choroby wieku dojrzałego
-
Jakie powikłania grożą w przypadku nieleczonej przewlekłej niewydolności żylnej?
21-05-2013
Jednym z najgroźniejszych powikłań żylaków i przewlekłych chorób żył jest zakrzepica żylna i stany zapalne układu żylnego. Mogą one występować w postaci miejscowego bólu, pogrubienia w przebiegu żyły i zaczerwienienia.
-
Czy pękające naczynia krwionośne oznaczają, że w możemy mieć w przyszłości problem z przewlekłą niewydolnością żylną?
21-05-2013
Jest to jeden z wczesnych symptomów zagrożenia chorobą.
-
Czy osoba, która ma za sobą zakrzepicę żył głębokich, może wybrać się na wakacje samolotem w ciepłe kraje, np. do Grecji czy Turcji?
21-05-2013
Jeśli to poważne powikłanie przewlekłej niewydolności żylnej miało miejsce stosunkowo niedawno, warto zrezygnować z takich wakacji – niewskazany jest tu zarówno lot samolotem, jak i pobyt w upalnym klimacie.
-
Jakich zasad powinny przestrzegać osoby, które mają bliskich krewnych z przewlekłą niewydolnością żylną?
21-05-2013
Obciążenie genetyczne to jeden z ważniejszych czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli na tę chorobę cierpią obydwoje rodzice, prawdopodobieństwo zachorowania może sięgać nawet 80 proc. Ale to nie znaczy, że nie możemy zrobić nic, by zapobiec chorobie lub przynajmniej opóźnić jej wystąpienie, czy spowolnić rozwój.
-
Czy po czterdziestym roku życia, przy siedzącym trybie pracy można przyjmować profilaktycznie jakieś leki przeciw żylakom?
27-05-2013
Trzeba pamiętać, że problemy z niefizjologiczną postawą zaczęły się już 2 miliony lat temu, gdy przodkowie człowieka się spionizowali. Już ta postawa doprowadziła do pierwszych przypadków niewydolności żylnej.
-
Rusza ogólnopolska akcja profilaktyczna przewlekłej niewydolności żylnej
24-05-2013
Rusza Instytut Zdrowych Nóg – zakrojony na szeroką skalę program badań profilaktycznych przewlekłej niewydolności żylnej, problemu z którym w Polsce zmaga się co druga kobieta i czterech na dziesięciu mężczyzn.
-
Metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej
22-05-2013
Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą, z którą pacjent będzie się musiał zmagać przez cały czas, ale to nie znaczy, że nie można jej leczyć. Po pierwsze, właściwie dobrane leczenie może wpłynąć na poprawę jakości życia pacjenta, zmniejszając dolegliwości i dyskomfort. Po drugie, wdrożone na czas może opóźnić postęp choroby.
-
Pacjenci z przewlekłą niewydolnością żylną muszą pamiętać o aktywności fizycznej
22-05-2013
Przewlekła niewydolność żylna nie jest chorobą wprost zagrażającą życiu, ale na pewno wpływa na jakość życia pacjenta, bo łączy się z bólem, dyskomfortem, czasem obniżeniem samooceny i dobrego samopoczucia, zwłaszcza u młodszych kobiet, krępujących się nieestetycznych żylaków.
-
Zasady profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej
22-05-2013
Choć na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej wpływ mają wiek i obciążenie genetyczne, możemy zapobiegać chorobie lub przynajmniej opóźnić jej rozwój.
-
Czy w dojrzałym wieku można zostać alergikiem?
22-04-2013
Nadwrażliwości na różne czynniki można się nabawić w każdym wieku. Może to być reakcja na słońce, mogą to być alergie skórne, pokarmowe, a także – bardzo często – na czynniki wziewne. Coraz częściej do alergologa w okresie pylenia roślin zgłaszają się mężczyźni i kobiety dobrze po czterdziestce, z całym kompletem objawów uczulenia.