Opłakane skutki palenia tytoniu
Bierni palacze mają niższą odporność na dym!
Wielu specjalistów uważa, że palenie papierosów ma wpływ na rozwój wszystkich znanych schorzeń, bo palacz jest nieustannie niedotleniony, a więc ma ograniczony zasób pierwiastka, decydującego o prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.
Palenie zdecydowanie zwiększa ryzyko wystąpienia nadciśnienia, choroby wieńcowej i zawału. Jeśli palacz jest osobą obciążoną genetycznie (czyli jeśli w rodzinie wystąpiła któraś z tych chorób), prawdopodobieństwo wczesnego wystąpienia choroby i jej ciężkiego przebiegu jest wysokie. Palacze – zarówno czynni jak i bierni – poważnie szkodzą swojemu organizmowi. Palenie papierosów ma negatywny wpływ na układ krążenia, sprzyja alergiom, niszczy układ oddechowy, pozostaje w ścisłym związku z rozwojem niektórych nowotworów.
Serce
Permanentne niedotlenienie obniża wydolność mięśnia sercowego i powoduje obumieranie jego komórek. Wzmaga również zmiany miażdżycowe w naczyniach wieńcowych. To powoduje, że krew palacza, uboga w tlen, gęsta, przepływa – a raczej próbuje przepływać – przez zwężone naczynia. Serce pracuje ze zwielokrotnionym wysiłkiem, bo musi pompować krew przez niedrożne naczynia. To prosta droga do nadciśnienia. Kardiolodzy podkreślają, że palenie tytoniu to jeden z najważniejszych czynników wywołujących czy przyspieszających choroby układu krążenia. Pacjenci, którzy mieli już przeprowadzony jakikolwiek zabieg kardiochirurgiczny, a nie rzucili palenia, po prostu popełniają samobójstwo.
Płuca i oskrzela
Specjaliści, zajmujący się chorobami układu oddechowego zwracają uwagę na oczywistość, która jest przez wielu palaczy lekceważona: dym tytoniowy zawiera prawie 60 substancji o udowodnionym działaniu rakotwórczym, które – uwaga! – szkodzą nie tylko temu, kto pali papierosy, ale również (a nawet bardziej) osobom przebywającym w towarzystwie palącego. Dlaczego bierni palacze są bardziej narażeni na negatywne skutki dymu tytoniowego? Ich organizm nie wykształcił mechanizmów obronnych. Efekt: bierni palacze są w takim samym stopniu narażeni na raka płuc, inne nowotwory związane z paleniem papierosów a także przewlekłe schorzenia dróg oddechowych.
Rak płuc u palaczy występuje 20 razy częściej niż u osób niepalących. U 20-50 proc. palaczy stwierdza się przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Palenie tytoniu jest również przyczyną rozedmy płuc. Palenie papierosów upośledza działanie oskrzeli, w których gromadzą się substancje smoliste, tworząc brudną, gęstą maź. Rzęski oskrzeli sklejają się, sztywnieją. W takich warunkach dochodzi do namnażania się bakterii i innych drobnoustrojów, co powoduje stan zapalny. Częstą przypadłością jest przewlekłe zapalenie oskrzeli, jednym z jego objawów są poranne duszności, spowodowane nagromadzeniem się w ciągu nocy ropnej wydzieliny. Największe szkody dym tytoniowy powoduje w płucach, uszkadzając drobne pęcherzyki płucne. Płuca palacza stają się nabrzmiałe, blade i mało elastyczne.
Poczytaj również
Zobacz więcej na temat: styl życia, rak płuc, profilaktyka chorób wieku dojrzałego, profilaktyka, osteoporoza, nadciśnienie tętnicze, choroby wieku dojrzałego, choroby serca, chorobyPodobne dyskusje na forum
Popularne
-
Modna kobieta 60+. Jak się ubierać? Czego unikać?
Kobieta po sześćdziesiątce ma szansę z mody czerpać maksimum przyjemności, pod warunkiem, że...
-
Seks po 50-tce i do końca życia
Czy przychodzi moment w życiu człowieka, że powinien powiedzieć - jestem za stary, za stara,...
-
Barcelona. Bus Turistic godny polecenia
Barcelona Bus Turistic poza sezonem kursuje na dwóch liniach czerwonej i niebieskiej. Latem...
-
Azalie doniczkowe. Jakie kupić, jak je pielęgnować?
O tym, jak wybierać zdrowe egzemplarze azalii i jak je pielęgnować, żeby długo kwitły,...
-
Zasiłek dla bezrobotnych. Dla kogo? Ile? Jak długo? Jak szybko?
Co robić, kiedy nagle zostajemy bez pracy i bez żadnych dochodów? Nie panikować (łatwo...
- Kwiaty w domu. Wielokrotne kwitnienie storczyka
- Seks. Zaburzenia erekcji
- Polska Babcia i polski Dziadek XXI wieku. Nowy wizerunek
- Włosy kobiet dojrzałych. Fryzury, pielęgnacja
- Kobieta po 40-tce i jej strój. Co postarza? Co odmładza?
- Konkurs kulinarny "Uff, jak gorąco!"
- “7 dni w Hawanie” reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Medem, Gaspar Noe, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabio, Pablo, Trapero, prod. Francja, Hiszpania
- Rwa kulszowa. Przyczyny, profilaktyka, objawy, leczenie
- Osteoporoza. Rehabilitacja i ćwiczenia
- Morsowanie. Sezon kąpielowy trwa od listopada do marca
- TVP2. Środa, 6 sierpnia, godz. 20.10. Sala samobójców
- "Dwoje do poprawki", reż. David Frankel
- Co Polacy wiedzą o niewydolności żylnej. Raport z badań
- Konkurs kulinarny "Wielkanocne inspiracje"
- Konkurs fotograficzny "Wielkanoc w obiektywie!"