Seksuologia. Z czym do specjalisty?
Nie ma starych i młodych. Są czynni biologicznie lub nie.
O seksualności dojrzałych Polaków i ich problemach, które starają się rozwiązywać u specjalisty rozmawiamy z dr Wojciechem Śledzińskim specjalistą psychiatrii i seksuologii.
Ewa Kozakiewicz: Raport o życiu seksualnym Polaków z 2011 roku przeprowadzony przez TNS OBOP ujawnił, że ludzie powyżej 50. roku życia prowadzą ożywioną działalność w tej dziedzinie i w większości są z niej zadowoleni. Młodsi respondenci badań byli zdziwieni aktywnością swych rodziców i dziadków. Co Pan o tym sądzi?
Dr Wojciech Śledziński: W seksuologii nie ma ludzi dojrzałych, ludzi młodych, czy starych - są tylko czynni biologicznie lub też nie. Te same problemy, które dotyczą sześćdziesięciopięciolatka mogą dotyczyć i dwudziestopięciolatka. W pożyciu seksualnym nie można dzielić ludzi na kategorie wiekowe natomiast można podzielić na osoby zdrowe i sprawne seksualnie i osoby chore, u których sprawność seksualna jest ograniczona.
Biorąc po uwagę możliwości medycyny, można śmiało zaryzykować stwierdzenia, że w wielu przypadkach osoba 65. letnia może prowadzić bardziej aktywne życie seksualne niż dwudziestopięciolatek spędzający po kilkanaście godzin dziennie przed komputerem, telewizorem, wracający z pracy po 10 lub po 12 godzinach. Podziały o których się ogólnie mówi, to jest fikcja! Natomiast jest pytanie innego rodzaju - czy siedemdziesięcioletni partner akurat chce współżyć z równolatką? I dalej, czy siedemdziesięcioletnia partnerka naprawdę pragnie współżyć z siedemdziesięcioletnim mężczyzną? Najczęściej każdy z nich wolałby partnera młodszego!
Co zatem się dzieje, kiedy siedemdzisięciolatkowie są w związku, a obydwoje na seks ze sobą nie mają ochoty? Ale nie mają też chęci na rozstanie?
Utarło się, że stały związek z osobą o 30 lat od siebie młodszą, z reguły skazany jest na niepowodzenie, ale nie jest to regułą. Jeżeli partnerzy przemyśleli swoje decyzje, związek taki może być udany. Jeżeli siedemdziesięciolatkowie są dla siebie nadal atrakcyjni, seks nie musi być wykluczony, jeśli się nie akceptują, to mogą zastanowić się, czy warto utrzymywać relacje seksualne. Powinni rozważyć, czy muszą podejmować życie seksualne i czy nie lepiej pozostawać w relacjach partnerskich ograniczających się do wspólnego przeżywania radości i smutków dnia codziennego.
Innym rozwiązaniem jest szukanie szczęścia w innym partnerskim związku, ale tu bardzo dokładnie trzeba rozważyć, czy gra warta świeczki? Przecież te same problemy o których teraz mówimy, występujące u siedemdziesięciolatków mogą pojawić się u trzydziestolatków! To znaczy, że trzydziestolatkowie, mimo że są osobami atrakcyjnymi, mogą przecież przestać się wzajemnie akceptować. Mija okres płomiennej miłości i zaczyna się szara rzeczywistość. To przecież w tej grupie 35-45- latków mamy największą liczbę rozwodów czy rozstań z partnerami...
Skomentuj artykuł
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: zaburzenia wzwodu, zaburzenia erekcji, sprawność seksualna, Sex po klimakterium, sex po 50, seksuolog, seks, erotyka, erekcja, dotykPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
Czas, kiedy babcia i dziadek na pierwszy rzut oka kojarzyli się z tą funkcją w rodzinie,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
-
Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
Zrzuć dżinsy, sweter i byle jakie buty. Nie mów „mi już nie wypada" albo "nie zależy”. Między...
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
- Seks po 50-tce i do końca życia
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- ONZ porównała jakość życia ludzi starszych w 91 krajach świata
- Na skok spadochronowy nigdy nie jest za późno!
- Majorka. Największa wyspa archipelagu hiszpańskich Balearów
- Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
- Rozmowa z Anną Męczyńską, wokalistką, stylistką, kostiumografką
- DVD. Detektyw. Serial HBO
- Olejki, oleje i oliwki. Na twarz, włosy, całe ciało i do wypicia
- Renta rodzinna po żonie lub mężu
- Chłoniak Hodgkina. Objawy, rokowania, leczenie
Gabrysia60 | 25-09-2012
stars | 26-09-2012