zmiany zwyrodnieniowe stawów
zaczyna się od zachwiania środowiska komórek chrzęstnych, co powoduje, że komórki dzielą się i produkują zwiększoną ilość białek - proteoglikanów i kolagenu II typu. Kość pod chrząstką zwiększa aktywność komórek kościotwórczych, tak zwanych osteoblastów: kość staje się sztywna, dochodzi do pęknięć mikroskopijnych struktur kości
-
Kręgosłup. Dobry materac i właściwa poduszka
03-10-2016
To prawda, że dobry materac nie wyleczy kręgosłupa. Prawda też, że zły materac nie spowoduje dolegliwości, ale może pogłębić te, które powstały na skutek prowadzenia siedzącego lub niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.
-
Jak dbać o stawy, by długo i dobrze nam służyły
27-05-2013
O tym dlaczego stawy dokuczają i jak o nie dbać rozmawiamy z dr Adrianem Rymarczykiem, ortopedą, traumatologiem z ENEL-MED, Szpital Centrum
-
Bóle pleców
17-04-2013
Uporczywość bólu pleców w wieku podeszłym wynika ze stopnia zaawansowania zmian w układzie kostno-stawowym, które najczęściej powodują dolegliwości. Bóle pleców miewają różną lokalizację: górna część grzbietu, poniżej karku, okolica międzyłopatkowa, okolica lędźwiowa, krzyż.
-
Bóle stawów. Niektórych nękają rzadko, inni prawie się z nimi nie rozstają
16-04-2013
Forsowny wysiłek fizyczny, związany z pracą zawodową lub zajęciami domowymi, bywa początkiem nasilenia bólów. Niektórzy mogą przepowiadać pogodę, ponieważ każdy zbliżający się front atmosferyczny czują w stawach. Dolegliwości stawowe częściej występują u osób otyłych. Dotyczą zwykle kręgosłupa, kolan i bioder.
-
Choroba zwyrodnieniowa stawów
08-04-2013
Prawie wszyscy ludzie po 40-tym roku życia mają jakieś zmiany w stawach, choć nie wszyscy odczuwają objawy. Po 70-tym roku życia już większość ludzi narzeka na dolegliwości stawowe. Zmiany zwyrodnieniowe możemy określić jako swego rodzaju "zużycie się" stawów. Początek choroby zwyrodnieniowej stawów przypada zwykle na drugą lub trzecią dekadę życia i najczęściej jest bezobjawowy.