkowaną przez Karlovarskie Mineralni Vody. To woda z bardzo dużą zawartością magnezu i śladowymi ilościami soli. W północnej części Europy tak bogata w magnez woda występuje tylko w Czechach.
Wspomniał Pan o producentach win. Czy Czesi mogą legalnie we własnym zakresie produkować inne alkohole, np. becherowkę?
JS: Becherowkę nie. Stowarzyszenia, samorządy mogą też prowadzić własne destylarnie, w których wytwarzane są destylaty owocowe – podobnie jak np. w Austrii. To wynegocjowaliśmy z Unią Europejską.
IB: Każdy Czech może na własny użytek produkować określoną liczbę litrów wina, oczywiście bez prawa wprowadzania na rynek.
Jakie kuchnie, oprócz czeskiej, są popularne w Czechach? W Polsce dominują restauracje i pizzerie włoskie, dużo mamy też restauracji chińskich, japońskich.
JS: Tu też się nie różnimy. Czesi też kochają pizze, makarony i inne specjały kuchni włoskiej. Popularna jest też kuchnia grecka. Może dlatego, że te kuchnie najbardziej kojarzą się nam z miłymi chwilami – z wakacjami, wypoczynkiem? To sposób na zatrzymanie przyjemnych wspomnień.
IB: Dużo mamy też różnego rodzaju małych restauracji i barów z daniami wietnamskimi czy chińskimi. Ale to raczej fast-food.
Czy lubią Państwo polską kuchnię?
JS: Bardzo!
A co najbardziej?
JS: Kaszę gryczaną na wszystkie sposoby. Pierogi, z serem na słodko, z owocami, ale też z grzybami i kapustą i inne. Również moje dzieci są wielbicielami polskich pierogów.
IB: Żurek. Bigos, który pamiętam z dzieciństwa, bo moja mama też go robiła. Polska kuchnia w dużej części wykorzystuje te produkty, o których w Czechach prawie zapomnieliśmy. Choćby kasze – jaglane, gryczane…
JS: Co do kasz, to w polskich supermarketach półki z kaszami mierzy się w metrach. Ogromny wybór. W Czechach do tej pory kasze można było kupić w sklepach ze zdrową żywnością, stały na jakiejś niedużej półce. Ale teraz to się powoli zmienia.
Podobne dyskusje na forum
Popularne
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
- Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Sprawdź czy w twojej gminie będą bezpłatne szczepienia przeciw grypie
- Anti-aging. Kosmetyki opóźniające starzenie się skóry
- Nowoczesne leczenie raka. Kiedy będzie dostępne dla Polaków?
- Jak objawia się reumatoidalne zapalenie stawów?
- Choroba zwyrodnieniowa stawów to problem nawet 2 milionów Polaków
- Metody leczenia łysienia
- Czy spożywanie wapnia w postaci suplementów ma jakikolwiek sens, skoro kości kształtują się w wieku dziecięcym i dorastania?
- 44 lata razem. Jak to się robi?
- Czy warto zatrudnić pomoc domową?