menopauza
-
Nietrzymanie moczu. Przyczyny
22-11-2012
Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo częstą u pań w kilka lat po zaprzestaniu miesiączkowania. Ta przykra przypadłość dotyka nawet co trzecią kobietę po menopauzie. Jednym z czynników wpływających na wystąpienie problemów związanych z nietrzymaniem moczu są zmiany zanikowe (inaczej atroficzne) nabłonka dolnego odcinka układu moczowo-płciowego (pęcherz moczowy, cewka moczowa, krocze) towarzyszące okresowi menopauzy.
-
Osteoporoza. Jak się objawia?
17-10-2012
O osteoporozie mówi się, że jest „cichym złodziejem kości”. To niepochlebne określenie wskazuje na bezobjawowy - postępujący często przez długie lata - przebieg choroby. Gdy masa kostna obniża się o około 30 proc. - występują złamania. Złamania są nierzadko pierwszym przejawem choroby, a równocześnie jej skutkiem.
-
Densytometria. Badania kontrolne.
16-10-2012
Densytometria to badanie, które pozwala określić, jaki jest stan kości. Jest to pomiar gęstości minerałów tkanki kostnej. Miejsca, w których można zmierzyć tę gęstość i dla których są ustalone (w oparciu o badania populacji) normy, to: przedramię w okolicy nadgarstka, lędźwiowy odcinek kręgosłupa i część kości udowej wchodząca w skład stawu biodrowego.
-
Na czym polega laserowe leczenie nietrzymania moczu?
20-07-2012
Niemożność utrzymania moczu podczas kichnięcia lub kaszlu czy popuszczanie moczu po wstaniu z łóżka w drodze do toalety, te problemy dotykają wiele kobiet po okresie menopauzy. Obecnie leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu jest o wiele łatwiejsze i bezpieczniejesze niż dotychczas!
-
Czy preparaty łagodzące objawy klimakterium, dostępne bez recepty, są skuteczne?
09-02-2015
Nie przemawiają za tym żadne wyniki badań. Stosując się do zasad medycyny opartej na faktach, nie można więc powiedzieć, że ich stosowanie ma sens. Jednak przynajmniej części kobiet mogą one pomóc przejść niełatwy czas menopauzy, głównie na zasadzie placebo. Oprócz reakcji organizmu na spadek hormonów, problemem jest bowiem w wielu przypadkach nastawienie pacjentki do samej siebie. Jeśli problem tkwi głównie w głowie, sięgnięcie po bezpieczny – bo oparty na naturalnych składnikach – preparat, może pomóc. Na pewno te środki nie szkodzą.
-
Zakażenia układu moczowego. Jak im zapobiegać, jak je leczyć
20-11-2014
Zakażenia układu moczowego należą do częstych chorób w każdej populacji i u osób w każdym wieku, choć częściej występują u kobiet pomiędzy 20 a 50 rokiem życia. Zapalenie dróg moczowych zawsze wymaga leczenia. Zaniedbany stan zapalny pęcherza może się bowiem przerodzić nawet w zakażenie nerek.
-
Badania mammograficzne ratują życie
14-02-2012
Polki między 50. a 69. rokiem życia mogą co dwa lata wykonywać bezpłatnie badania mammograficzne. Z takiej możliwości korzysta jednak mniej niż 25 proc. z uprawnionych.
-
Żylaki nóg. Przyczyny, objawy, leczenie
08-02-2015
Żylaki ma niemal co druga kobieta i prawie 40 proc. mężczyzn w Polsce. Nie jest to przypadłość typowo kobieca, choć hormony – konkretnie estrogen – mogą wpływać na jej przebieg. Problem z żylakami nasila się u kobiet m.in. w czasie ciąży i menopauzy, a więc podczas „burz hormonalnych”.
-
Trądzik. Z tego się nie wyrasta
03-02-2012
Niestety z wiekiem nie mija zagrożenie trądzikiem. Jako nastolatka miałaś trądzik młodzieńczy, będąc zestresowaną trzydziestką - trądzik dorosłych, a po 50-tce może cię dopaść trądzik – różowaty!
-
Profilaktyka raka szyjki macicy
23-01-2012
Niby wszyscy już wiedzą, że badanie cytologiczne, to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy, a mimo to wiele kobiet lekceważy badania i myślenie o własnym zdrowiu spycha na dalszy plan. Do czasu, gdy coś zaczyna je niepokoić. Tyle tylko, że wówczas często okazuje się, że na leczenie jest za późno. Tymczasem wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest wyleczalny!