choroby
-
Co może być przyczyną zapalenia pochewek ścięgien?
03-07-2012
Zapalenie pochewek ścięgnistych należy do tzw. reumatyzmu tkanek miękkich. Pochewki ścięgniste obejmują ścięgna mięśni i ich zadaniem jest zmniejszenie tarcia i ułatwienie ślizgania się ścięgna na kości,
-
Ze słońca można korzystać, ale racjonalnie
28-06-2012
Słońce oddziałuje na naszą skórę o każdej porze roku i wszędzie, również w mieście. Promienie słońca przenikają przez szyby i chmury. Dlatego kosmetyki z filtrami ochronnymi należy stosować przez cały rok.
-
Zatrucia pokarmowe
22-06-2012
Z przeprowadzanych cyklicznie badań wynika, że grubo ponad połowa Polaków i prawie 30 proc. Polek nie myje rąk nawet po wyjściu z publicznej toalety! A jeśli już wsadzają ręce pod kran, to tylko po to, by je opłukać samą wodą. Myć ręce przed każdym posiłkiem, po wyjściu z toalety, wyniesieniu śmieci, po kichnięciu czy kaszlnięciu? Większość z nas uważa za przesadę. Tymczasem brak przestrzegania tej podstawowej zasady jest na ogół przyczyną zatrucia pokarmowego.
-
Jest wiele rodzajów nowotworu jelita grubego. Czy wszystkie mają takie same pierwsze symptomy?
19-06-2012
Najczęstszym nowotworem jelita grubego jest gruczolakorak, czyli nowotwór złośliwy wywodzący się z gruczołów błony śluzowej jelita grubego. Stanowi on prawie 99 proc. wszystkich nowotworów złośliwych jelita grubego.
-
Zgaga. Przyczyny i leczenie.
18-01-2015
Zgaga – pieczenie, ból w gardle, odbijanie – może być okazjonalną przypadłością, towarzyszącą określonym (nadmiernie tłustym lub zbyt słodkim) posiłkom. Wtedy wystarczy unikać w przyszłości wywołujących ją smakołyków a dla zmniejszenia dyskomfortu można sięgnąć po jeden ze specyfików dostępnych w aptekach bez recepty. Jeśli jednak zgagi w żaden sposób nie możemy się pozbyć, nie można zwlekać, trzeba udać się do lekarza. Zgaga może być bowiem objawem poważnych schorzeń.
-
Programy lekowe
15-06-2012
Na 37 dzisiaj obowiązujących, działających programów terapeutycznych, wszystkie będą zakontraktowane - zapewnił podczas sejmowej debaty wiceminister zdrowia Jakub Szulc. W sumie zostanie zakontraktowanych 42 programy, bo w skład programów lekowych wejdzie również leczenie chemią niestandardową.
-
W jakich chorobach reumatologicznych jest skuteczna krioterapia?
24-05-2012
Krioterapia jest formą fizykoterapii. Obecnie stosuje się krioterapię miejscową oraz krioterapię ogólną. Krioterapia miejscowa polega na działaniu bardzo niskiej temperatury na zmienione chorobowo tkanki. Krioterapia ogólna natomiast polega na działaniu niskich temperatur (nawet -160°C) na całe ciało przez bardzo krótki czas - do trzech minut.
-
Opłakane skutki palenia tytoniu
19-11-2015
Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
-
Czy osteopenia musi przerodzić się w osteoporozę? Czy możemy temu przeciwdziałać, a jeśli tak, to jak?
09-02-2015
Profilaktyka osteoporozy to stosowanie diety z dużą zawartością wapnia, częste przebywanie na słońcu oraz aktywny, wręcz sportowy tryb życia. Wapń w diecie możemy zastąpić tabletkami zawierającymi 800-1000 miligramów wapnia elementarnego zawartego w 2-2,5 grama soli węglanu wapnia.
-
Co to jest leczenie biologiczne? W leczeniu jakich chorób z zakresu reumatologii się je stosuje?
25-01-2015
W rozwoju chorób reumatycznych znacząca rolę odgrywają tzw. cytokiny. Są to wydzielane przez różne komórki białka, które między innymi mają wpływ na reakcje zapalne. Udowodniono, że w tych chorobach dominują cytokiny prozapalne np. czynnik martwicy nowotworu TNF, interleukina 6, interleukina 1. Poznanie ich roli w podtrzymywaniu zapalenia i destrukcji stawów stało się podstawą wprowadzenia leków biologicznych, których zadaniem jest zniesienie działania cytokin.