Ocena:
(głosy: 1)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

03-10-2016

Kręgosłup. Dobry materac i właściwa poduszka

Zanim kupisz, przetestuj

To prawda, że dobry materac nie wyleczy kręgosłupa. Prawda też, że zły materac nie spowoduje dolegliwości, ale może pogłębić te, które powstały na skutek prowadzenia siedzącego lub niezdrowego dla kręgosłupa trybu życia.

Prawie jedną trzecią życia spędzamy w łóżku, dlatego komfort i wygoda w nim powinny być najważniejsze.  Prawie jedną trzecią życia spędzamy w łóżku, dlatego komfort i wygoda w nim powinny być najważniejsze.

Jeśli nasz materac jest za miękki, tak jak hamak, lub nierówny, spowoduje to dodatkowe ugięcie kręgosłupa w nienaturalny sposób, co doprowadzi do uciśnięcia stawów międzykręgowych, naciągnięcia mięśni, podrażnienia korzeni nerwowych, w związku z czym obudzimy się z bólem pleców. Z kolei za twardy materac spowoduje, że wystające punkty kostne (np. ramiona, biodra) będą uciśnięte. Spowoduje to wrażenie niewyspania i ból związany z niedokrwieniem i uciśnięciem otaczających te punkty tkanek.

Wierzchnia warstwa materaca

Kupując materac należy go przetestować i w sklepie się na nim położyć. Duże znaczenie ma nasze subiektywne odczucie komfortu, ale są też pewne zasady, które ułatwią wybór.

Leżąc na materacu należy włożyć rękę pod plecy. Jeśli czujemy duży luz lub też jest tak ciasno, że ręka nie wchodzi, oznacza to, że jest on zbyt twardy lub zbyt miękki.

Tymczasem prawidłowo dobrany materac nie może być zbyt miękki – inaczej będzie powodować dodatkowe nieprawidłowe wygięcia w kręgosłupie. Materac w wierzchniej warstwie powinien dopasowywać się do wypukłości naszego ciała, ale zarazem nie powinien być na tyle miękki, by kręgosłup wyginał się w nienaturalny sposób.

Popularne mity na temat materacy?

Na bolące plecy najlepszy jest bardzo twardy materac – fałsz.

Osoby lżejsze muszą wybierać bardzo miękkie materace – fałsz.

Jeden dla dwojga

Pary, między którymi jest duża różnica wagi, nie muszą kupować osobnych materaców. W sklepach mamy komfortowe materace Tempur, które dostosowują się do ciała, ponadto można dokupić matę lateksową lub z pianki termoplastycznej i położyć ją na połowie tej osoby, która odczuwa niedogodności spowodowane zbyt dużym lub zbyt małym ciężarem partnera.

Optymalnym rozwiązaniem jest zakup materaca dla danej masy ciała. Jednak jedno łóżko z dwoma materacami może spowodować, że na środku powstanie łączenie i zamiast na swojej połowie, jedna lub obie osoby będą spały na właśnie na nim. 

Sprężynowe czy lateksowe

Gdy już dobierzemy właściwą twardość, pozostaje jeszcze wybór materiału, z którego materac jest wykonany. Najtańsze i najmniej wygodne są materace sprężynowe bonellowe. Ciężar ciała nie rozkłada się na nich równomiernie i tam gdzie mamy cięższe partie ciała, np. biodra, materac się wgniata. Bardzo dobre są materace wielokomorowe sprężynowe, pokryte dwu- trzy centymetrową warstwą miękkiego, hipoalergicznego materiału, dobrze adaptujące się do naszych punktów kostnych. Sprężyny pracują oddzielnie i dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe są materace lateksowe. Oprócz tego, że idealnie dopasowują się do kształtu ciała, są higieniczne. Wiele osób uważa, że są to najlepsze materace, dostępne w tej chwili na rynku. Taki materac odprowadza wilgoć, dzięki czemu nie rozwijają się roztocza czy bakterie. Poleca się go przede wszystkim alergikom.

Prawie jedną trzecią życia spędzamy w łóżku, dlatego komfort i wygoda w nim powinny być najważniejsze.

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Osoby które to lubią: bfk19543005.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012