Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

02-08-2012

Minorka. Druga co do wielkości wyspa w archipelagu Balearów

Wyspa jak rogalik

Z okna samolotu przypomina w kształcie croissanta. To najbardziej wysunięta na wschód wyspa archipelagu Balearów  oddalona od Majorki o niespełna 34 kilometry. Z Polski lata się na nią tylko z Warszawy.

Cala Santa Galdana – uważana jest za jedną z najpiękniejszych zatoczek na Minorce. Jest tu plaża i kąpielisko Cala Santa Galdana – uważana jest za jedną z najpiękniejszych zatoczek na Minorce. Jest tu plaża i kąpielisko
  • Zatoczka w kąpielisku wschodniego wybrzeża Arenal den Castell
  • Port de Maó. Stąd wyrusza wycieczkowy stateczek zwany „żółtym  katamaranem”, z którego można obserwować stolicę z morza
  • Stolica Maó widziana ze stateczku

 

Gulasz z homarów i Matka Boska „od byka”

Na północnym wybrzeżu Minorki niedaleko Arenal d’en Castell, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych plaż w kształcie rożka, leży rybacka wioska Fornells szczycąca się restauracją rybną Es Pla, którą szczególnie upodobał sobie król Juan Carlos. W restauracji o płaskim czerwonym dachu tuż przy przystani król jada zwykle gulasz z homarów, czym chełpią się w Es Pla i śrubują ceny ile się tylko da. To tutejsza atrakcja, jedyna obok starej wieży warownej.

Jadąc w głąb wyspy do miejscowości Es Mercadal, gdzie wyrabia się ceramikę i słomiane kapelusze, warto wspiąć się na najwyższy szczyt Minorki - 361 m.n.p.m. - na El Toro. Na szczycie wzniesienia El Toro znajduje się Santuari de Nostra Senyora de El Toro, klasztor nazwany tak ku czci dzikiego byka, który niegdyś zaprowadził grupę mnichów do ukrytej groty, w której znaleźli figurę Maryi Panny z dzieciątkiem. Obok klasztoru znajduje się obelisk z postacią Chrystusa z rozłożonymi ramionami, pozostałości średniowiecznej warowni, współczesna zabudowa wojskowa i liczne maszty telefonii komórkowej. Obok kaplicy jest restauracja i punkt widokowy na całą okolicę.

Kiedy w przyhotelowym sklepiku wybieram butelkę wody z napisem „z El Toro”  kasjer - młody chłopak - zachwala wybór i opowiada, że to najczystsza woda na świecie od Matki Boskiej od byka i że posiada niezwykłe właściwości.

 

Najczystsza woda na całym Morzu Śródziemnym

Minorkańczycy są niezwykle gościnni, cieszą się, że do nich przyjeżdżają turyści, ale też szanują swoją wyspę. Nie pokryli wyspy siecią dróg, które by zniszczyły enklawy endemicznej roślinności, ptaków i jaszczurek. Około 40 procent  terytorium wyspy jest chronione  na mocy ustawy o obszarach naturalnych, co oznacza, że nie wolno tu budować żadnych obiektów na trenach ekosystemów takich jak jezioro S’Albufera d’ es Grau. Dzięki temu Minorka może poszczycić się  najczystszą wodą morską na całym Morzu Śródziemnym.

Tutaj wszyscy mówią po angielsku. Być może to spuścizna po kolonialnej przeszłości wyspy, wszak miejscowość Es Castell założona została przez Anglików i nosiła nazwę Georgetown. Ale język, którym porozumiewają się tutaj między sobą Minorkańczycy – nie jest językiem hiszpańskim To odmiana katalońskiego, którego nawet Hiszpan może nie zrozumieć. Przewijają się słowa francuskie i włoskie, to piękny, ale przedziwny językowy konglomerat.

Strona: 1 2 3
Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora

Popularne

poradnik seniora
webstar 2012