Marek Dutkiewicz - supermłodszy.pl
Marek Dutkiewicz urodził się w roku 1951, a nie w 1949, jak podaje Wikipedia (22 marca 2012). Moim zdaniem, zabawne, że komunikat o odmłodzeniu artysty ogłasza światu portal superstarsi.pl.
Tak więc, proszę nie wierzyć niepewnym źródłom, bo jeszcze zaczną Państwo myśleć, że Marek Dutkiewicz, autor tekstów największych przebojów m.in. Budki Suflera, Kombi, Anny Jantar, Ireny Jarockiej, Lady Pank czy Lombardu pisał także dla Piotra Szczepanika. A nie pisał!
Krótka Jolka
Niewiarygodna historia. Przed dniem publikacji listy 30 najważniejszych nagrań życia Marka Dutkiewicza, w warszawskiej Galerii Mokotów spotkał Roberta Janowskiego („Jaka to melodia”), który przyznał się, że ma urodziny (wg Wikipedii 22 marca 1961), podziękował za otrzymane życzenia i od razu odwzajemnił się „prezentem”. Powiedział, że śpiewa na swojej najnowszej płycie piosenkę „Jolka, Jolka pamiętasz…” Przy czym nie tylko nie zapytał wcześniej autorów o zgodę, ale też nie poinformował przed nagraniem, że żeby krócej trwała, z piosenki zostanie wycięty środek , co odebrało jej sens. Osłupiałemu „obdarowanemu” autorowi tekstu wokalista wyjaśnił, że to wina rozgłośni radiowych, które w dzisiejszych czasach nie puszczają długich utworów. Dodał, że Budka Suflera z Felicjanem Andrzejczakiem miała więcej szczęścia, bo oryginał był grany w roku 1982. No cóż, wówczas radiu można było zarzucać inne wady, niż omijanie kawałków dłuższych niż 3’30’’.
Autor piosenki oraz dzisiejszej listy dodał ją do swojej trzydziestki, nie tylko w ramach narzuconego w naszej zabawie „obowiązku” umieszczenia w zestawie swojego utworu. Ale także po to, by - kiedy już młode pokolenie nauczy się, dzięki współczesnym radiom, kalekiego tekstu wyśpiewanego przez prezentera TVP1 – dać świadectwo prawdzie: opowiedzieć, co się przytrafiło bohaterce, że był autobus z Arabami, że były takie czasy, kiedy na plażach można było spotkać zakonnice, że dziecko zza ściany bywało całkiem ciche. No i żeby było wiadomo, kto napisał do piosenki muzykę i tekst, bo na płycie tej informacji zabrakło.
Ja powiem wprost: moim zdaniem, tłumaczenie tej całej historii „na radio”, jest słabe.
„Takie czasy” – skonstatowaliśmy z Markiem Dutkiewiczem, kiwając głowami i zasłuchując się w brakujące dotąd na liście kawałki: „Moon Over Bourbon Street” Stinga, „Private Investigation”Dire Straits, czy „My Hometown” Bruce’a Springsteena, co i Państwu polecam.
LalkaTomczyk | 26-03-2012