osteoporoza
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, w wyniku której zmniejsza się masa kostna i dochodzi do upośledzenia mikroarchitektury tkanki kostnej. W konsekwencji kości chorego są bardziej łamliwe, nawet przy nieznacznym urazie dochodzi do złamania kręgów, szyjki kości udowej czy innych kości.
-
Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
17-06-2015
Nazywana cichym złodziejem kości dotyka około 3-5 milionów Polaków. Chętniej wybiera kobiety. Szacuje się, że co trzecia pani w okresie pomenopauzalnym będzie musiała zmierzyć się z osteoporozą. Na szczęście, można być sprawnym z tym schorzeniem. Pamiętając o właściwej diecie, należy zadbać o codziennych ruch.
-
Które z chorób reumatycznych najbardziej predestynują chorego do osteoporozy?
22-04-2013
Najbardziej predestynują zapalne choroby stawów, szczególnie wymagające leczenia glikokortykoidami np. enkortonem. Na pierwszym miejscu RZS - Reumatoidalne Zapalenie Stawów poza tym ZZSK ( Zesztywniające Zapalenia Stawów Kręgosłupa)
-
Bóle pleców
17-04-2013
Uporczywość bólu pleców w wieku podeszłym wynika ze stopnia zaawansowania zmian w układzie kostno-stawowym, które najczęściej powodują dolegliwości. Bóle pleców miewają różną lokalizację: górna część grzbietu, poniżej karku, okolica międzyłopatkowa, okolica lędźwiowa, krzyż.
-
Złamania kości
09-04-2013
Uciążliwym, bolesnym i - często – niebezpiecznym problemem zdrowotnym podeszłego wieku są złamania kości. Mimo zmniejszonej aktywności fizycznej, osoby starsze są narażone na złamania z powodu nadmiernej kruchości kości.
-
Osteoporoza. Unikanie upadków i urazów to podstawa profilaktyki złamań
03-04-2013
Osteoporoza to postępująca choroba kości, której istotą jest zmniejszenie masy tkanki kostnej i naruszenie jej struktury, wskutek czego zmniejsza się wytrzymałość mechaniczna kości. Obniżanie się masy kostnej odbywa się stopniowo, poczynając od wartości prawidłowych, przez tzw. osteopenię, aż do poziomu, przy którym występują złamania kości w wyniku niewielkich nawet urazów. Stan taki, to utrata co najmniej 30 proc. masy tkanki kostnej.
-
Czytałem, że osteoporozą zagrożone są osoby z chorobami reumatycznymi. Czy zagrożenie w tym samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn?
29-10-2012
Zagrożeni osteoporozą są chorzy z RZS ( reumatoidolnym zapaleniem stawów) czyli z ciężko przebiegającym zapaleniem stawów. W tej chorobie szybciej występuje zanik tkanki kostnej. Ale kobiety z RZS są bardziej zagrożone osteoprorozą, szczególnie po menopauzie.
-
Osteoporoza. Co o kościach wiedzieć powinniśmy
17-10-2012
Słowniki medyczne definiują osteoporozę jako chorobę kości, powodującą zanik tkanki kostnej postępujące rozrzedzenie struktury kostnej. Kości nadmiernie porowate (zrzerzotniałe) są równocześnie kruche i ulegają złamaniom pod wpływem nawet niewielkich urazów. Mniej drastyczną postacią zaniku kostnego jest osteopenia (mało kości). Nazwa ta oznacza zmniejszenie masy kostnej stopniu niezagrażającym złamaniami. Osteopenia jest stanem poprzedzającym osteoporozę.
-
Osteoporoza. Jakie stanowi zagrożenie?
17-10-2012
Osteoporoza jest przyczyną nadmiernej łamliwości kości. Oznacza to występowanie złamań nawet przy małych, pozornie niegroźnych urazach, które u osób zdrowych nie prowadzą do jakichkolwiek konsekwencji.
-
Osteoporoza. Jak się objawia?
17-10-2012
O osteoporozie mówi się, że jest „cichym złodziejem kości”. To niepochlebne określenie wskazuje na bezobjawowy - postępujący często przez długie lata - przebieg choroby. Gdy masa kostna obniża się o około 30 proc. - występują złamania. Złamania są nierzadko pierwszym przejawem choroby, a równocześnie jej skutkiem.
-
Jak osteoporoza zmienia - lub powinna zmienić - codzienne życie chorego?
17-10-2012
Osteoporoza niepowikłana złamaniami może w każdej chwili być przyczyną złamań kości. Osoby, u których postawiono taką diagnozę, powinny zmienić nie tylko tryb życia, ale nawet sposób poruszania się.