choroby serca
-
Niewydolność serca. Lewokomorowa i prawokomorowa
03-04-2013
Niewydolność serca jest skutkiem wielu schorzeń. Mogą one dotyczyć mięśnia sercowego, zastawek lub innych narządów. Inne są przyczyny niewydolności lewej komory serca, inne komory prawej.
-
Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia
03-04-2013
Prawidłowy rytm serca to rytm zatokowy, czyli pochodzący z węzła zatokowego, miarowy, mający częstość od około 60 skurczów/min do 80 skurczów/min. Rytm inny, niż ten uważany za prawidłowy, stanowi jakąś odmianę arytmii, czyli zaburzeń rytmu serca.
-
Badania kontrolne. Nadciśnienie tętnicze
21-02-2013
Żeby nie zaniedbać wczesnego rozpoznania nadciśnienia i ustrzec się powikłań, wystarczy od czasu do czasu dać sobie zmierzyć ciśnienie. Jeśli będzie podejrzanie wysokie, powtórzyć pomiary w ciągu kilku dni i - w razie potwierdzenia wyników - wybrać się do lekarza.
-
Polacy żyją wciąż krócej niż pozostali mieszkańcy UE
20-02-2013
Polacy żyją średnio o 4,6 lat krócej od pozostałych mieszkańców Unii Europejskiej, Polki - o 2 lata. Przeciętna długość życia mężczyzny to 72,4 lata. Kobiety żyją średnio o 8,5 roku dłużej. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny przedstawił najnowszy, szesnasty już raport o stanie zdrowia polskiego społeczeństwa.
-
Aktywność fizyczna. Lek bez recepty na nadciśnienie tętnicze
19-02-2013
Regularny wysiłek stanowi jeden z elementów leczenia nadciśnienia tętniczego. Potwierdzają to badania kliniczne.
-
Dieta w leczeniu nadciśnienia tętniczego
18-02-2013
Właściwy sposób odżywiania, to jeden z elementów niefarmakologicznego leczenia nadciśnienia tętniczego. Osoba chora przede wszystkim musi unikać nadmiaru soli. Sól, a dokładnie zawarty w niej sód, powoduje zatrzymanie wody w organizmie i podnosi ciśnienie tętnicze.
-
Nadciśnienie tętnicze. Objawy i ich brak
13-02-2013
Nadciśnienie tętnicze, zwłaszcza we wczesnym stadium, może nie powodować żadnych dolegliwości. Jakie są zatem szanse na wczesne rozpoznanie tej choroby?
-
Nadciśnienie tętnicze. Zagrożenie dla mózgu, oczu, serca i nerek
13-02-2013
Mózg, oczy (siatkówki), serce i nerki - to narządy szczególnie wrażliwe na niedokrwienie, a zatem najbardziej cierpiące wskutek nadciśnienia tętniczego.
-
Klasyfikacje nadciśnienia tętniczego
11-02-2013
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą. U osób nim dotkniętych utrzymuje się podwyższone ciśnienie krwi w układzie tętniczym - skurczowe powyżej 140 mmHg i/lub rozkurczowe ponad 90 mmHg.
-
Otyłość. Nadmiar energii spożytej nad energią wydatkowaną
18-01-2013
Choć otyłość nie do końca można nazwać chorobą, na pewno znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia wielu chorób i na pewno skraca życie!