choroby wieku dojrzałego
-
Bóle brzucha w późniejszym wieku. Zmiany w przewodzie pokarmowym
18-04-2013
Starzenie dotyka narządów jamy brzusznej tak samo, jak skóry czy stawów. Śluzówka przewodu pokarmowego regeneruje się trudniej. Gruczoły, których zadaniem jest produkcja i wydzielanie soków trawiennych, stają się mniej wydajne. Te zmiany w przewodzie pokarmowym bywają przyczyną różnych dolegliwości.
-
Różne przyczyny nietrzymania moczu u kobiet i mężczyzn
15-04-2013
Nietrzymanie moczu dotyczy wielu kobiet po menopauzie i ponad 30 procent pań po 65-tym roku życia. Rzadziej, ale występuje też u mężczyzn.
-
Obrzęki kończyn dolnych. Potrzebna jest diagnoza lekarza
15-04-2013
Obrzęki kończyn dolnych najczęściej dotyczą obu kończyn, choć zdarza się też obrzęk asymetryczny.
-
Pogorszenie wzroku
12-04-2013
Zwykle po 35-40 - tym roku życia zaczyna pogarszać się ostrość wzroku. Pierwszym sygnałem jest konieczność odsuwania książki czy gazety od oczu, bo tekst rozmazuje się, gdy jest za blisko. Osoby, które mają do czynienia z czytaniem i pisaniem w pracy i codziennie spędzają nad tym wiele godzin, odczuwają wyraźny dyskomfort, nie zawsze uświadamiając sobie od razu, dlaczego praca stała się tak męcząca. Po pewnym czasie zaczynają się dokuczliwe bóle głowy. W końcu problem rozwiązuje dobranie odpowiednich okularów do czytania.
-
Upośledzenie słuchu
11-04-2013
Słuch jest bardzo ważnym zmysłem, umożliwiającym człowiekowi życie w społeczności. Wielu specjalistów zajmujących się rehabilitacją ludzi niesłyszących uważa, że głuchota izoluje człowieka od społeczeństwa i świata bardziej, niż utrata wzroku.
-
Złamania kości
09-04-2013
Uciążliwym, bolesnym i - często – niebezpiecznym problemem zdrowotnym podeszłego wieku są złamania kości. Mimo zmniejszonej aktywności fizycznej, osoby starsze są narażone na złamania z powodu nadmiernej kruchości kości.
-
Choroba Alzheimera
09-04-2013
Choroba Alzeheimera występuje u osób w średnim i podeszłym wieku. Bardziej zagrożone nią są kobiety. Największa częstość zachorowań występuje po 70-tym roku życia. Około 10 procent osób w tym wieku ma istotne zaburzenia pamięci; około połowa z nich cierpi na chorobę Alzheimera. Po 85-tym roku życia, częstość choroby Alzheimera wzrasta do 20-40 procent
-
Choroba Parkinsona
09-04-2013
Choroba Parkinsona związana jest ze zmianami zwyrodnieniowymi tkanki nerwowej, tworzącej w centralnym układzie nerwowym tak zwany układ pozapiramidowy. Układ ten wpływa na napięcie mięśniowe, postawę ciała i automatyczne czynności ruchowe (np. chód). Choroba Parkinsona jest powoli postępującym schorzeniem centralnego układu nerwowego, uszkadzającym jego część pozapiramidową, charakteryzującym się spowolnieniem ruchowym, sztywnością mięśni, drżeniem spoczynkowym i trudnościami w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała.
-
Choroba refluksowa przełyku. Przepuklina rozworu przełykowego
09-04-2013
Patologia przewodu pokarmowego, spowodowana refluksem, czyli cofaniem się soku żołądkowego do przełyku prowadzi do uszkodzenia śluzówki przełyku, która w przeciwieństwie do śluzówki żołądka, nie jest odporna na działanie kwasu solnego. W błonie śluzowej przełyku rozwija się przewlekły stan zapalny. Ulega on zaostrzeniu, gdy zwiększa się produkcja kwasu w żołądku lub gdy zaistnieje sytuacja ułatwiająca cofanie się soku żołądkowego.
-
Choroba wieńcowa. Zawał serca
08-04-2013
W młodszych grupach wiekowych na chorobę wieńcową narażeni są przede wszystkim mężczyźni. Jednak po 60- tym roku życia ryzyko zachorowania jest podobne dla obu płci.