choroby
-
Jakich zasad powinny przestrzegać osoby, które mają bliskich krewnych z przewlekłą niewydolnością żylną?
21-05-2013
Obciążenie genetyczne to jeden z ważniejszych czynników ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli na tę chorobę cierpią obydwoje rodzice, prawdopodobieństwo zachorowania może sięgać nawet 80 proc. Ale to nie znaczy, że nie możemy zrobić nic, by zapobiec chorobie lub przynajmniej opóźnić jej wystąpienie, czy spowolnić rozwój.
-
Czy po czterdziestym roku życia, przy siedzącym trybie pracy można przyjmować profilaktycznie jakieś leki przeciw żylakom?
27-05-2013
Trzeba pamiętać, że problemy z niefizjologiczną postawą zaczęły się już 2 miliony lat temu, gdy przodkowie człowieka się spionizowali. Już ta postawa doprowadziła do pierwszych przypadków niewydolności żylnej.
-
Rusza ogólnopolska akcja profilaktyczna przewlekłej niewydolności żylnej
24-05-2013
Rusza Instytut Zdrowych Nóg – zakrojony na szeroką skalę program badań profilaktycznych przewlekłej niewydolności żylnej, problemu z którym w Polsce zmaga się co druga kobieta i czterech na dziesięciu mężczyzn.
-
Metody leczenia przewlekłej niewydolności żylnej
22-05-2013
Przewlekła niewydolność żylna jest chorobą, z którą pacjent będzie się musiał zmagać przez cały czas, ale to nie znaczy, że nie można jej leczyć. Po pierwsze, właściwie dobrane leczenie może wpłynąć na poprawę jakości życia pacjenta, zmniejszając dolegliwości i dyskomfort. Po drugie, wdrożone na czas może opóźnić postęp choroby.
-
Pacjenci z przewlekłą niewydolnością żylną muszą pamiętać o aktywności fizycznej
22-05-2013
Przewlekła niewydolność żylna nie jest chorobą wprost zagrażającą życiu, ale na pewno wpływa na jakość życia pacjenta, bo łączy się z bólem, dyskomfortem, czasem obniżeniem samooceny i dobrego samopoczucia, zwłaszcza u młodszych kobiet, krępujących się nieestetycznych żylaków.
-
Zasady profilaktyki przewlekłej niewydolności żylnej
22-05-2013
Choć na rozwój przewlekłej niewydolności żylnej wpływ mają wiek i obciążenie genetyczne, możemy zapobiegać chorobie lub przynajmniej opóźnić jej rozwój.
-
W Polsce coraz więcej przypadków nowotworów. Postęp w leczeniu
22-03-2013
Z roku na rok wzrasta liczba nowych przypadków chorób nowotworowych. Według raportu, jaki opublikował właśnie zespół kierowany przez prof. Witolda Zatońskiego, w 2010 roku odnotowano 140,5 tys. nowych przypadków nowotworów złośliwych (o 2,5 tys. więcej niż w 2009 roku). Na choroby nowotworowe zmarło w analizowanym okresie 92,5 tys. osób.
-
Dlaczego niektóre osoby mimo przyjęcia szczepionki przeciw grypie chorowały? Miały wysoką temperaturę, dreszcze, nie mogły wręcz podnieść się z łóżka?
12-02-2013
Należy zdawać sobie sprawę, że w tym samym czasie, w którym krąży wirus grypy, występuje około 200 typów wirusów oddechowych. Gdy dana osoba skarży się na wyżej wymienione objawy, należałoby zrobić rozszerzone badanie wirusologiczne, które można wykonać w Zakładzie Badania Wirusów Grypy, Krajowy Ośrodek ds. Grypy NIZP. Jeśli po ciężkiej infekcji wystąpiły komplikacje płucne, należałoby też sprawdzić jak najszybciej, również za pomocą badań laboratoryjnych, jaka bakteria spowodowała je oraz dowiedzieć się na co jest wrażliwa.
-
Chorzy na cukrzycę. Monitorowanie choroby
21-11-2012
Jeśli masz już wykrytą cukrzycę typu 1 lub cukrzycę typu 2,regularnie wykonuj testy, by ją monitorować!
-
W Polsce ok. 2 mln ludzi choruje na POChP. Co roku ok. 14 tys. z nich - umiera
12-11-2012
Nie jest za późno! - to motto Światowego Dnia POChP, które przypada 14 listopada. Ma zachęcić do badania się i zapobiegania przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc. Najbardziej zagrożoną grupą są palacze, także ci bierni, oraz osoby, które w pracy mają do czynienia ze szkodliwymi pyłami czy gazami.