Ocena:
(głosy: 0)
 
 
|
 
|
rozmiar czcionki

07-02-2013

Łagodny przerost gruczołu krokowego. Na ogół po 60-tce

Kłopoty z oddawnaiem moczu, to wyraźny sygnał

Łagodny przerost gruczołu krokowego (w skrócie BPH od ang. benign prostate hypertrophy) to niezłośliwy nowotwór, występujący najczęściej u mężczyzn po szóstej dekadzie życia. Pacjent z reguły zgłasza się do lekarza, gdy zauważa narastające kłopoty związane z oddawaniem moczu.

Gdy powiększa się prostata, dochodzi do zwężenia światła cewki moczowej, a w skrajnych przypadkach do jej całkowitego zamknięcia. Z tego powodu mimo silnego, bolesnego uczucia parcia, nie można swobodnie oddać moczu. Gdy powiększa się prostata, dochodzi do zwężenia światła cewki moczowej, a w skrajnych przypadkach do jej całkowitego zamknięcia. Z tego powodu mimo silnego, bolesnego uczucia parcia, nie można swobodnie oddać moczu.

Jest to choroba postępująca stopniowo, a jej występowanie ściśle związane jest z wiekiem. Lekarz może ją rozpoznać na podstawie biopsji gruczołu krokowego lub badania histopatologicznego materiału operacyjnego.

Skąd się biorą kłopoty związane z oddawaniem moczu? Cewka moczowa, przez którą w normalnych warunkach mocz wypływa z pęcherza moczowego jest dość długa. Biegnie najpierw w miednicy małej, a następnie na zewnątrz tułowia w obrębie prącia. W miednicy jest objęta przez dwa płaty prostaty i przebiega przez środek tego gruczołu. Gdy powiększa się prostata, dochodzi najpierw do zwężenia światła cewki moczowej, a w skrajnie zaawansowanych przypadkach do jej całkowitego zamknięcia. Powoduje to stan, w którym, mimo silnego, bolesnego uczucia parcia, nie można swobodnie oddać moczu.

 

Rozwojowi choroby sprzyjają:

- Wiek

U panów w wieku 45-49 lat łagodny przerost gruczołu krokowego zdarza się w 3 przypadkach na 1000, ale już u mężczyzn w wieku 75-79 lat występuje w 38 przypadkach na 1000.

- Poziom krążących androgenów, czyli męskich hormonów płciowych (testosteron, siarczan dehydroepiandrosteronu, dihydrotestosteron, androstendion)

- Skłonności genetyczne, czyli występowanie tej choroby u innych mężczyzn w rodzinie.

- Rasa

Bbadania wykazały, że łagodny przerost gruczołu krokowego zdarza się częściej u mężczyzn należących do rasy czarnej, najmniejszą zaś skłonność do występowania tej choroby obserwuje się u Azjatów.

 

Uwaga!

Łagodny przerost prostaty to nie to samo, co rak prostaty. Złośliwe zmiany nowotworowe, jakim jest rak prostaty, zdarzają się rzadziej i dotykają przede wszystkim, (choć nie wyłącznie),  panów w starszym wieku (zwykle po 70-tym roku życia).

Oceń:
Dziękujemy!
poleć znajomemu drukuj skomentuj subskrybuj
nie lubię lubię to | Bądź pierwszym który to lubi.
leksykon zdrowia seniora
poradnik seniora
webstar 2012