hormonalna terapia zastępcza
Hormonalna terapia zastępcza - medycyna odchodzi od rekomendowania HTZ wszystkim pacjentkom, które wchodzą w okres klimakterium. Ta terapia nie jest już nawet nazywana zastępczą, bo wiadomo, że stosowana bez wskazań medycznych, terapia może prowadzić do różnych komplikacji.
-
Uderzenia gorąca
11-04-2013
Wiele osób w podeszłym wieku, szczególnie pań, skarży się na fale gorąca, które poprzez nogi, brzuch lub w okolice serca przesuwają się w górę, do głowy. Są to odczucia nieprzyjemne i niepokojące. Czasami towarzyszy im uczucie przyspieszonego bicia serca lub jego zamierania. Większość osób poci się przy tym mniej lub bardziej intensywnie.
-
Klimakterium. Okres w życiu kobiety po menopauzie, czyli zaprzestaniu miesiączkowania
05-04-2013
Choć klimakterium to nie choroba, a okres fizjologiczny, jednak zmiany, które zachodzą w organizmie po ustaniu funkcji jajników sprawiają wielu kobietom mnóstwo kłopotów. Obniżony poziom hormonów produkowanych przez jajniki - estrogenów - jest przyczyną tak zwanego zespołu klimakterycznego, na który składają się następujące objawy: uderzenia krwi do głowy, kołatanie serca, zimne ręce i stopy, bezsenność, obniżony nastrój, drażliwość, nerwowość, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci, bóle i zawroty głowy, uczucie ciągłego zmęczenia, przyrost masy ciała.
-
Przyczyny i objawy andropauzy
15-01-2013
Ogólne wrażenie gorszego samopoczucia, zmniejszenia sprawności fizycznej, niższej sprawności seksualnej, przybierania na wadze - to wynik niedoboru męskich hormonów płciowych.
-
Menopauza. Leczenie farmakologiczne
20-01-2015
O rodzaju stosowanego preparatu, a także optymalnej, dobranej indywidualnie dla każdej kobiety drodze podania hormonów decyduje lekarz ginekolog lub endokrynolog. Często ginekolog rozpoczyna terapię zaburzeń miesiączkowania jeszcze przed jego zakończeniem, gdy - w okresie premenopauzalnym - pojawiają się pierwsze nieregularności.
-
Hormonalna Terapia Zastępcza - wizyta u lekarza
19-12-2012
Najlepiej z własnym lekarzem zastanowić się nad stosowaniem, lub też nie, hormonalnej terapii zastępczej. Jaki - ewentualnie - byłby najlepszy dla ciebie sposób podawania hormonów i ryzyko związane z terapią w twoim konkretnym przypadku?
-
Czy hormonalna terapia zastępcza zatrzyma proces starzenia?
04-02-2015
Jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem na opóźnienie procesu starzenia jest zdrowy styl życia: racjonalna dieta, sport, odpoczynek.