BMI
Stosunek masy ciała (kg) do kwadratu wzrostu (m), to miarodajny wskaźnik, określający czy dojrzała kobieta lub dojrzały mężczyzna mają prawidłową wagę. BMI od 18,5 – 25 - masa prawidłowa, BMI od 25 do 30 nadwaga, BMI powyżej 30 - otyłość, BMI powyżej 40 – otyłość skrajna (kliniczna)
-
Odchudzanie po czterdziestce. Odchudzanie po pięćdziesiątce
29-01-2015
O tym, dlaczego w dojrzałym wieku szybciej przybieramy na wadze i mamy większe, niż młodzież, problemy z gubieniem centymetrów rozmawiamy z Alicją Kalińską, właścicielką Centrów Dietetycznych SetPoint
-
Czy są schorzenia, które uniemożliwiają, albo utrudniają naturalną redukcję masy ciała?
04-01-2012
Choroby stawów, choroby serca, przewlekła obturacyjna choroba płuc w bardzo dużym stopniu utrudniają, czasem wręcz uniemożliwiają jakikolwiek wysiłek fizyczny. I w tym sensie również – odchudzanie, bo redukcja masy ciała za pomocą samej diety jest dużo trudniejsza.
-
Rak jelita grubego. Czynniki ryzyka, objawy, badanie i leczenie
04-01-2015
Nowotwór jelita grubego atakuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Osoby po 50. roku życia znajdują się już w grupie ryzyka i powinny poddawać się badaniom profilaktycznym. Bo, jak w przypadku większości nowotworów, wykryty we wczesnym stadium, jest zwykle uleczalny. Czterech na pięciu zdiagnozowanych pacjentów z rakiem jelita grubego ma więcej niż 60 lat.
-
Otyłość. Profilaktyka
04-01-2012
Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na energię spada. Osoby, które ukończyły 50. rok życia powinny redukować liczbę kalorii o dodatkowe 100-200. Czyli 50-letnia kobieta, która prowadzi siedzący tryb życia, i chce powoli zrzucać zbędne kilogramy, powinna wybrać dietę 1200-1300 kcal.
-
Otyłość. Leczenie
04-01-2012
Przeciw otyłości nie można się zaszczepić, nie ma na nią żadnego cudownego leku, choć – przynajmniej w niektórych przypadkach – lekarze włączają leczenie farmakologiczne.
-
Otyłość. Zagrożenia
04-01-2012
Otyłość, sporadycznie występująca jeszcze w pierwszej połowie XX wieku, staje się w tej chwili jednym z najpoważniejszych wyzwań epidemiologicznych krajów wysokorozwiniętych. WHO alarmuje, że problem nadwagi i otyłości dotyczy co drugiego dorosłego w krajach europejskich. Dlatego należy ją leczyć!
-
Otyłość. Objawy i przyczyny
04-01-2015
Cukrzyca, choroby układu krążenia, zwyrodnienia stawów, niektóre typy nowotworów – to tylko część chorób, które mogą towarzyszyć otyłości. Otyłość sama w sobie uznawana często za defekt urody czy niedogodność, utrudniającą codzienne życie, jest przez medycynę traktowana jak choroba. Choroba, z której trzeba i warto się leczyć.
-
Czy i kiedy ma sens operacyjne leczenie otyłości? Czy jest to zabieg refundowany?
04-01-2012
Operacyjne leczenie otyłości jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Ono nie tylko ma sens, ale w sytuacji gdy inne metody redukcji masy ciała zawodzą, jest dla chorego jedynym sposobem na odzyskanie zdrowia.
-
Otyłość brzuszna, Przyczyny i leczenie
04-02-2015
Brzuszna otyłość inaczej nazywana też wisceralną (trzewną) łączy się na ogół z poważnymi zaburzeniami metabolicznymi: nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, podwyższonymi poziomami cholesterolu i trójglicerydów. Otyłość może doprowadzić do inwalidztwa na skutek udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego, albo nawet skończyć się śmiercią!